PublishPress Blocks 3.7.0 - en to sv-SE translation catalogue (1657 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Blocks has everything you need to build professional websites with the Gutenberg editor.
sv-SE: PublishPress Blocks har allt du behöver för att bygga professionella webbplatser med Gutenberg-redigeraren.

en: Posted on
sv-SE: Publicerad den

en: Updated on
sv-SE: Uppdaterad den

en: Posted
sv-SE: Publicerad

en: ago
sv-SE: sedan

en: Updated
sv-SE: Uppdaterad

en: Read More
sv-SE: Läs mer

en: Upgrade to Pro
sv-SE: Uppgradera till Pro

en: You're using PublishPress Blocks Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
sv-SE: Du använder PublishPress Blocks Free. Pro-versionen har fler funktioner och support. %sUppgradera till Pro%s

en: No permission!
sv-SE: Ingen behörighet!

en: Invalid nonce token!
sv-SE: Ogiltig nonce-token!

en: Error: wrong data
sv-SE: Fel: felaktiga data

en: Error: can't edit this feature
sv-SE: Fel: kan inte redigera denna funktion

en: Bad Request!
sv-SE: Fel begäran!

en: Server error. Try again later!
sv-SE: Serverfel. Försök igen senare!

en: Cannot validate captcha
sv-SE: Kan inte validera captcha

en: Captcha validation error
sv-SE: Fel vid validering av captcha

en: Website Contact
sv-SE: Webbplatskontakter

en: You have received a contact from your website.
sv-SE: Du har mottagit en kontakt från din webbplats.

en: Name
sv-SE: Namn

en: Email
sv-SE: E-post

en: Date
sv-SE: Datum

en: Message
sv-SE: Meddelande

en: Error while sending the form. Please try again.
sv-SE: Fel vid skickande av formuläret. Försök igen.

en: Captcha validated
sv-SE: Captcha validerad

en: Captcha is empty
sv-SE: Captcha är tom

en: Block Permissions
sv-SE: Blockbehörigheter

en: Extra Blocks
sv-SE: Extra block

en: Block Styles
sv-SE: Blockstilar

en: Block Controls
sv-SE: Blockkontroller

en: Block Usage
sv-SE: Blockanvändning

en: Reusable Blocks
sv-SE: Återanvändbara block

en: Auto Insert Blocks
sv-SE: Automatiskt infoga block

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: Blocks
sv-SE: Block

en: This feature is disabled. In order to use, please enable back through %sDashboard%s.
sv-SE: Denna funktion är inaktiverad. För att använda, vänligen aktivera tillbaka genom %sDashboard%s.

en: If you like %sPublishPress Blocks%s please leave us a %s rating. Thank you!
sv-SE: Om du gillar %sPublishPress Blocks%s, vänligen ge oss en %s betyg. Tack!

en: About PublishPress Blocks
sv-SE: Om PublishPress Blocks

en: About
sv-SE: Om

en: Documentation
sv-SE: Dokumentation

en: Contact the PublishPress team
sv-SE: Kontakta PublishPress-teamet

en: Contact
sv-SE: Kontakta

en: PublishPress Blocks logo
sv-SE: PublishPress Blocks-logotyp

en: %s saved successfully!
sv-SE: %s sparades framgångsrikt!

en: %s can't be saved. Please try again.
sv-SE: %s kan inte sparas. Försök igen.

en: Search blocks
sv-SE: Sök block

en: Enable or disable all blocks
sv-SE: Aktivera eller inaktivera alla block

en: To save this configuration, enable at least one block.
sv-SE: För att spara denna konfiguration, aktivera minst ett block.

en: Save Role Block Permissions
sv-SE: Spara rollblockbehörigheter

en: Save Permission for all Roles
sv-SE: Spara behörighet för alla roller

en: Loading...
sv-SE: Laddar...

en: Scan Block Usage
sv-SE: Skanna blockanvändning

en: Block Config
sv-SE: Blockkonfiguration

en: Default configuration for this block is not available.
sv-SE: Standardkonfiguration för denna block är inte tillgänglig.

en: Page not found. Go to %sDashboard%s
sv-SE: Sidan hittades inte. Gå till %sDashboard%s

en: Default
sv-SE: Standard

en: Type field not defined
sv-SE: Typfält är inte definierat

en: User registration is currently not allowed.
sv-SE: Användarregistrering är för närvarande inte tillåten.

en: Captcha must be checked!
sv-SE: Captcha måste kontrolleras!

en: Username or password is incorrect!
sv-SE: Användarnamn eller lösenord är felaktigt!

en: Reusable Block
sv-SE: Återanvändbar block

en: All Reusable Blocks
sv-SE: Alla återanvändbara block

en: Add New
sv-SE: Lägg till ny

en: Add New Reusable Block
sv-SE: Lägg till nytt återanvändbart block

en: Edit Reusable Block
sv-SE: Redigera återanvändbart block

en: New Reusable Block
sv-SE: Nytt återanvändbart block

en: View Reusable Block
sv-SE: Visa återanvändbart block

en: View Reusable Blocks
sv-SE: Visa återanvändbara block

en: Search Reusable Blocks
sv-SE: Sök återanvändbara block

en: No reusable blocks found.
sv-SE: Inga återanvändbara block hittades.

en: No reusable blocks found in Trash.
sv-SE: Inga återanvändbara block hittades i papperskorgen.

en: Parent Reusable Block:
sv-SE: Förälder återanvändbart block:

en: Reusable Block Archives
sv-SE: Återanvändbara blockarkiv

en: Reusable Block Categories
sv-SE: Återanvändbara blockkategorier

en: Reusable Block Category
sv-SE: Återanvändbar blockkategori

en: Block Categories
sv-SE: Blockkategorier

en: All Block Categories
sv-SE: Alla blockkategorier

en: Edit Block Category
sv-SE: Redigera blockkategori

en: View Block Category
sv-SE: Visa blockkategori

en: Update Block Category
sv-SE: Uppdatera blockkategori

en: Add New Block Category
sv-SE: Lägg till ny blockkategori

en: New Block Category Name
sv-SE: Namn på ny blockkategori

en: Parent Block Category
sv-SE: Överordnad blockkategori

en: Parent Block Category:
sv-SE: Överordnad blockkategori:

en: Search Block Categories
sv-SE: Sök blockkategorier

en: Popular Block Categories
sv-SE: Populära blockkategorier

en: Separate block categories with commas
sv-SE: Separera blockkategorier med kommatecken

en: Add or remove block categories
sv-SE: Lägg till eller ta bort blockkategorier

en: Choose from the most used block categories
sv-SE: Välj från de mest använda blockkategorierna

en: No block categories found.
sv-SE: Inga blockkategorier hittades.

en: Auto Insert Block
sv-SE: Automatisk insättning av block

en: Add New Rule
sv-SE: Lägg till ny regel

en: Add New Auto Insert Block
sv-SE: Lägg till nytt automatiskt insättningsblock

en: Edit Auto Insert Block
sv-SE: Redigera automatiskt insättningsblock

en: New Auto Insert Block
sv-SE: Nytt automatiskt insättningsblock

en: View Auto Insert Block
sv-SE: Visa automatiskt insättningsblock

en: Search Auto Insert Blocks
sv-SE: Sök automatiska insättningsblock

en: No auto insert blocks found
sv-SE: Inga automatiska insättningsblock hittades

en: No auto insert blocks found in trash
sv-SE: Inga automatiska insättningsblock hittades i papperskorgen

en: Targeting
sv-SE: Målgrupper

en: Block not found
sv-SE: Block hittades inte

en: Post Types: %s
sv-SE: Inläggstyper: %s

en: Authors: %s
sv-SE: Författare: %s

en: January
sv-SE: Januari

en: February
sv-SE: Februari

en: March
sv-SE: Mars

en: May
sv-SE: Maj

en: June
sv-SE: Juni

en: July
sv-SE: Juli

en: August
sv-SE: Augusti

en: October
sv-SE: Oktober

en: Post Created in: %s
sv-SE: Inlägg skapat den: %s

en: Specific Post IDs: %s
sv-SE: Specifika inläggs-ID:n: %s

en: Exclude Post IDs: %s
sv-SE: Exkludera inläggs-ID:n: %s

en: None
sv-SE: Ingen

en: Duplicate this auto insert rule
sv-SE: Duplicera denna automatisk insättningsregel

en: Duplicate
sv-SE: Duplicera

en: Invalid request
sv-SE: Ogiltig begäran

en: Security check failed
sv-SE: Säkerhetskontroll misslyckades

en: You do not have permission to duplicate this item
sv-SE: Du har inte behörighet att duplicera detta objekt

en: Auto insert block duplicated successfully. <a href="%s">Edit the new rule</a>
sv-SE: Automatisk insättningsblock duplicerat framgångsrikt. <a href="%s">Redigera den nya regeln</a>

en: Error duplicating auto insert block
sv-SE: Fel vid duplicering av automatisk insättningsblock

en: Copy
sv-SE: Kopiera

en: Block Selection
sv-SE: Blockval

en: Position Settings
sv-SE: Positionsinställningar

en: Targeting Options
sv-SE: Målalternativ

en: Rule Settings
sv-SE: Regelinställningar

en: You do not have any reusable blocks.
sv-SE: Du har inga återanvändbara block.

en: Click here to add new reusable block
sv-SE: Klicka här för att lägga till ett nytt återanvändbart block

en: Select a reusable block...
sv-SE: Välj ett återanvändbart block...

en: General
sv-SE: Allmänt

en: Beginning of post
sv-SE: Början av inlägget

en: End of post
sv-SE: Slutet av inlägget

en: Paragraph
sv-SE: Stycke

en: After Nth paragraph
sv-SE: Efter N:te stycke

en: Before Nth paragraph
sv-SE: Innan N:te stycke

en: Heading
sv-SE: Rubrik

en: After Nth heading
sv-SE: Efter N:te rubrik

en: Before Nth heading
sv-SE: Innan N:te rubrik

en: Any Block
sv-SE: Vilket block som helst

en: After Nth block
sv-SE: Efter N:te block

en: Before Nth block
sv-SE: Innan N:te block

en: Specific Block
sv-SE: Specifikt block

en: After specific Nth block
sv-SE: Efter specifikt N:te block

en: Before specific Nth block
sv-SE: Innan specifikt N:te block

en: Insert Position
sv-SE: Infoga position

en: The selected option requires the Pro version. Please select one of the general options or %1$sUpgrade to Pro%2$s.
sv-SE: Det valda alternativet kräver Pro-versionen. Vänligen välj ett av de allmänna alternativen eller %1$sUppgradera till Pro%2$s.

en: Position Number
sv-SE: Position Nummer

en: Enter the number (e.g., 3 for "after 3rd heading").
sv-SE: Ange numret (t.ex. 3 för "efter 3:e rubrik").

en: Pro feature
sv-SE: Pro funktion

en: Exclude from counting
sv-SE: Exkludera från räkning

en: Image
sv-SE: Bild

en: List
sv-SE: Lista

en: Quote
sv-SE: Citat

en: Spacer
sv-SE: Mellanrum

en: Selected blocks will not be counted when determining position.
sv-SE: Valda block kommer inte att räknas vid bestämning av position.

en: Search Block
sv-SE: Sökblock

en: Search and select blocks after this reusable block should be inserted.
sv-SE: Sök och välj block efter att detta återanvändbara block har infogats.

en: Search blocks...
sv-SE: Sök block...

en: Post Types
sv-SE: Inläggstyper

en: Taxonomies
sv-SE: Taxonomier

en: You can restrict this block insertion to only post with specific taxonomy terms.
sv-SE: Du kan begränsa denna blockinsertion till endast inlägg med specifika taxonomitermar.

en: Authors
sv-SE: Författare

en: Only target posts from specific authors.
sv-SE: Rikta endast inlägg från specifika författare.

en: Search author...
sv-SE: Sök författare...

en: Post Created in Months
sv-SE: Inlägg skapade på månader

en: Target posts created in specific months of the year.
sv-SE: Målinlägg skapade under specifika månader av året.

en: Post Created in Years
sv-SE: Inlägg skapade under år

en: Comma-separated list of years (e.g., 2023,2024,2025).
sv-SE: Komma-separerad lista med år (t.ex. 2023,2024,2025).

en: Target Posts
sv-SE: Målinlägg

en: Search and select posts or enter their IDs to limit this rules to specific posts.
sv-SE: Sök och välj inlägg eller ange deras ID för att begränsa dessa regler till specifika inlägg.

en: Search posts...
sv-SE: Sök inlägg...

en: OR
sv-SE: ELLER

en: Enter comma-separated list of post IDs to include (e.g., 123,456,789).
sv-SE: Ange komma-separerad lista med inläggs-ID att inkludera (t.ex. 123,456,789).

en: Exclude Posts
sv-SE: Exkludera inlägg

en: Search and select posts or enter their IDs to exclude them from auto insert.
sv-SE: Sök och välj inlägg eller ange deras ID för att exkludera dem från automatisk införing.

en: Enter comma-separated post IDs to exclude (e.g., 123,456,789).
sv-SE: Ange komma-separerade inläggs-ID att exkludera (t.ex. 123,456,789).

en: Priority
sv-SE: Prioritet

en: This option decides which rule runs first if you have multiple rules targeting the same position in a post. For example, 9 will run before 10.
sv-SE: Detta alternativ avgör vilken regel som körs först om du har flera regler som riktar sig mot samma position i ett inlägg. Till exempel, 9 kommer att köras innan 10.

en: Search terms...
sv-SE: Söktermer...

en: Home
sv-SE: Hem

en: Blog
sv-SE: Blogg

en: Archive
sv-SE: Arkiv

en: Search
sv-SE: Sök

en: Accordion Settings
sv-SE: Accordion-inställningar

en: Bottom spacing
sv-SE: Bottenmarginal

en: Initial Collapsed
sv-SE: Initialt ihopfällt

en: Header Settings
sv-SE: Headerinställningar

en: Background Color
sv-SE: Bakgrundsfärg

en: Text Color
sv-SE: Textfärg

en: Header Icon
sv-SE: Headerikon

en: Plus Circle
sv-SE: Pluscirkel

en: Plus Circle Outline
sv-SE: Pluscirkelkontur

en: Plus Square Outline
sv-SE: Plussquarekontur

en: Unfold Arrow
sv-SE: Utfällningspil

en: Horizontal Dots
sv-SE: Horisontella punkter

en: Arrow Down
sv-SE: Pil ned

en: Header Icon Color
sv-SE: Headerikonfärg

en: Body Settings
sv-SE: Kroppens inställningar

en: Border Settings
sv-SE: Rambestämmelser

en: Border Style
sv-SE: Ramstil

en: Dashed
sv-SE: Streckad

en: Dotted
sv-SE: Prickad

en: Border Color
sv-SE: Ramfärg

en: Border Width
sv-SE: Bredd på kant

en: Border Radius
sv-SE: Radie på kant

en: Text and Color
sv-SE: Text och färg

en: Text Size
sv-SE: Textstorlek

en: Margin Settings
sv-SE: Marginalinställningar

en: Margin Top
sv-SE: Översta marginal

en: Margin Right
sv-SE: Höger marginal

en: Margin Bottom
sv-SE: Undre marginal

en: Margin Left
sv-SE: Vänster marginal

en: Padding Settings
sv-SE: Paddinginställningar

en: Padding Top
sv-SE: Översta padding

en: Padding Right
sv-SE: Höger padding

en: Padding Bottom
sv-SE: Undre padding

en: Padding Left
sv-SE: Vänster padding

en: Hover Settings
sv-SE: Hoverinställningar

en: Shadow Color
sv-SE: Skuggfärg

en: Shadow H Offset
sv-SE: Skugga H Offset

en: Shadow V Offset
sv-SE: Skugga V Offset

en: Shadow Blur
sv-SE: Skugga oskärpa

en: Shadow Spread
sv-SE: Spridning av skugga

en: Transition Speed
sv-SE: Övergångshastighet

en: Click action
sv-SE: Klickåtgärd

en: Action on click
sv-SE: Åtgärd vid klick

en: Open image in a lightbox
sv-SE: Öppna bild i en ljuslåda

en: Open custom URL
sv-SE: Öppna anpassad URL

en: Open link in a new tab
sv-SE: Öppna länk i en ny flik

en: Image Size
sv-SE: Bildstorlek

en: Full width
sv-SE: Full bredd

en: Height
sv-SE: Höjd

en: Width
sv-SE: Bredd

en: Color
sv-SE: Färg

en: Title Color
sv-SE: Titel färg

en: Subtitle Color
sv-SE: Undertext färg

en: Overlay Color
sv-SE: Överlägg färg

en: Text Alignment
sv-SE: Textjustering

en: Vertical Alignment
sv-SE: Vertikal justering

en: Top
sv-SE: Topp

en: Center
sv-SE: Centrera

en: Bottom
sv-SE: Botten

en: Horizontal Alignment
sv-SE: Horisontell justering

en: Left
sv-SE: Vänster

en: Right
sv-SE: Höger

en: Text Settings
sv-SE: Textinställningar

en: Icon Settings
sv-SE: Ikoninställningar

en: Icon style
sv-SE: Ikonstil

en: Pushpin
sv-SE: Knappnål

en: Configuration
sv-SE: Konfiguration

en: Flag
sv-SE: Flagga

en: Star
sv-SE: Stjärna

en: Checkmark
sv-SE: Kryssmarkering

en: Play
sv-SE: Spela

en: Arrow Right
sv-SE: Pilen Höger

en: X Cross
sv-SE: Kors X

en: Warning
sv-SE: Varning

en: Help
sv-SE: Hjälp

en: Circle
sv-SE: Cirkel

en: Icon color
sv-SE: Ikonfärg

en: Icon Size
sv-SE: Ikonstorlek

en: Line Height
sv-SE: Radavstånd

en: Margin
sv-SE: Marginal

en: Padding
sv-SE: Fyllnad

en: Table Settings
sv-SE: Tabellinställningar

en: Max width
sv-SE: Max bredd

en: Video Settings
sv-SE: Videoinställningar

en: Open video in lightbox
sv-SE: Öppna video i ljuskåpa

en: Video Width
sv-SE: Videobredd

en: Video Height
sv-SE: Video Höjd

en: Custom Height
sv-SE: Anpassad höjd

en: Overlay color
sv-SE: Överläggsfärg

en: Play Button Settings
sv-SE: Inställningar för Spela-knapp

en: Button Icon
sv-SE: Knappikon

en: Filled Circle
sv-SE: Fylld cirkel

en: Outline Circle
sv-SE: Kontur cirkel

en: Video Camera
sv-SE: Videokamera

en: Filled Square
sv-SE: Fylld fyrkant

en: Star Sticker
sv-SE: Stjärnklistermärke

en: Button Size
sv-SE: Knappstorlek

en: Button Color
sv-SE: Knappfärg

en: General Settings
sv-SE: Allmänna inställningar

en: Number of columns
sv-SE: Antal kolumner

en: Color Settings
sv-SE: Färginställningar

en: Header Color
sv-SE: Rubrikfärg

en: Count Up Color
sv-SE: Räkna upp färg

en: Description Color
sv-SE: Beskrivningsfärg

en: Count Up Settings
sv-SE: Räkna upp inställningar

en: Count Up Number Size
sv-SE: Storlek på räkna upp nummer

en: Location Settings
sv-SE: Platsinställningar

en: Latitude
sv-SE: Breddgrad

en: Longitude
sv-SE: Längdgrad

en: Map Settings
sv-SE: Kartsinställningar

en: Zoom Level
sv-SE: Zoomnivå

en: Map style
sv-SE: Kartsstil

en: Dark
sv-SE: Mörk

en: Night
sv-SE: Natt

en: Custom
sv-SE: Anpassad

en: Marker Settings
sv-SE: Markörinställningar

en: Marker Title
sv-SE: Markörtitel

en: Marker Description
sv-SE: Markörbeskrivning

en: Icon 1 Settings
sv-SE: Ikon 1-inställningar

en: Icon
sv-SE: Ikon

en: Icon Color
sv-SE: Ikonfärg

en: Icon Link
sv-SE: Ikonlänk

en: Icon 2 Settings
sv-SE: Inställningar för ikon 2

en: Icon 3 Settings
sv-SE: Inställningar för ikon 3

en: Icon Alignment
sv-SE: Ikonalignment

en: Icon Space
sv-SE: Ikonavstånd

en: Load minimized
sv-SE: Ladda minimerad

en: Table of Contents header title
sv-SE: Rubrik för innehållsförteckning

en: Anchor color
sv-SE: Ankarfärg

en: Table of Contents Alignment
sv-SE: Innehållsförteckningens alignment

en: Tab Settings
sv-SE: Flikinställningar

en: Tabs Style
sv-SE: Flikstil

en: Horizontal
sv-SE: Horisontell

en: Vertical
sv-SE: Vertikal

en: Active Tab Settings
sv-SE: Inställningar för aktiv flik

en: Columns
sv-SE: Kolumner

en: Avatar Settings
sv-SE: Avatarinställningar

en: Border Radius (%)
sv-SE: Borderradie (%)

en: Avatar Size
sv-SE: Avatargestalt

en: Name Color
sv-SE: Namnfärg

en: Position Color
sv-SE: Positionsfärg

en: Layout Settings
sv-SE: Layoutinställningar

en: Number of Products
sv-SE: Antal produkter

en: Text Label
sv-SE: Textetikett

en: Name placeholder
sv-SE: Namnplatshållare

en: Email placeholder
sv-SE: E-postplatshållare

en: Message placeholder
sv-SE: Meddelandeplatshållare

en: Submit label
sv-SE: Skicka etikett

en: Success text
sv-SE: Framgångstext

en: Error text
sv-SE: Feltext

en: Input Color
sv-SE: Inmatningsfärg

en: Submit Button Settings
sv-SE: Inställningar för Skicka-knapp

en: Border and Text Color
sv-SE: Kant- och textfärg

en: Button Position
sv-SE: Knappläge

en: Form Settings
sv-SE: Formulärinställningar

en: Form style
sv-SE: Formulärstil

en: Alternative
sv-SE: Alternativ

en: Form width
sv-SE: Formulärbredd

en: First Name placeholder
sv-SE: Förnamnplatshållare

en: Last Name placeholder
sv-SE: Efternamn platsinnehåll

en: Images Settings
sv-SE: Bildinställningar

en: Open image in lightbox
sv-SE: Öppna bild i ljuskåpa

en: Open custom link
sv-SE: Öppna anpassad länk

en: Auto Height
sv-SE: Automatisk höjd

en: Always show overlay
sv-SE: Visa alltid överlagring

en: Hover Color
sv-SE: Hovring färg

en: Columns Settings
sv-SE: Kolumninställningar

en: Space between column
sv-SE: Utrymme mellan kolumner

en: Vertical space when collapsed
sv-SE: Vertikalt utrymme när ihopfälld

en: Collapsed order RTL
sv-SE: Ihopfälld ordning RTL

en: Row Settings
sv-SE: Radinställningar

en: Vertical Align
sv-SE: Vertikal justering

en: Middle
sv-SE: Mitten

en: Full Height
sv-SE: Full höjd

en: Columns Wrapped
sv-SE: Kolumner inneslutna

en: Wrapper Tag
sv-SE: Wrapper tagg

en: Header
sv-SE: Rubrik

en: Section
sv-SE: Avsnitt

en: Main
sv-SE: Huvud

en: Article
sv-SE: Artikel

en: Aside
sv-SE: Sidoinnehåll

en: Footer
sv-SE: Fotnot

en: Content Max Width
sv-SE: Maximal bredd för innehåll

en: Content Min Height
sv-SE: Minimi höjd för innehåll

en: Border style
sv-SE: Gränsstil

en: Column Settings
sv-SE: Kolumninställningar

en: Text alignment
sv-SE: Textjustering

en: Number of icons
sv-SE: Antal ikoner

en: Container Settings
sv-SE: Behållarinställningar

en: Title Settings
sv-SE: Titelinställningar

en: Font Size (px)
sv-SE: Teckenstorlek (px)

en: Line Height (px)
sv-SE: Linjehöjd (px)

en: HTML Tag
sv-SE: HTML-tag

en: Your styles have been saved!
sv-SE: Dina stilar har sparats!

en: Style title
sv-SE: Stilrubrik

en: copy
sv-SE: kopiera

en: Bold
sv-SE: Fet

en: Lighter
sv-SE: Ljusare

en: Underline
sv-SE: Understrykning

en: Overline
sv-SE: Överstrykning

en: Line Through
sv-SE: Genomstrykning

en: Scale Up
sv-SE: Skala upp

en: Scale Down
sv-SE: Skala ner

en: Lift Up
sv-SE: Lyft upp

en: Shift Right
sv-SE: Flytta höger

en: Rotate
sv-SE: Rotera

en: Colors
sv-SE: Färger

en: Spacing
sv-SE: Avstånd

en: Padding Top (px)
sv-SE: Padding Topp (px)

en: Padding Right (px)
sv-SE: Padding Höger (px)

en: Padding Bottom (px)
sv-SE: Padding Botten (px)

en: Padding Left (px)
sv-SE: Padding Vänster (px)

en: Margin Top (px)
sv-SE: Marginal Topp (px)

en: Margin Right (px)
sv-SE: Marginal Höger (px)

en: Margin Bottom (px)
sv-SE: Marginal Botten (px)

en: Margin Left (px)
sv-SE: Marginal Vänster (px)

en: Border Top Width (px)
sv-SE: Bredd Topp Kant (px)

en: Border Right Width (px)
sv-SE: Bredd Höger Kant (px)

en: Border Bottom Width (px)
sv-SE: Bredd Botten Kant (px)

en: Border Left Width (px)
sv-SE: Bredd Vänster Kant (px)

en: Border Top Left Radius (px)
sv-SE: Radie Topp Vänster Kant (px)

en: Border Top Right Radius (px)
sv-SE: Radie Topp Höger Kant (px)

en: Border Bottom Right Radius (px)
sv-SE: Radie Botten Höger Kant (px)

en: Border Bottom Left Radius (px)
sv-SE: Radie Botten Vänster Kant (px)

en: Typography
sv-SE: Typografi

en: Font
sv-SE: Teckensnitt

en: Font Family
sv-SE: Teckensnittsfamilj

en: Font Style
sv-SE: Teckensnittsstil

en: Italic
sv-SE: Kursiv

en: Oblique
sv-SE: Skev

en: Font Weight
sv-SE: Teckensnittsvikt

en: Letter Spacing (px)
sv-SE: Bokstavsavstånd (px)

en: Text Align
sv-SE: Textjustering

en: Justify
sv-SE: Justera

en: Text Decoration
sv-SE: Textdekoration

en: Text Transform
sv-SE: Texttransformering

en: Capitalize
sv-SE: Stora bokstäver

en: Uppercase
sv-SE: Versaler

en: Lowercase
sv-SE: Gemener

en: Text Shadow
sv-SE: Textskugga

en: Display & Position
sv-SE: Visning & Position

en: Display
sv-SE: Visning

en: Static
sv-SE: Statisk

en: Relative
sv-SE: Relativ

en: Absolute
sv-SE: Absolut

en: Fixed
sv-SE: Fast

en: Sticky
sv-SE: Klistrig

en: Sizing
sv-SE: Storlek

en: Width (%)
sv-SE: Bredd (%)

en: Height (px)
sv-SE: Höjd (px)

en: Max Width (px)
sv-SE: Max Bredd (px)

en: Min Width (px)
sv-SE: Min Bredd (px)

en: Max Height (px)
sv-SE: Max Höjd (px)

en: Min Height (px)
sv-SE: Min Höjd (px)

en: Flow
sv-SE: Flöde

en: Float
sv-SE: Flyt

en: Clear
sv-SE: Rensa

en: Both
sv-SE: Båda

en: Overflow
sv-SE: Översvämning

en: Visible
sv-SE: Synlig

en: Hidden
sv-SE: Dold

en: Scroll
sv-SE: Rulla

en: Auto
sv-SE: Automatisk

en: Z-Index
sv-SE: Z-index

en: Border
sv-SE: Gräns

en: Left Border
sv-SE: Vänster Gräns

en: Left Border Width (px)
sv-SE: Vänster Gränsbredd (px)

en: Left Border Style
sv-SE: Vänster Gränsstil

en: Double
sv-SE: Dubbel

en: Left Border Color
sv-SE: Vänster Gränsfärg

en: Right Border
sv-SE: Höger Gräns

en: Right Border Width (px)
sv-SE: Höger Gränsbredd (px)

en: Right Border Style
sv-SE: Höger Gränsstil

en: Right Border Color
sv-SE: Höger Gränsfärg

en: Top Border
sv-SE: Över Gräns

en: Top Border Width (px)
sv-SE: Över Gränsbredd (px)

en: Top Border Style
sv-SE: Över Gränsstil

en: Top Border Color
sv-SE: Över Gränsfärg

en: Bottom Border
sv-SE: Bottenkant

en: Bottom Border Width (px)
sv-SE: Bottenkantens bredd (px)

en: Bottom Border Style
sv-SE: Bottenkantens stil

en: Bottom Border Color
sv-SE: Bottenkantens färg

en: Text Elements
sv-SE: Textelement

en: Margin (px)
sv-SE: Marginal (px)

en: Lists
sv-SE: Listor

en: List Margin (px)
sv-SE: Listmarginal (px)

en: List Padding (px)
sv-SE: Listpadding (px)

en: Item Margin Bottom (px)
sv-SE: Föremåls marginal längst ner (px)

en: Item Text Color
sv-SE: Föremåls textfärg

en: Heading Elements
sv-SE: Rubrikelement

en: H1 Heading
sv-SE: H1 Rubrik

en: H2 Heading
sv-SE: H2 Rubrik

en: H3 Heading
sv-SE: H3 Rubrik

en: H4 Heading
sv-SE: H4 Rubrik

en: H5 Heading
sv-SE: H5 Rubrik

en: H6 Heading
sv-SE: H6 Rubrik

en: Heading Hover Effects
sv-SE: Effekter för rubrikhover

en: H1 Hover Color
sv-SE: H1 Hoverfärg

en: H2 Hover Color
sv-SE: H2 Hoverfärg

en: H3 Hover Color
sv-SE: H3 Hoverfärg

en: Link Elements
sv-SE: Länkelement

en: Link Base Styles
sv-SE: Grundstilar för länkar

en: Link Color
sv-SE: Länkfärg

en: Link Hover States
sv-SE: Hovertillstånd för länkar

en: Hover Text Decoration
sv-SE: Hovertextdekoration

en: Hover Background
sv-SE: Hoverbakgrund

en: Hover Font Weight
sv-SE: Hovertypsnittsvikt

en: Links in Headings
sv-SE: Länkar i rubriker

en: H1 Link Color
sv-SE: H1 Länkfärg

en: H2 Link Color
sv-SE: H2 Länkfärg

en: H3 Link Color
sv-SE: H3 Länkfärg

en: H1 Link Hover Color
sv-SE: H1 Länkhoverfärg

en: H2 Link Hover Color
sv-SE: H2 Länkhoverfärg

en: Media Elements
sv-SE: Medieelement

en: Images
sv-SE: Bilder

en: Border Radius (px)
sv-SE: Gränsradie (px)

en: Border Width (px)
sv-SE: Gränsbredde (px)

en: Max Width (%)
sv-SE: Max bredd (%)

en: Box Shadow
sv-SE: Boxskugga

en: Image Hover Effects
sv-SE: Bildsvävaeffekter

en: Hover Transform
sv-SE: Sväva transformera

en: Hover Opacity
sv-SE: Sväva opacitet

en: Hover Filter
sv-SE: Sväva filter

en: Grayscale
sv-SE: Gråskala

en: Blur
sv-SE: Sudda

en: Brightness
sv-SE: Ljusstyrka

en: Contrast
sv-SE: Kontrast

en: Hover Border Color
sv-SE: Sväva gränsfärg

en: Videos
sv-SE: Videor

en: Container Elements
sv-SE: Behållarelement

en: Div Containers
sv-SE: Div-behållare

en: Sections
sv-SE: Sektioner

en: Container Hover Effects
sv-SE: Behållare svävaeffekter

en: Div Hover Background
sv-SE: Div sväva bakgrund

en: Div Hover Shadow
sv-SE: Div Hover Skugga

en: Section Hover Background
sv-SE: Sektion Hover Bakgrund

en: Interactive Elements
sv-SE: Interaktiva Element

en: Buttons
sv-SE: Knappar

en: Button Hover States
sv-SE: Knapp Hover Tillstånd

en: Hover Text Color
sv-SE: Hover Textfärg

en: Hover Shadow
sv-SE: Hover Skugga

en: Form Inputs
sv-SE: Formulär Inmatningar

en: Controls saved successfully!
sv-SE: Kontroller sparades framgångsrikt!

en: Blocks saved successfully!
sv-SE: Block sparades framgångsrikt!

en: Settings saved successfully!
sv-SE: Inställningar sparades framgångsrikt!

en: Presets
sv-SE: Förinställningar

en: Controls
sv-SE: Kontroller

en: Enable or disable controls for all blocks
sv-SE: Aktivera eller inaktivera kontroller för alla block

en: Save Blocks
sv-SE: Spara Block

en: Schedule
sv-SE: Schema

en: Choose when to start showing and/or stop showing your blocks.
sv-SE: Välj när du vill börja visa och/eller sluta visa dina block.

en: This block control is available on:
sv-SE: Denna blockkontroll är tillgänglig på:

en: Post
sv-SE: Inlägg

en: Site Editor
sv-SE: Webbplatsredigerare

en: User roles
sv-SE: Användarroller

en: Choose which users can see your blocks.
sv-SE: Välj vilka användare som kan se dina block.

en: Device Type
sv-SE: Enhetstyp

en: Choose the device type to show your blocks on.
sv-SE: Välj enhetstyp för att visa dina block på.

en: Device Width
sv-SE: Enhetsbredd

en: Choose the device width to show your blocks on.
sv-SE: Välj enhetsbredd för att visa dina block på.

en: Term archives
sv-SE: Termarkiv

en: Choose on which taxonomies and terms archive pages your blocks can be displayed.
sv-SE: Välj på vilka taxonomier och termer arkivsidor dina block kan visas.

en: Pages
sv-SE: Sidor

en: Choose in which pages your blocks can be displayed.
sv-SE: Välj på vilka sidor dina block kan visas.

en: Browser & Device
sv-SE: Webbläsare & Enhet

en: Choose which browsers and devices can see your blocks.
sv-SE: Välj vilka webbläsare och enheter som kan se dina block.

en: Operating System
sv-SE: Operativsystem

en: Choose which operating systems can see your blocks.
sv-SE: Välj vilka operativsystem som kan se dina block.

en: Show or hide blocks based on cookie values.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på cookie-värden.

en: User Meta
sv-SE: Användarmeta

en: Show or hide blocks based on user meta values.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på användarmeta-värden.

en: Post Meta
sv-SE: Inläggsmeta

en: Show or hide blocks based on post meta values.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på inläggsmetadata.

en: Query String
sv-SE: Frågesträng

en: Show or hide blocks based on URL query parameters.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på URL-frågeparametrar.

en: Capabilities
sv-SE: Kapabiliteter

en: Show or hide blocks based on user capabilities.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på användarens kapabiliteter.

en: Save Controls
sv-SE: Spara kontroller

en: Loading presets...
sv-SE: Laddar förinställningar...

en: Button - PublishPress
sv-SE: Knapp - PublishPress

en: Icon - PublishPress
sv-SE: Ikon - PublishPress

en: Image - PublishPress
sv-SE: Bild - PublishPress

en: List - PublishPress
sv-SE: Lista - PublishPress

en: Table - PublishPress
sv-SE: Tabell - PublishPress

en: Tabs - PublishPress
sv-SE: Flikar - PublishPress

en: Columns - PublishPress
sv-SE: Kolumner - PublishPress

en: Column - PublishPress
sv-SE: Kolumn - PublishPress

en: Contact Form - PublishPress
sv-SE: Kontaktformulär - PublishPress

en: Count Up - PublishPress
sv-SE: Räkna upp - PublishPress

en: Images Slider - PublishPress
sv-SE: Bildspel - PublishPress

en: Map - PublishPress
sv-SE: Karta - PublishPress

en: Newsletter - PublishPress
sv-SE: Nyhetsbrev - PublishPress

en: Social Links - PublishPress
sv-SE: Sociala länkar - PublishPress

en: Table of Contents - PublishPress
sv-SE: Innehållsförteckning - PublishPress

en: Testimonial - PublishPress
sv-SE: Referens - PublishPress

en: Woo Products - PublishPress
sv-SE: Woo Produkter - PublishPress

en: Edit
sv-SE: Redigera

en: No blocks available. Please go to a post edit (without saving either modifying anything). Then come back to Block Settings to see the blocks list.
sv-SE: Inga block tillgängliga. Vänligen gå till en inläggsredigering (utan att spara eller modifiera något). Kom sedan tillbaka till Blockinställningar för att se blocklistan.

en: Save
sv-SE: Spara

en: Add new style
sv-SE: Lägg till ny stil

en: Delete
sv-SE: Ta bort

en: Preview
sv-SE: Förhandsgranska

en: Example text with this style
sv-SE: Exempeltext med denna stil

en: View Extended Preview
sv-SE: Visa utökad förhandsgranskning

en: Class name
sv-SE: Klassnamn

en: This option help you identify specific custom styles in the list
                                                (usually set this same as the custom style's background color)
sv-SE: Detta alternativ hjälper dig att identifiera specifika anpassade stilar i listan
                                                (vanligtvis inställs detta samma som den anpassade stilens bakgrundsfärg)

en: Identification color
sv-SE: Identifieringsfärg

en: Style Builder
sv-SE: Stilbyggare

en: Custom CSS
sv-SE: Anpassad CSS

en: Hint: Use "Ctrl + Space" for auto completion
sv-SE: Tips: Använd "Ctrl + Mellanslag" för automatisk komplettering

en: Headings
sv-SE: Rubriker

en: Links
sv-SE: Länkar

en: Containers
sv-SE: Behållare

en: Interactive
sv-SE: Interaktiv

en: Save styles
sv-SE: Spara stilar

en: You can control who can use each block, including default WordPress blocks.
sv-SE: Du kan kontrollera vem som kan använda varje block, inklusive standard WordPress-block.

en: Enable extra blocks including content displays, sliders, buttons, icons, tabs, accordions, and more.
sv-SE: Aktivera extra block inklusive innehållsvisningar, bildspel, knappar, ikoner, flikar, accordeon och mer.

en: You can add your own CSS styles for your blocks. Anyone editing posts can quickly add the styles to blocks.
sv-SE: Du kan lägga till dina egna CSS-stilar för dina block. Alla som redigerar inlägg kan snabbt lägga till stilar till block.

en: This feature adds display controls for blocks. You can schedule when blocks are shown, and add user role restrictions.
sv-SE: Denna funktion lägger till visningskontroller för block. Du kan schemalägga när block visas och lägga till begränsningar för användarroller.

en: You can scan the posts on your website for blocks usage.
sv-SE: Du kan skanna inläggen på din webbplats för blockanvändning.

en: This feature enables a submenu to manage your Reusable Blocks.
sv-SE: Denna funktion aktiverar en undermeny för att hantera dina Återanvändbara Block.

en: Automatically insert reusable blocks into posts based on position, categories, tags, and other criteria.
sv-SE: Automatiskt infoga återanvändbara block i inlägg baserat på position, kategorier, taggar och andra kriterier.

en: Core Blocks Features
sv-SE: Kärnblockfunktioner

en: Add Google Fonts support to core blocks including paragraphs and headings.
sv-SE: Lägg till stöd för Google Fonts till kärnblock inklusive stycken och rubriker.

en: Block Features
sv-SE: Blockfunktioner

en: Maps
sv-SE: Kartor

en: Email & Forms
sv-SE: E-post & Formulär

en: License
sv-SE: Licens

en: Select Role
sv-SE: Välj roll

en: Disable all block adding
sv-SE: Inaktivera alla blocktillägg

en: Prevent users in %1s role from adding new block to posts.
sv-SE: Förhindra användare i %1s roll från att lägga till nya block till inlägg.

en: Disable the Pattern Directory
sv-SE: Inaktivera mönsterkatalogen

en: Disable the pattern directory for users in %1s role.
sv-SE: Inaktivera mönsterkatalogen för användare i %1s roll.

en: Disable the Openverse
sv-SE: Inaktivera Openverse

en: Disable Openverse for users in %1s role.
sv-SE: Inaktivera Openverse för användare i %1s roll.

en: Save Image Settings
sv-SE: Spara bildinställningar

en: Download Contacts Form data
sv-SE: Ladda ner kontaktformulärdata

en: Data stored through Contact form blocks.
sv-SE: Data som lagras genom kontaktformulärblock.

en: Download Newsletter Form data
sv-SE: Ladda ner nyhetsbrevformulärdata

en: Data stored through Newsletter form blocks.
sv-SE: Data som lagras genom nyhetsbrevformulärblock.

en: These email settings apply to messages sent through PublishPress Contact form block.
sv-SE: Dessa e-postinställningar gäller för meddelanden som skickas via PublishPress kontaktformulärblock.

en: Sender name
sv-SE: Avsändarnamn

en: Sender email
sv-SE: Avsändarens e-post

en: Email title
sv-SE: E-posttitel

en: Email receiver
sv-SE: E-postmottagare

en: Save Form Settings
sv-SE: Spara formulärinställningar

en: Display PublishPress branding
sv-SE: Visa PublishPress varumärke

en: PublishPress logo and links in the footer of the admin pages
sv-SE: PublishPress logotyp och länkar i sidfoten på admin-sidorna

en: Enable blocks spacing
sv-SE: Aktivera blockavstånd

en: Vertical spacing between blocks
sv-SE: Vertikalt avstånd mellan block

en: Blocks spacing
sv-SE: Blockavstånd

en: Blocks icon color
sv-SE: Blockikonfärg

en: Apply in admin to blocks from PublishPress Blocks plugin.
sv-SE: Tillämpa i admin för block från PublishPress Blocks-pluginet.

en: Gutenberg editor width
sv-SE: Gutenberg-redigerarens bredd

en: Large
sv-SE: Stor

en: Enable columns visual guide
sv-SE: Aktivera kolumnguide

en: Visual guide for PublishPress Blocks Columns block
sv-SE: Visuell guide för PublishPress Blocks Columns-blocket

en: Remove autop
sv-SE: Ta bort autop

en: Autop WordPress function is used to prevent unwanted paragraphs to be added
sv-SE: Autop WordPress-funktion används för att förhindra att oönskade stycken läggs till

en: Save General Settings
sv-SE: Spara allmänna inställningar

en: Open galleries in lightbox
sv-SE: Öppna gallerier i ljuslåda

en: Open gallery images as a lightbox style popup
sv-SE: Öppna galleri bilder som en ljuslådestil popup

en: Image caption
sv-SE: Bildtext

en: Disabled
sv-SE: Inaktiverad

en: Overlay
sv-SE: Överlägg

en: Display caption text on images loaded as lightbox in galleries.
sv-SE: Visa bildtext på bilder som laddas som ljuslåda i gallerier.

en: Default thumbnail
sv-SE: Standardminiature

en: Reset to default
sv-SE: Återställ till standard

en: Set the default post thumbnail to use in Content Display blocks for posts without featured image.
sv-SE: Ställ in standardinläggets miniatyrbild som ska användas i innehållsvisningsblock för inlägg utan utvald bild.

en: Google API key
sv-SE: Google API-nyckel

en: How to create a Google API Key
sv-SE: Hur man skapar en Google API-nyckel

en: A Google API key is required to use the Map block without any warning.
sv-SE: En Google API-nyckel krävs för att använda kartblock utan några varningar.

en: Save Maps Settings
sv-SE: Spara kartinställningar

en: Use the Google reCAPTCHA to avoid spam in PublishPress Blocks forms. Get credentials for your domain by registering %shere%s.
sv-SE: Använd Google reCAPTCHA för att undvika skräppost i PublishPress Blocks-formulär. Få autentiseringsuppgifter för din domän genom att registrera %shere%s.

en: Enable reCAPTCHA
sv-SE: Aktivera reCAPTCHA

en: Site key
sv-SE: Webbplatsnyckel

en: required
sv-SE: obligatorisk

en: Secret key
sv-SE: Hemlig nyckel

en: Language
sv-SE: Språk

en: Auto detect
sv-SE: Automatisk upptäckte

en: Language codes list
sv-SE: Lista över språkkoder

en: Theme
sv-SE: Tema

en: Light
sv-SE: Ljus

en: Invisible
sv-SE: Osynlig

en: We strongly recommend not using Invisible reCAPTCHA if you have more than 1 Newsletter or Contact forms block in a page.
sv-SE: Vi rekommenderar starkt att inte använda osynlig reCAPTCHA om du har mer än 1 nyhetsbrev eller kontaktformulär block på en sida.

en: Save reCAPTCHA Settings
sv-SE: Spara reCAPTCHA-inställningar

en: Countdown
sv-SE: Nedräkning

en: Easily create a customizable countdown.
sv-SE: Skapa enkelt en anpassningsbar nedräkning.

en: Pricing Table
sv-SE: Priser Tabell

en: Easily create a customizable pricing table.
sv-SE: Skapa enkelt en anpassningsbar prislista.

en: Feature
sv-SE: Funktion

en: Use block to create a list inside the Feature List" block.
sv-SE: Använd blocket för att skapa en lista inuti blocket "Funktion Lista".

en: Feature List
sv-SE: Funktion Lista

en: Gutenberg is not detected! Activate it or
sv-SE: Gutenberg upptäcktes inte! Aktivera det eller

en: Install Gutenberg Now!
sv-SE: Installera Gutenberg nu!

en: We require at least Gutenberg version
sv-SE: Vi kräver minst Gutenberg version

en: Please update Gutenberg then comeback later!
sv-SE: Vänligen uppdatera Gutenberg och kom tillbaka senare!

en: Change date
sv-SE: Ändra datum

en: AM
sv-SE: FM

en: PM
sv-SE: EM

en: PublishPress Blocks Pro supports Timezone configuration.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder tidszonskonfiguration.

en: Icon List
sv-SE: Ikonlista

en: Search icons
sv-SE: Sökikoner

en: Style
sv-SE: Stil

en: Filled
sv-SE: Fylld

en: Outlined
sv-SE: Utformad

en: Rounded
sv-SE: Rundad

en: Two-Tone
sv-SE: Tvåton

en: Sharp
sv-SE: Vass

en: Apply
sv-SE: Tillämpa

en: Notice
sv-SE: Meddelande

en: This accordion block has been replaced by a new and better one.
                                     This block will be removed in a future version.
                                     Please transform this to an Accordion Item block
                                     and drag them into new Adv. Accordion block as soon as possible.
sv-SE: Denna accordion-block har ersatts av en ny och bättre.
                                     Detta block kommer att tas bort i en framtida version.
                                     Vänligen omvandla detta till ett Accordion Item-block
                                     och dra dem in i det nya Adv. Accordion-blocket så snart som möjligt.

en: Define space to next block. This will override Block spacing option (Frontend view only)
sv-SE: Definiera utrymme till nästa block. Detta kommer att åsidosätta Blockavståndsalternativet (Endast förhandsvisning)

en: Header Icon Style
sv-SE: Header Ikon Stil

en: Body Color Settings
sv-SE: Inställningar för kroppsfärg

en: Border width
sv-SE: Kantbredd

en: Border radius
sv-SE: Kantradie

en: Accordions State
sv-SE: Accordioner Status

en: Make all accordions collapsed by default, enable this setting to apply to all accordions.
sv-SE: Gör alla accordioner kollapsade som standard, aktivera denna inställning för att tillämpa på alla accordioner.

en: Enter header…
sv-SE: Ange rubrik…

en: Accordion (deprecated) - PublishPress
sv-SE: Ackordeon (föråldrad) - PublishPress

en: Create a sliding accordion display for your content.
sv-SE: Skapa en glidande ackordeonvisning för ditt innehåll.

en: accordion
sv-SE: ackordeon

en: list
sv-SE: lista

en: Define space between each accordion (Frontend view only)
sv-SE: Definiera avståndet mellan varje ackordeon (Endast för frontend-vy)

en: Make all accordions collapsed by default.
sv-SE: Gör alla ackordeon kollapsade som standard.

en: Expand All
sv-SE: Expandera alla

en: Make all accordions expanded by default.
sv-SE: Gör alla ackordeon expanderade som standard.

en: Header Tag
sv-SE: Rubrik Tagg

en: Accordion Item - PublishPress
sv-SE: Ackordeon Objekt - PublishPress

en: Header text
sv-SE: Rubriktext

en: Advanced Accordion
sv-SE: Avancerat Ackordeon

en: Refresh
sv-SE: Uppdatera

en: advanced accordion
sv-SE: avancerat ackordeon

en: Groove
sv-SE: Grop

en: Inset
sv-SE: Inbäddad

en: Outset
sv-SE: Utstakad

en: Advanced Button
sv-SE: Avancerad Knapp

en: Add text…
sv-SE: Lägg till text…

en: Button link
sv-SE: Knapplänk

en: Link URL
sv-SE: Länk-URL

en: Open in new tab
sv-SE: Öppna i ny flik

en: Text/Color
sv-SE: Text/Färg

en: Text size
sv-SE: Textstorlek

en: Margin top
sv-SE: Marginal ovanför

en: Margin right
sv-SE: Marginal till höger

en: Margin bottom
sv-SE: Marginal nedan

en: Margin left
sv-SE: Marginal till vänster

en: Padding top
sv-SE: Padding ovanför

en: Padding right
sv-SE: Padding till höger

en: Padding bottom
sv-SE: Padding nedan

en: Padding left
sv-SE: Padding till vänster

en: Hover
sv-SE: Övergång

en: Shadow
sv-SE: Skugga

en: Opacity (%)
sv-SE: Opacitet (%)

en: Transition speed (ms)
sv-SE: Övergångshastighet (ms)

en: Shadow H offset
sv-SE: Skugga H-offset

en: Shadow V offset
sv-SE: Skugga V-offset

en: Shadow blur
sv-SE: Skugga sudd

en: Shadow spread
sv-SE: Skugga spridning

en: Display icon
sv-SE: Visa ikon

en: Icon Library (Material Icon)
sv-SE: Ikonbibliotek (Material Ikon)

en: Icon Selection
sv-SE: Ikonval

en: Icon Size (px)
sv-SE: Ikonstorlek (px)

en: Icon Position
sv-SE: Ikonposition

en: Icon Spacing (px)
sv-SE: Ikonavstånd (px)

en: Spacing between icon and text
sv-SE: Avstånd mellan ikon och text

en: PublishPress Blocks Pro supports icons in buttons.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder ikoner i knappar.

en: Button block with more options and styles.
sv-SE: Knappblock med fler alternativ och stilar.

en: button
sv-SE: knapp

en: advanced button
sv-SE: avancerad knapp

en: link
sv-SE: länk

en: Squared
sv-SE: Kvadratisk

en: Squared Outline
sv-SE: Kvadratisk kontur

en: Advanced Icon
sv-SE: Avancerad ikon

en: Icon Count
sv-SE: Ikonantal

en: Number of Icons
sv-SE: Antal ikoner

en: Icon Style
sv-SE: Ikonstil

en: Stacked
sv-SE: Staplad

en: Icon Background
sv-SE: Ikonbakgrund

en: Border Size(px)
sv-SE: Bredd på kantlinje (px)

en: Border Radius(%)
sv-SE: Radie på kantlinje (%)

en: Link
sv-SE: Länk

en: Link Target
sv-SE: Länkmål

en: Same Window
sv-SE: Sammanfogat fönster

en: New Window
sv-SE: Nytt fönster

en: Title for Accessibility
sv-SE: Titel för tillgänglighet

en: Unit
sv-SE: Enhet

en: Icon block with more options and styles.
sv-SE: Ikonblock med fler alternativ och stilar.

en: icon
sv-SE: ikon

en: advanced icon
sv-SE: avancerad ikon

en: Advanced Image
sv-SE: Avancerad bild

en: Change image
sv-SE: Ändra bild

en: Remove image
sv-SE: Ta bort bild

en: Enter URL…
sv-SE: Ange URL…

en: Open link in new tab
sv-SE: Öppna länk i nytt flik

en: Focal Point Picker
sv-SE: Fokalpunktväljare

en: Overlay opacity default
sv-SE: Överlagringsopacitet som standard

en: Overlay opacity hover
sv-SE: Överläggsopacitet vid hovring

en: Open media library
sv-SE: Öppna mediebiblioteket

en: Enter title…
sv-SE: Ange titel…

en: Enter subtitle…
sv-SE: Ange underrubrik…

en: Image/photo block with more options and styles.
sv-SE: Bild/fotoblock med fler alternativ och stilar.

en: image
sv-SE: bild

en: advanced image
sv-SE: avancerad bild

en: photo
sv-SE: foto

en: box
sv-SE: ruta

en: Checkmark 2
sv-SE: Kryssmarkering 2

en: Checkmark 3
sv-SE: Kryssmarkering 3

en: Arrow right
sv-SE: Pilen höger

en: Arrow right 2
sv-SE: Pilen höger 2

en: X Cross 2
sv-SE: X Kors 2

en: Advanced List
sv-SE: Avancerad lista

en: Refresh this list when it conflict with other lists styles
sv-SE: Uppdatera denna lista när den krockar med andra liststilar

en: List icon
sv-SE: Lista ikon

en: Icon size
sv-SE: Ikonstorlek

en: Line height
sv-SE: Radavstånd

en: List block with custom icons and styles.
sv-SE: Listblock med anpassade ikoner och stilar.

en: advanced list
sv-SE: avancerad lista

en: List item
sv-SE: Listobjekt

en: Type a list item
sv-SE: Skriv ett listobjekt

en: List item - PublishPress
sv-SE: Listobjekt - PublishPress

en: Insert a list item inside List block.
sv-SE: Infoga ett listobjekt inuti listblock.

en: At least 1 row of current section must present.
sv-SE: Minst 1 rad i den aktuella sektionen måste finnas.

en: Cannot select multi cells from difference section!
sv-SE: Kan inte välja flera celler från olika sektioner!

en: Advanced Table
sv-SE: Avancerad tabell

en: Column Count
sv-SE: Kolumnantal

en: Row Count
sv-SE: Radantal

en: Create
sv-SE: Skapa

en: Hint: Hold CTRL key for multi cells selection. Hold SHIFT key for range cells selection.
sv-SE: Tips: Håll ner CTRL-tangenten för att välja flera celler. Håll ner SHIFT-tangenten för att välja ett cellintervall.

en: Add Row Before
sv-SE: Lägg till rad före

en: Add Row After
sv-SE: Lägg till rad efter

en: Delete Row
sv-SE: Ta bort rad

en: Add Column Before
sv-SE: Lägg till kolumn före

en: Add Column After
sv-SE: Lägg till kolumn efter

en: Delete Column
sv-SE: Ta bort kolumn

en: Split Merged Cells
sv-SE: Dela ihopslagna celler

en: Merge Cells
sv-SE: Sammanfoga celler

en: Border Top
sv-SE: Överkant

en: Border Right
sv-SE: Högerkant

en: Border Bottom
sv-SE: Underkant

en: Border Left
sv-SE: Vänsterkant

en: Border All
sv-SE: Alla kanter

en: Border None
sv-SE: Inga kanter

en: Border Vertical
sv-SE: Vertikal kant

en: Border Horizontal
sv-SE: Horisontell kant

en: Border Inner
sv-SE: Inre kant

en: Border Outer
sv-SE: Yttre kant

en: Align left
sv-SE: Vänsterjustera

en: Align center
sv-SE: Centrera

en: Align right
sv-SE: Högerjustera

en: Align justify
sv-SE: Bifylla

en: Align top
sv-SE: Toppjustera

en: Align middle
sv-SE: Mittenjustera

en: Align bottom
sv-SE: Bottenjustera

en: Edit Table
sv-SE: Redigera tabell

en: Refresh table (Use this after using undo or redo)
sv-SE: Uppdatera tabell (Använd detta efter att ha använt ångra eller göra om)

en: Max width (px)
sv-SE: Max bredd (px)

en: Set this to 0 to make max-width is 100%
sv-SE: Ställ in detta till 0 för att göra max-bredden 100%

en: Fixed width table cells
sv-SE: Fasta bredd tabellceller

en: Table header
sv-SE: Tabellhuvud

en: Table footer
sv-SE: Tabellfot

en: Border collapsed
sv-SE: Gräns sammanfogad

en: Cell Settings
sv-SE: Celleinställningar

en: Horizontal Align
sv-SE: Horisontell justering

en: Table block with more styles and functions.
sv-SE: Tabellblock med fler stilar och funktioner.

en: table
sv-SE: tabell

en: advanced table
sv-SE: avancerad tabell

en: Stripes
sv-SE: Randiga

en: Tab 1
sv-SE: Flik 1

en: Tab 2
sv-SE: Flik 2

en: Tab 3
sv-SE: Flik 3

en: Tab Header
sv-SE: Flikhuvud

en: desktop
sv-SE: skrivbord

en: tablet
sv-SE: surfplatta

en: mobile
sv-SE: mobil

en: Advanced Tabs
sv-SE: Avancerade flikar

en: Tabs Settings
sv-SE: Flikinställningar

en: Initial Open Tab
sv-SE: Initial öppnad flik

en: Tab Colors
sv-SE: Flikfärger

en: Active Tab Background Color
sv-SE: Bakgrundsfärg för aktiv flik

en: Active Tab Text Color
sv-SE: Textfärg för aktiv flik

en: Body Colors
sv-SE: Kroppsfärger

en: Title…
sv-SE: Titel…

en: HTML Anchor
sv-SE: HTML-ankare

en: Move back
sv-SE: Flytta tillbaka

en: Move forward
sv-SE: Flytta framåt

en: Duplicate tab
sv-SE: Duplicera flik

en: Remove tab
sv-SE: Ta bort flik

en: Add tab
sv-SE: Lägg till flik

en: Create horizontal or vertical tabs to display your content.
sv-SE: Skapa horisontella eller vertikala flikar för att visa ditt innehåll.

en: tabs
sv-SE: flikar

en: advanced tabs
sv-SE: avancerade flikar

en: cards
sv-SE: kort

en: Tab Item - PublishPress
sv-SE: Flik - PublishPress

en: tab
sv-SE: flik

en: Advanced Video
sv-SE: Avancerad video

en: Change image preview
sv-SE: Ändra bildförhandsvisning

en: Remove image preview
sv-SE: Ta bort bildförhandsvisning

en: Open video in light box
sv-SE: Öppna video i ljuslåda

en: Lightbox offers additional display options.
sv-SE: Ljuslådan erbjuder ytterligare visningsalternativ.

en: Autoplay
sv-SE: Autospel

en: Loop
sv-SE: Loopa

en: Muted
sv-SE: Dämpad

en: Playback Controls
sv-SE: Uppspelningskontroller

en: Play inline
sv-SE: Spela inline

en: Video preloading
sv-SE: Videoförladdning

en: Video width
sv-SE: Videobredd

en: Video height
sv-SE: Videohöjd

en: Custom height
sv-SE: Anpassad höjd

en: Play Button Color
sv-SE: Färg på spelknapp

en: Play Button
sv-SE: Spelknapp

en: Play Button Size
sv-SE: Spela knappstorlek

en: Select image preview
sv-SE: Välj bildförhandsvisning

en: Fetch video content
sv-SE: Hämta videoinnehåll

en: Load local video
sv-SE: Ladda lokal video

en: Current Video
sv-SE: Aktuell video

en: Wrong video URL/ID. Please try another.
sv-SE: Fel video URL/ID. Vänligen försök en annan.

en: Not selected yet.
sv-SE: Inte vald än.

en: Add more options and styles for videos in your Media Library.
sv-SE: Lägg till fler alternativ och stilar för videor i ditt mediabibliotek.

en: advanced video
sv-SE: avancerad video

en: embed
sv-SE: bädda in

en: One column
sv-SE: En kolumn

en: Two columns; equal split
sv-SE: Två kolumner; lika fördelning

en: Two columns; two-thirds, one-third split
sv-SE: Två kolumner; två tredjedelar, en tredjedel fördelning

en: Two columns; one-third, two-thirds split
sv-SE: Två kolumner; en tredjedel, två tredjedelar fördelning

en: Two columns; one-quarter, three-quarters split
sv-SE: Två kolumner; en fjärdedel, tre fjärdedelar uppdelning

en: Two columns; three-quarters, one-quarter split
sv-SE: Två kolumner; tre fjärdedelar, en fjärdedel uppdelning

en: Two columns; one-fifth, four-fifths split
sv-SE: Två kolumner; en femtedel, fyra femtedelar uppdelning

en: Two columns; four-fifths, one-fifth split
sv-SE: Två kolumner; fyra femtedelar, en femtedel uppdelning

en: Three columns; equal split
sv-SE: Tre kolumner; jämn uppdelning

en: Three columns; wider one-half left column
sv-SE: Tre kolumner; bredare hälften vänster kolumn

en: Three columns; wider one-half right column
sv-SE: Tre kolumner; bredare hälften höger kolumn

en: Three columns; wider one-half center column
sv-SE: Tre kolumner; bredare hälften mitt kolumn

en: Three columns; wider three-fifths center column
sv-SE: Tre kolumner; bredare tre femtedelar mitt kolumn

en: Three columns; wider three-fifths left column
sv-SE: Tre kolumner; bredare tre femtedelar vänster kolumn

en: Three columns; wider three-fifths right column
sv-SE: Tre kolumner; bredare tre femtedelar höger kolumn

en: Three columns; wider four-sixths center column
sv-SE: Tre kolumner; bredare fyra sjättedelar mitt kolumn

en: Four columns; equal split
sv-SE: Fyra kolumner; lika fördelning

en: Four columns; wider one-half left column
sv-SE: Fyra kolumner; bredare en halv vänster kolumn

en: Four columns; wider one-half right column
sv-SE: Fyra kolumner; bredare en halv höger kolumn

en: Four columns; wider two-fifths right column
sv-SE: Fyra kolumner; bredare två femtedelar höger kolumn

en: Four columns; wider two-fifths left column
sv-SE: Fyra kolumner; bredare två femtedelar vänster kolumn

en: Five columns; equal split
sv-SE: Fem kolumner; lika fördelning

en: Six columns; equal split
sv-SE: Sex kolumner; lika fördelning

en: Three: 100 - 1/2 - 1/2
sv-SE: Tre: 100 - 1/2 - 1/2

en: Three: 1/2 - 1/2 - 100
sv-SE: Tre: 1/2 - 1/2 - 100

en: Four: Two Columns
sv-SE: Fyra: Två kolumner

en: Six: Two Columns
sv-SE: Sex: Två kolumner

en: Six: Three Columns
sv-SE: Sex: Tre kolumner

en: Columns Manager
sv-SE: Kolumnhanterare

en: Choose a columns layout
sv-SE: Välj en kolumnlayout

en: Vertical Align Top
sv-SE: Vertikal justering Topp

en: Vertical Align Middle
sv-SE: Vertikal justering Mitten

en: Vertical Align Bottom
sv-SE: Vertikal justering Botten

en: Inner Columns Full Height
sv-SE: Inre kolumner Full höjd

en: Columns Manager
sv-SE: Kolumnhanterare

en: Responsive Settings
sv-SE: Responsiva inställningar

en: Space between columns
sv-SE: Avstånd mellan kolumner

en: Collapsed Order RTL
sv-SE: Kollapsad ordning RTL

en:  Margin
sv-SE:   Marginal

en: If your columns overflow they available space, they will be placed on a new line.
sv-SE: Om dina kolumner överskrider det tillgängliga utrymmet kommer de att placeras på en ny rad.

en: Content Max Height
sv-SE: Innehåll Max Höjd

en: Create flexible layouts for your content with advanced options and styles.
sv-SE: Skapa flexibla layouter för ditt innehåll med avancerade alternativ och stilar.

en: columns
sv-SE: kolumner

en: columns manager
sv-SE: kolumnhanterare

en: row
sv-SE: rad

en: Available:
sv-SE: Tillgänglig:

en: Set to 0 = auto. This will override predefine layout styles. Recommend for experience users!
sv-SE: Ställ in till 0 = auto. Detta kommer att åsidosätta fördefinierade layoutstilar. Rekommenderas för erfarna användare!

en:  text alignment
sv-SE:  textjustering

en: Unit (px)
sv-SE: Enhet (px)

en: Column in row.
sv-SE: Kolumn i rad.

en: Contact Form
sv-SE: Kontaktformulär

en: We strongly recommend to enable Google reCAPTCHA to avoid spam.
sv-SE: Vi rekommenderar starkt att aktivera Google reCAPTCHA för att undvika spam.

en: You can enable it in Settings
sv-SE: Du kan aktivera det i Inställningar

en: Email sender
sv-SE: E-postavsändare

en: An email will be sent to the admin email (by default) whenever a contact form is submitted. You can change it in
sv-SE: Ett e-postmeddelande kommer att skickas till admin-e-postadressen (som standard) när ett kontaktformulär skickas in. Du kan ändra det i

en: settings
sv-SE: inställningar

en: Name input placeholder
sv-SE: Namn inmatningsplatshållare

en: Email input placeholder
sv-SE: E-post inmatningsplatshållare

en: Message input placeholder
sv-SE: Meddelande inmatningsplatshållare

en: Submit text
sv-SE: Skicka text

en: Empty field warning text
sv-SE: Tomt fält varningstext

en: Submit success text
sv-SE: Skicka framgångstext

en: Background color
sv-SE: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv-SE: Textfärg

en: Border color
sv-SE: Gränsfärg

en: Border and Text
sv-SE: Gräns och Text

en: Background
sv-SE: Bakgrund

en: Button border radius
sv-SE: Knappradie

en: Button position
sv-SE: Knapposition

en: Fastest way to create a contact form for your page.
sv-SE: Det snabbaste sättet att skapa ett kontaktformulär för din sida.

en: contact
sv-SE: kontakt

en: form
sv-SE: formulär

en: Block for containing other blocks.
sv-SE: Block för att innehålla andra block.

en: Count Up
sv-SE: Räkna Upp

en: Counter Number Size
sv-SE: Räknar Nummerstorlek

en: Counter Up Symbol
sv-SE: Räknar Upp Symbol

en: After
sv-SE: Efter

en: Before
sv-SE: Före

en: Use toggle buttons above to define symbol placement before/after the number (toggle on is after).
sv-SE: Använd växla knappar ovan för att definiera symbolplacering före/efter numret (växla på är efter).

en: Enter text…
sv-SE: Skriv text...

en: Create an animated display for important numbers.
sv-SE: Skapa en animerad visning för viktiga siffror.

en: numbers
sv-SE: siffror

en: count
sv-SE: antal

en: increase
sv-SE: öka

en: Select a block style
sv-SE: Välj en blockstil

en: Block styles
sv-SE: Blockstilar

en: This option let you add custom styles for the current block.
sv-SE: Detta alternativ låter dig lägga till anpassade stilar för det aktuella blocket.

en: PublishPress Blocks Settings
sv-SE: PublishPress Blockinställningar

en: Inherit from global settings
sv-SE: Ärv från globala inställningar

en: Enable
sv-SE: Aktivera

en: Disable
sv-SE: Avaktivera

en: These settings will override the PublishPress Blocks global settings.
sv-SE: Dessa inställningar kommer att åsidosätta PublishPress Blockens globala inställningar.

en: Editor width
sv-SE: Redigerarens bredd

en: Change your editor width
sv-SE: Ändra din redigerarens bredd

en: Columns Visual Guide
sv-SE: Visuell guide för kolumner

en: Border to materialize PublishPress Blocks Column block
sv-SE: Ram för att materialisera PublishPress Block Kolumnblock

en: Images Slider
sv-SE: Bildspel

en: Image Slider Block
sv-SE: Bildspel Block

en: No images selected. Adding images to start using this block.
sv-SE: Inga bilder valda. Lägg till bilder för att börja använda detta block.

en: Add images
sv-SE: Lägg till bilder

en: Image Settings
sv-SE: Bildegenskaper

en: Auto height
sv-SE: Automatisk höjd

en: Enable RTL
sv-SE: Aktivera RTL

en: Title
sv-SE: Titel

en: Move Left
sv-SE: Flytta vänster

en: Move Right
sv-SE: Flytta höger

en: Add image
sv-SE: Lägg till bild

en: Display your images in a slider.
sv-SE: Visa dina bilder i en slider.

en: slide
sv-SE: bild

en: gallery
sv-SE: galleri

en: photos
sv-SE: foton

en: Info Box
sv-SE: Informationsruta

en: Font Size
sv-SE: Teckenstorlek

en: Click to change logo
sv-SE: Klicka för att ändra logotyp

en: Site logo
sv-SE: Webbplatslogotyp

en: Register…
sv-SE: Registrera…

en: Welcome text…
sv-SE: Välkomsttext…

en: Username label…
sv-SE: Användarnamn etikett…

en: Password label…
sv-SE: Lösenord etikett…

en: Remember me…
sv-SE: Kom ihåg mig…

en: Login…
sv-SE: Logga in…

en: Lost password…
sv-SE: Glömt lösenord…

en: Back…
sv-SE: Tillbaka…

en: Email label…
sv-SE: E-post etikett…

en: Login/Register Form
sv-SE: Inloggning/Registreringsformulär

en: Options
sv-SE: Alternativ

en: Switch View
sv-SE: Byt vy

en: Form State
sv-SE: Formulärstatus

en: Initial Form
sv-SE: Initialt formulär

en: Form that show on load.
sv-SE: Formulär som visas vid laddning.

en: Login
sv-SE: Logga in

en: Register
sv-SE: Registrera

en: Redirect After Login
sv-SE: Omdirigera efter inloggning

en: Current Page
sv-SE: Aktuell sida

en: Custom redirect link
sv-SE: Anpassad omdirigeringslänk

en: Form Width (px)
sv-SE: Formulärbredd (px)

en: Show Logo
sv-SE: Visa logotyp

en: Logo Width (px)
sv-SE: Logotypens bredd (px)

en: Show input field icon
sv-SE: Visa ikon för inmatningsfält

en: Show register/header link
sv-SE: Visa registrera/header-länk

en: Header color
sv-SE: Headerfärg

en: Show lost password link
sv-SE: Visa länk för glömt lösenord

en: Input placeholder
sv-SE: Inmatningsplatshållare

en: Login input placeholder
sv-SE: Inloggningsplatshållare

en: Username input placeholder
sv-SE: Användarnamn platshållare

en: Use in register form
sv-SE: Använd i registreringsformulär

en: Text/Input Color
sv-SE: Text/Inmatningsfärg

en: Input background color
sv-SE: Inmatningsbakgrundsfärg

en: Input color
sv-SE: Inmatningsfärg

en: Submit Button Hover
sv-SE: Skicka knapp hover

en: Hover Colors
sv-SE: Hoverfärger

en: Shadow color
sv-SE: Skuggfärg

en: Registration Form
sv-SE: Registreringsformulär

en: Registration for your website is currently disabled, enable it in WordPress General settings to use registration form
sv-SE: Registrering för din webbplats är för närvarande inaktiverad, aktivera det i WordPress allmänna inställningar för att använda registreringsformuläret

en: Welcome back
sv-SE: Välkommen tillbaka

en: Username or Email
sv-SE: Användarnamn eller E-post

en: Password
sv-SE: Lösenord

en: Username
sv-SE: Användarnamn

en: Remember me
sv-SE: Kom ihåg mig

en: LOGIN
sv-SE: LOGGA IN

en: REGISTER
sv-SE: REGISTRERA

en: Don't have an account?
sv-SE: Har du inget konto?

en: Register now
sv-SE: Registrera nu

en: Register new account
sv-SE: Registrera nytt konto

en: Lost your password?
sv-SE: Har du glömt ditt lösenord?

en: Login and Register - PublishPress
sv-SE: Logga in och registrera - PublishPress

en: Create a login form for your post/page.
sv-SE: Skapa ett inloggningsformulär för ditt inlägg/sida.

en: No matching address found!
sv-SE: Ingen matchande adress hittades!

en: Map
sv-SE: Karta

en: Map settings
sv-SE: Karta inställningar

en: Address
sv-SE: Adress

en: Use Lat/Lng
sv-SE: Använd Lat/Lng

en: Enter address…
sv-SE: Ange adress…

en: Fetch Location
sv-SE: Hämta plats

en: Current
sv-SE: Aktuell

en: Location
sv-SE: Plats

en: Use Address
sv-SE: Använd adress

en: Enter latitude…
sv-SE: Ange latitud…

en: Enter longitude…
sv-SE: Ange longitud…

en: Zoom level
sv-SE: Zoomnivå

en: Marker Icon (27x43 px)
sv-SE: Markeringsikon (27x43 px)

en: Remove
sv-SE: Ta bort

en: Choose icon
sv-SE: Välj ikon

en: Marker icon
sv-SE: Markeringsikon

en: Enter custom title…
sv-SE: Ange anpassad titel…

en: Marker description
sv-SE: Markeringsbeskrivning

en: Enter custom description…
sv-SE: Ange anpassad beskrivning…

en: Open marker tooltip
sv-SE: Öppna markeringsverktygstips

en: Map styles
sv-SE: Kartan stilar

en: Custom map style is recommended for experienced users only.
sv-SE: Anpassad kartstil rekommenderas endast för erfarna användare.

en: Custom code
sv-SE: Anpassad kod

en: Invalid JSON
sv-SE: Ogiltig JSON

en: Paste your custom map styles in json format into the text field. You can create your own map styles by follow one of these links:
sv-SE: Klistra in dina anpassade kartstilar i json-format i textfältet. Du kan skapa dina egna kartstilar genom att följa en av dessa länkar:

en: Enter your json code here…
sv-SE: Ange din json-kod här…

en: No API Key Provided!
sv-SE: Ingen API-nyckel angiven!

en: Add Google API Key in Settings
sv-SE: Lägg till Google API-nyckel i Inställningar

en: Display a location using Google Maps.
sv-SE: Visa en plats med Google Maps.

en: google map
sv-SE: google karta

en: location
sv-SE: plats

en: address
sv-SE: adress

en: Newsletter
sv-SE: Nyhetsbrev

en: Newsletter Settings
sv-SE: Inställningar för nyhetsbrev

en: Form width (px)
sv-SE: Formulärbredd (px)

en: First Name input placeholder
sv-SE: Plats för förnamn

en: Last Name input placeholder
sv-SE: Plats för efternamn

en: First Name
sv-SE: Förnamn

en: Last Name
sv-SE: Efternamn

en: Fastest way to create a newsletter form for your page.
sv-SE: Det snabbaste sättet att skapa ett nyhetsbrev formulär för din sida.

en: newsletter
sv-SE: nyhetsbrev

en: email
sv-SE: e-post

en: You need to fill all fields!
sv-SE: Du måste fylla i alla fält!

en: Email is valid.
sv-SE: E-postadressen är giltig.

en: Use a valid email address!
sv-SE: Använd en giltig e-postadress!

en: Submitted with success!
sv-SE: Inlämnad med framgång!

en: Theme Settings
sv-SE: Temainställningar

en: Preset
sv-SE: Förinställning

en: Selecting or resetting a preset will override your current design configuration.
sv-SE: Att välja eller återställa en förinställning kommer att överskrida din nuvarande designkonfiguration.

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for accordions.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer flera förbyggda designer för ackordeon.

en: Font Weight + Style
sv-SE: Typsnittsvikt + Stil

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in accordions.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer Google Fonts i ackordeon.

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in buttons.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer Google Fonts i knappar.

en: Link rel
sv-SE: Länk rel

en: PublishPress Blocks Pro includes nofollow and noreferrer support.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro inkluderar nofollow och noreferrer stöd.

en: Font Settings
sv-SE: Typsnittsinställningar

en: Force styling
sv-SE: Tvinga stil

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid your font being overridden
sv-SE: Detta lägger till !important i CSS i frontend för att undvika att ditt typsnitt överskrids

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts for paragraphs and headings.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer Google Fonts för stycken och rubriker.

en: PublishPress Blocks Pro support Text alignment for Count Up block.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer textjustering för Count Up-blocket.

en: Header & Description
sv-SE: Rubrik & Beskrivning

en: Header size
sv-SE: Rubrikstorlek

en: Description size
sv-SE: Beskrivningstorlek

en: PublishPress Blocks Pro supports Custom header and description size for Count Up block.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer anpassad rubrik- och beskrivningstorlek för Count Up-blocket.

en: Want more features in your %s blocks?
sv-SE: Vill du ha fler funktioner i dina %s-block?

en: PublishPress Blocks Pro supports different heading sizes for the image text.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer olika rubrikstorlekar för bildtexten.

en: Autoplay Speed
sv-SE: Autoplay-hastighet

en: Change interval between slides in miliseconds.
sv-SE: Ändra intervall mellan bilder i millisekunder.

en: PublishPress Blocks Pro supports AutoPlay and custom speed for slides.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer AutoPlay och anpassad hastighet för bilder.

en: Tag
sv-SE: Tagg

en: Disable this if you want to include the Title as alt attribute without displaying the title over the image.
sv-SE: Inaktivera detta om du vill inkludera titeln som alt-attribut utan att visa titeln över bilden.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide titles.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer flera stilalternativ för bildtitlar.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide text.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer flera stilalternativ för bildtext.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom colors for the list text.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer anpassade färger för listtexten.

en: Slider View Autoplay
sv-SE: Bildspelvy Autoplay

en: PublishPress Blocks Pro supports autoplay speed control for the slider view.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer automatisk hastighetskontroll för bildspelvyn.

en: Line height (em)
sv-SE: Radavstånd (em)

en: Color (hover)
sv-SE: Färg (hover)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the content display.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stödjer flera stilalternativ för innehållsvisning.

en: Featured Image
sv-SE: Utvald bild

en: Custom image size
sv-SE: Anpassad bildstorlek

en: Image width
sv-SE: Bildbredd

en: Uncheck "auto" to set a custom width
sv-SE: Avmarkera "auto" för att ställa in en anpassad bredd

en: Image height
sv-SE: Bildhöjd

en: Uncheck "auto" to set a custom height
sv-SE: Avmarkera "auto" för att ställa in en anpassad höjd

en: Force custom size
sv-SE: Tvinga anpassad storlek

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid custom size being overridden. Disable if breaks the layout.
sv-SE: Detta lägger till !important till CSS i front-end för att undvika att den anpassade storleken överskrivs. Inaktivera om det bryter layouten.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom image options.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder anpassade bildalternativ.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the info display.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder flera stilalternativ för informationsvisningen.

en: Color for links
sv-SE: Färg för länkar

en: Color for links (hover)
sv-SE: Färg för länkar (hover)

en: Tags and Categories
sv-SE: Taggar och Kategorier

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the taxonomy display.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder flera stilalternativ för taxonomy-visningen.

en: Content
sv-SE: Innehåll

en: Read more link
sv-SE: Läs mer-länk

en: Text Decoration (hover)
sv-SE: Textdekoration (hover)

en: Text Color (hover)
sv-SE: Textfärg (hover)

en: Background Color (hover)
sv-SE: Bakgrundsfärg (hover)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the read more display.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder flera stilalternativ för läs mer-visningen.

en: Border Color (hover)
sv-SE: Kantfärg (hover)

en: Enable padding
sv-SE: Aktivera padding

en: Tabs
sv-SE: Flikar

en: Content Display
sv-SE: Innehållsvisning

en: Button
sv-SE: Knapp

en: Hide
sv-SE: Dölj

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for tabs.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder flera färdiga designer för flikar.

en: Spacing below
sv-SE: Avstånd nedan

en: You can set a negative spacing below that depends on border width
sv-SE: Du kan ställa in ett negativt avstånd nedan som beror på kantens bredd

en: Spacing on the right
sv-SE: Avstånd till höger

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in tabs.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder Google Fonts i flikar.

en: PublishPress Blocks Pro supports text alignment for testimonials.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder textjustering för testimonials.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom sizes for names, job positions, and descriptions.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder anpassade storlekar för namn, jobbtitlar och beskrivningar.

en: The leading post on top, the rest in 2 columns below
sv-SE: Det ledande inlägget överst, resten i 2 kolumner nedan

en: The leading post on top, the rest in 3 columns below
sv-SE: Det ledande inlägget överst, resten i 3 kolumner nedan

en: The leading post on top, the rest in 4 columns below
sv-SE: Det ledande inlägget överst, resten i 4 kolumner nedan

en: The leading post on top, the rest in 5 columns below
sv-SE: Det ledande inlägget överst, resten i 5 kolumner nedan

en: All posts in 2 columns grid
sv-SE: Alla inlägg i 2 kolumners rutnät

en: All posts in 3 columns grid
sv-SE: Alla inlägg i 3 kolumners rutnät

en: All posts in 4 columns grid
sv-SE: Alla inlägg i 4 kolumners rutnät

en: All posts in 5 columns grid
sv-SE: Alla inlägg i 5 kolumners rutnät

en: The leading post in the left, 1 post in the right
sv-SE: Det ledande inlägget till vänster, 1 inlägg till höger

en: The leading post in the left, 2 posts in the right
sv-SE: Det ledande inlägget till vänster, 2 inlägg till höger

en: The leading post in the left, 3 posts in the right
sv-SE: Det ledande inlägget till vänster, 3 inlägg till höger

en: The leading post in the left, 4 posts in the right
sv-SE: Det ledande inlägget till vänster, 4 inlägg till höger

en: The leading post in the left, 5 posts in the right
sv-SE: Det ledande inlägget till vänster, 5 inlägg till höger

en: The leading post in the right, 1 post in the left
sv-SE: Den ledande posten till höger, 1 post till vänster

en: The leading post in the right, 2 posts in the left
sv-SE: Den ledande posten till höger, 2 poster till vänster

en: The leading post in the right, 3 posts in the left
sv-SE: Den ledande posten till höger, 3 poster till vänster

en: The leading post in the right, 4 posts in the left
sv-SE: Den ledande posten till höger, 4 poster till vänster

en: The leading post in the right, 5 posts in the left
sv-SE: Den ledande posten till höger, 5 poster till vänster

en: The leading post on top, the rest of posts below
sv-SE: Den ledande posten överst, resten av posterna nedan

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 1 post in the right
sv-SE: Den ledande posten överst, nedan 2 kolumner med 1 post till vänster och 1 post till höger

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 2 posts in the right
sv-SE: Den ledande posten överst, nedan 2 kolumner med 1 post till vänster och 2 poster till höger

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 3 posts in the right
sv-SE: Den ledande posten överst, nedan 2 kolumner med 1 post till vänster och 3 poster till höger

en: For all posts
sv-SE: För alla poster

en: For the first post
sv-SE: För den första posten

en: For the first 2 posts
sv-SE: För de första 2 posterna

en: For the first 3 posts
sv-SE: För de första 3 posterna

en: For the first 4 posts
sv-SE: För de första 4 posterna

en: For the first 5 posts
sv-SE: För de första 5 posterna

en: Slider View Settings
sv-SE: Inställningar för bildspelvy

en: Headline
sv-SE: Rubrik

en: Frontpage View Settings
sv-SE: Inställningar för förstasidesvy

en: Boxed
sv-SE: Inramad

en: Space between columns and rows
sv-SE: Avstånd mellan kolumner och rader

en: Newspaper View Settings
sv-SE: Inställningar för tidningsvyn

en: Masonry View Settings
sv-SE: Inställningar för murningvyn

en: Post Settings
sv-SE: Postinställningar

en: Post Type
sv-SE: post type

en: Filters
sv-SE: Filter

en: To enable filters, clear Advanced Filters > Display these posts only
sv-SE: För att aktivera filter, avmarkera Avancerade filter > Visa endast dessa inlägg

en: Show content with these Categories
sv-SE: Visa innehåll med dessa kategorier

en: Show content with these Tags
sv-SE: Visa innehåll med dessa taggar

en: Type a tag
sv-SE: Skriv en tagg

en: Show content with these
sv-SE: Visa innehåll med dessa

en: Author
sv-SE: Författare

en: All
sv-SE: Alla

en: Only shows posts written by the user viewing the block
sv-SE: Visar endast inlägg skrivna av användaren som ser blocket

en: Exclude current post
sv-SE: Exkludera nuvarande inlägg

en: If this post is listed in the block, you can exclude it.
sv-SE: Om detta inlägg listas i blocket kan du exkludera det.

en: Exclude these posts
sv-SE: Exkludera dessa inlägg

en: Search by title
sv-SE: Sök efter titel

en: Offset the first posts
sv-SE: Offset de första inläggen

en: Advanced Filters
sv-SE: Avancerade filter

en: Display these posts only
sv-SE: Visa endast dessa inlägg

en: Search Posts
sv-SE: Sök inlägg

en: Enter Post IDs
sv-SE: Ange inläggs-ID

en: Enter post IDs separated by commas (e.g., 123, 456, 789)
sv-SE: Ange inläggs-ID separerade med kommatecken (t.ex., 123, 456, 789)

en: PublishPress Blocks Pro supports filters for content.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder filter för innehåll.

en: Display Settings
sv-SE: Visningsinställningar

en: Columns (Tablet)
sv-SE: Kolumner (Tablet)

en: Columns (Mobile)
sv-SE: Kolumner (Mobil)

en: Display Featured Image
sv-SE: Visa utvald bild

en: Enable Placeholder Image
sv-SE: Aktivera platshållarbild

en: If a post doesn't have a featured image, the placeholder image will be displayed instead
sv-SE: Om ett inlägg inte har någon utvald bild, kommer platshållarbilden att visas istället

en: Image opacity
sv-SE: Bildopacitet

en: Display Caption
sv-SE: Visa bildtext

en: Display Post Author
sv-SE: Visa inläggsförfattare

en: Display Post Date
sv-SE: Visa inläggsdatum

en: Created Date
sv-SE: Skapat datum

en: Updated Date
sv-SE: Uppdaterat datum

en: Post Date Format
sv-SE: Inläggsdatumformat

en: Display Post Time
sv-SE: Visa inläggstid

en: Custom Date Format
sv-SE: Anpassat datumformat

en: e.g., j F (for "9 July")
sv-SE: t.ex., j F (för "9 juli")

en: Use PHP date format. Leave empty for default.
sv-SE: Använd PHP datumformat. Lämna tomt för standard.

en: Show Date Prefix
sv-SE: Visa datumprefix

en: Absolute Created Date Prefix
sv-SE: Absolut skapad datumprefix

en: For absolute dates (e.g., "Posted on 9 July")
sv-SE: För absoluta datum (t.ex., "Publicerad den 9 juli")

en: Absolute Updated Date Prefix
sv-SE: Absolut uppdaterad datumprefix

en: For absolute dates (e.g., "Updated on 9 July")
sv-SE: För absoluta datum (t.ex., "Uppdaterad den 9 juli")

en: Relative Created Date Prefix
sv-SE: Relativ skapad datumprefix

en: For relative dates (e.g., "Posted 2 hours ago")
sv-SE: För relativa datum (t.ex., "Publicerad för 2 timmar sedan")

en: Relative Updated Date Prefix
sv-SE: Relativ uppdaterad datumprefix

en: For relative dates (e.g., "Updated 2 hours ago")
sv-SE: För relativa datum (t.ex., "Uppdaterad för 2 timmar sedan")

en: PublishPress Blocks Pro supports changing date prefix, and setting Custom Date Format.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder ändring av datumprefix och att ställa in anpassat datumformat.

en: Display Comment Counts
sv-SE: Visa kommentarantal

en: Display Category
sv-SE: Visa kategori

en: Show
sv-SE: Visa

en: Show & Link
sv-SE: Visa & länk

en: Display Tags
sv-SE: Visa taggar

en: Display these taxonomies
sv-SE: Visa dessa taxonomier

en: Link above taxonomies
sv-SE: Länk ovan taxonomier

en: Display Read More Link
sv-SE: Visa Läs mer-länk

en: Read more text
sv-SE: Läs mer text

en: Display Post Excerpt
sv-SE: Visa inläggsutdrag

en: First Post text as Excerpt
sv-SE: Första inläggstexten som utdrag

en: Display some part of first text found in post as excerpt.
sv-SE: Visa en del av den första texten som hittas i inlägget som utdrag.

en: Post Text Excerpt length
sv-SE: Längd på inläggstextutdrag

en: Text after title
sv-SE: Text efter titel

en: Include text/HTML after title
sv-SE: Inkludera text/HTML efter titel

en: Text before read more
sv-SE: Text före läs mer

en: Include text/HTML before read more
sv-SE: Inkludera text/HTML före läs mer

en: Info Section Layout
sv-SE: Layout för informationssektion

en: Info Section Order
sv-SE: Ordning för informationssektion

en: Author, Date, Comments
sv-SE: Författare, Datum, Kommentarer

en: Date, Author, Comments
sv-SE: Datum, Författare, Kommentarer

en: Author, Comments, Date
sv-SE: Författare, Kommentarer, Datum

en: Date, Comments, Author
sv-SE: Datum, Kommentarer, Författare

en: Comments, Author, Date
sv-SE: Kommentarer, Författare, Datum

en: Comments, Date, Author
sv-SE: Kommentarer, Datum, Författare

en: Info Separator
sv-SE: Informationsseparator

en: Space
sv-SE: Mellanslag

en: Character(s) to separate info items
sv-SE: Tecken för att separera informationsobjekt

en: Hide Separators
sv-SE: Dölj separatorer

en: Remove Date Separator
sv-SE: Ta bort datumseparator

en: Removes the automatic dash before date when not first element
sv-SE: Tar bort den automatiska streck före datum när den inte är första elementet

en: PublishPress Blocks Pro supports reorder of Author, Date, Comments, changing or hidding their separators.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder omordning av författare, datum, kommentarer, ändring eller dölja deras separatorer.

en: Reorder Sections
sv-SE: Ombeställ sektioner

en: Sections order
sv-SE: Sektioners ordning

en: When the image in desktop floats next to the content, or is displayed as background, the image order is ignored. Also the image order in mobile can be ignored for some views.
sv-SE: När bilden på skrivbordet flyter bredvid innehållet, eller visas som bakgrund, ignoreras bildordningen. Även bildordningen på mobil kan ignoreras för vissa vyer.

en: PublishPress Blocks Pro supports reordering the items in the display.
sv-SE: PublishPress Blocks Pro stöder omordning av objekten i visningen.

en: Content Display Block
sv-SE: Innehållsvisningsblock

en: No posts found! Try to change filters or publish posts.
sv-SE: Inga inlägg hittades! Försök att ändra filter eller publicera inlägg.

en: Grid View
sv-SE: Rutnätsvy

en: List View
sv-SE: Listvy

en: Slider View
sv-SE: Bildspeksvy

en: Frontpage View
sv-SE: Framsidan vy

en: Newspaper View
sv-SE: Tidningsvy

en: Masonry View
sv-SE: Masonry vy

en: Post Image
sv-SE: Inläggsbild

en: Content Display - PublishPress
sv-SE: Innehållsvisning - PublishPress

en: Displays your content in grid, list, slider, frontpage, newspaper, and masonry views with beautiful layouts and styles.
sv-SE: Visar ditt innehåll i rutnät, lista, bildspel, framsidan, tidning och masonry vyer med vackra layouter och stilar.

en: recent posts
sv-SE: senaste inlägg

en: latest posts
sv-SE: senaste inlägg

en: posts slide
sv-SE: inläggsbild

en: posts grid
sv-SE: inläggsruta

en: posts
sv-SE: inlägg

en: pages
sv-SE: sidor

en: Created: Newest to oldest
sv-SE: Skapad: Nyaste till äldsta

en: Created: Oldest to newest
sv-SE: Skapad: Äldsta till nyaste

en: Modified: Newest to oldest
sv-SE: Ändrad: Nyaste till äldsta

en: Modified: Oldest to newest
sv-SE: Ändrad: Äldsta till nyaste

en: Post ID Descending
sv-SE: Inlägg ID fallande

en: Post ID Ascending
sv-SE: Inlägg ID stigande

en: Randomize
sv-SE: Slumptalsgenerera

en: Comments, decreasing order
sv-SE: Kommentarer, fallande ordning

en: Comments, increasing order
sv-SE: Kommentarer, stigande ordning

en: Series order
sv-SE: Serieordning

en: Order by
sv-SE: Sortera efter

en: Category
sv-SE: Kategori

en: Number of items
sv-SE: Antal objekt

en: Search Bar
sv-SE: Sökfält

en: Search Bar State
sv-SE: Sökfältsstatus

en: Search Icon Settings
sv-SE: Inställningar för sökikonen

en: Search icon on the right
sv-SE: Sökikon till höger

en: Search icon
sv-SE: Sökikon

en: Search Input Settings
sv-SE: Inställningar för sökinmatning

en: Search placeholder
sv-SE: Sökplatsinnehåll

en: Search Button Settings
sv-SE: Inställningar för sökknappen

en: Show submit button
sv-SE: Visa skicka-knapp

en: Search button on the left
sv-SE: Sökknapp till vänster

en: Affect both input and button.
sv-SE: Påverka både inmatning och knapp.

en: Search Bar - PublishPress
sv-SE: Sökfält - PublishPress

en: Easy to create a search bar for your site.
sv-SE: Enkelt att skapa ett sökfält för din webbplats.

en: Classic
sv-SE: Klassisk

en: Social Links
sv-SE: Sociala länkar

en: Add item
sv-SE: Lägg till objekt

en: Remove selected item
sv-SE: Ta bort valt objekt

en: Preset Icons
sv-SE: Förinställda ikoner

en: Type here to search…
sv-SE: Skriv här för att söka…

en: Custom icon
sv-SE: Anpassad ikon

en: Upload/Choose
sv-SE: Ladda upp/Välj

en: Preset Icon Color
sv-SE: Förinställd ikonfärg

en: Icons settings
sv-SE: Ikoninställningar

en: Icon space
sv-SE: Ikonavstånd

en: Social link icon
sv-SE: Social länkikon

en: Social link:
sv-SE: Social länk:

en: Enter social link…
sv-SE: Ange social länk…

en: Create a styling display of links to your social media profiles.
sv-SE: Skapa en stilvisning av länkar till dina sociala medieprofiler.

en: social icons
sv-SE: sociala ikoner

en: shares
sv-SE: delningar

en: icon link
sv-SE: ikonlänk

en: Insert Table of Contents
sv-SE: Infoga innehållsförteckning

en: After manually changing the anchor, remember to refresh Table of Contents block to make the links work!
sv-SE: Efter att ha ändrat ankaret manuellt, kom ihåg att uppdatera innehållsförteckningsblocket för att få länkarna att fungera!

en: Table of Contents
sv-SE: Innehållsförteckning

en: Your current post/page has no headings. Try add some headings and update this block later
sv-SE: Ditt nuvarande inlägg/sida har inga rubriker. Försök att lägga till några rubriker och uppdatera detta block senare

en: Update
sv-SE: Uppdatera

en: Update Table of Contents
sv-SE: Uppdatera innehållsförteckning

en: Table of Contents settings
sv-SE: Inställningar för innehållsförteckning

en: Anchor Color
sv-SE: Ankarfärg

en: Show the table of contents of current post/page.
sv-SE: Visa innehållsförteckningen för aktuellt inlägg/sida.

en: summary
sv-SE: sammanfattning

en: table of content
sv-SE: innehållsförteckning

en: table of contents
sv-SE: innehållsförteckningar

en: New Tab
sv-SE: Ny flik

en: Enter your content.
sv-SE: Ange ditt innehåll.

en: Filler text (also placeholder text or dummy text) is text that shares some characteristics of a real written text, but is random or otherwise generated.
sv-SE: Fyllnadstext (även platsinnehavartext eller dummytext) är text som delar vissa egenskaper med en verklig skriven text, men är slumpmässig eller på annat sätt genererad.

en: Tabs (deprecated) - PublishPress
sv-SE: Flikar (föråldrad) - PublishPress

en: Testimonial Settings
sv-SE: Inställningar för omdömen

en: Slider view
sv-SE: Bildspelvy

en: Range in Normal view is 1-3, and in Slider view is 4-10.
sv-SE: Område i normalvy är 1-3, och i bildspelvy är 4-10.

en: Items to show
sv-SE: Objekt att visa

en: Items to scroll
sv-SE: Objekt att rulla

en: Slider Settings
sv-SE: Inställningar för bildspel

en: Center mode
sv-SE: Centrerat läge

en: Pause on hover
sv-SE: Pausa vid hovring

en: Auto play
sv-SE: Autospel

en: Autoplay speed (ms)
sv-SE: Autospelhastighet (ms)

en: Infinite Loop
sv-SE: Oändlig loop

en: Show dots
sv-SE: Visa punkter

en: Show arrows
sv-SE: Visa pilar

en: Arrow size
sv-SE: Pilarstorlek

en: Arrow border size
sv-SE: Pilarens kantstorlek

en: Arrow border radius (%)
sv-SE: Pilarens kantradie (%)

en: Slider Colors
sv-SE: Sliderns färger

en: Arrow and Border Color
sv-SE: Pilar- och kantfärg

en: Dots Color
sv-SE: Prickars färg

en: Display Avatar
sv-SE: Visa avatar

en: Avatar Colors
sv-SE: Avatarfärger

en: Avatar Position
sv-SE: Avatarposition

en: right
sv-SE: höger

en: Text Colors
sv-SE: Textfärger

en: Click to change avatar
sv-SE: Klicka för att ändra avatar

en: Show default avatar
sv-SE: Visa standardavatar

en: Block for creating personal or team/group information.
sv-SE: Block för att skapa personlig eller team-/gruppinformation.

en: testimonial
sv-SE: omdöme

en: personal
sv-SE: personlig

en: about
sv-SE: om

en: Normal View
sv-SE: Normal vy

en: Woo Products
sv-SE: Woo-produkter

en: Products Settings
sv-SE: Produktinställningar

en: Product Status
sv-SE: Produktstatus

en: Featured
sv-SE: Utvald

en: On Sale
sv-SE: Rea

en: Selected
sv-SE: Vald

en: Order
sv-SE: Ordning

en: Newest to oldest
sv-SE: Nyaste först

en: Oldest to newest
sv-SE: Äldsta först

en: Price: high to low
sv-SE: Pris: högsta till lägsta

en: Price: low to high
sv-SE: Pris: lägsta till högsta

en: Highest Rating first
sv-SE: Högsta betyg först

en: Most sale first
sv-SE: Mest såld först

en: Title: Alphabetical
sv-SE: Titel: Alfabetisk

en: Title: Alphabetical reversed
sv-SE: Titel: Omvänd alfabetisk

en: Add to cart
sv-SE: Lägg i kundvagn

en: No products found.
sv-SE: Inga produkter hittades.

en: Loading
sv-SE: Laddar

en: WooCommerce has not been detected, make sure WooCommerce is installed and activated.
sv-SE: WooCommerce har inte upptäckts, se till att WooCommerce är installerat och aktiverat.

en: Try again
sv-SE: Försök igen

en: Listing your products in a easy way.
sv-SE: Att lista dina produkter på ett enkelt sätt.

en: products list
sv-SE: produkternas lista

en: price list
sv-SE: prislista

en: Changes saved!
sv-SE: Ändringar sparade!

en:  Error: changes can't be saved.
sv-SE:  Fel: ändringar kan inte sparas.

en: Edit block
sv-SE: Redigera block

en: default config
sv-SE: standardkonfiguration

en: Schedule #%d
sv-SE: Schema #%d

en: Now
sv-SE: Nu

en: Start showing
sv-SE: Börja visa

en: Never
sv-SE: Aldrig

en: Stop showing
sv-SE: Sluta visa

en: Recurring
sv-SE: Återkommande

en: If Recurring is enabled, this block will be displayed every year between the selected dates.
sv-SE: Om Återkommande är aktiverat, kommer detta block att visas varje år mellan de valda datumen.

en: On these days (optional)
sv-SE: På dessa dagar (valfritt)

en: Between these times (optional)
sv-SE: Mellan dessa tider (valfritt)

en: From
sv-SE: Från

en: To
sv-SE: Till

en: "To" time should be after "From" time!
sv-SE: "Till"-tid bör vara efter "Från"-tid!

en: Timezone
sv-SE: Tidszon

en: All %s terms
sv-SE: Alla %s termer

en: Selected %s terms
sv-SE: Valda %s termer

en: WordPress settings timezone
sv-SE: WordPress-inställningar tidszon

en: Choose when to start showing and/or stop showing this block.
sv-SE: Välj när du vill börja visa och/eller sluta visa detta block.

en: Add Another Schedule
sv-SE: Lägg till ett annat schema

en: Choose which users can see this block.
sv-SE: Välj vilka användare som kan se detta block.

en: Show to everyone
sv-SE: Visa för alla

en: Hide from everyone
sv-SE: Dölj för alla

en: Show to logged in users
sv-SE: Visa för inloggade användare

en: Show to logged out users
sv-SE: Visa för utloggade användare

en: Show to the selected user roles
sv-SE: Visa för de valda användarrollarna

en: Hide from the selected user roles
sv-SE: Dölj för de valda användarrollarna

en: Select user roles
sv-SE: Välj användarroller

en: Please select at least one user role.
sv-SE: Vänligen välj minst en användarroll.

en: Set minimum and maximum screen widths for this block to display.
sv-SE: Ställ in minimi- och maximimått för skärmbredd för att detta block ska visas.

en: Minimum width (px)
sv-SE: Minimi bredd (px)

en: No minimum
sv-SE: Ingen minimi

en: Maximum width (px)
sv-SE: Maximi bredd (px)

en: No maximum
sv-SE: Ingen maximi

en: Choose which devices this block should be visible on.
sv-SE: Välj vilka enheter denna block ska vara synlig på.

en: Desktop
sv-SE: Skrivbord

en: Tablet
sv-SE: Surfplatta

en: Mobile
sv-SE: Mobil

en: Browser
sv-SE: Webbläsare

en: Choose which browsers can see this block.
sv-SE: Välj vilka webbläsare som kan se detta block.

en: Select Browsers
sv-SE: Välj webbläsare

en: Search browsers
sv-SE: Sök webbläsare

en: Approach
sv-SE: Tillvägagångssätt

en: Show to selected browsers
sv-SE: Visa för valda webbläsare

en: Hide from selected browsers
sv-SE: Dölj från valda webbläsare

en: Choose which operating systems can see this block.
sv-SE: Välj vilka operativsystem som kan se detta block.

en: Select Operating Systems
sv-SE: Välj operativsystem

en: Search operating systems
sv-SE: Sök operativsystem

en: Show to selected OS
sv-SE: Visa för valda OS

en: Hide from selected OS
sv-SE: Dölj från valda OS

en: Show or hide block based on cookie values.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på cookie-värden.

en: Cookie Name
sv-SE: Cookie-namn

en: Condition
sv-SE: Villkor

en: Value
sv-SE: Värde

en: Show block when condition matches
sv-SE: Visa block när villkoret matchar

en: Hide block when condition matches
sv-SE: Dölj block när villkoret matchar

en: Show or hide block based on user meta values.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på användarens metadatavärden.

en: Meta Key
sv-SE: Meta Nyckel

en: Show or hide block based on post meta values.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på inläggsmetadata värden.

en: Show or hide block based on URL query parameters.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på URL-frågeparametrar.

en: Query Parameters
sv-SE: Frågeparametrar

en: Enter query parameter names, one per line
sv-SE: Ange frågeparameter namn, en per rad

en: utm_source
    utm_medium
    ref
sv-SE: utm_source  
    utm_medium  
    ref

en: Logic
sv-SE: Logik

en: All parameters must be present
sv-SE: Alla parametrar måste vara närvarande

en: Any parameter must be present
sv-SE: Valfri parameter måste vara närvarande

en: Show or hide block based on user capabilities.
sv-SE: Visa eller dölj block baserat på användarens kapabiliteter.

en: Select Capabilities
sv-SE: Välj Kapabiliteter

en: Search capabilities
sv-SE: Sök kapabiliteter

en: Show to users with selected capabilities
sv-SE: Visa för användare med valda kapabiliteter

en: Hide from users with selected capabilities
sv-SE: Dölj för användare med valda kapabiliteter

en: Show for selected terms
sv-SE: Visa för valda termer

en: Hide for selected terms
sv-SE: Dölj för valda termer

en: Select taxonomies
sv-SE: Välj taxonomies

en: Search taxonomies
sv-SE: Sök taxonomies

en: Filter terms
sv-SE: Filtrera termer

en: Search terms
sv-SE: Sök termer

en: Use this filter to apply only to some terms.
sv-SE: Använd detta filter för att tillämpa endast på vissa termer.

en: Choose in which pages this block can be displayed.
sv-SE: Välj på vilka sidor detta block kan visas.

en: Show on the selected pages
sv-SE: Visa på de valda sidorna

en: Hide on the selected pages
sv-SE: Dölj på de valda sidorna

en: Select pages
sv-SE: Välj sidor

en: Manage Presets
sv-SE: Hantera förinställningar

en: Select Presets
sv-SE: Välj förinställningar

en: Search presets
sv-SE: Sök förinställningar

en: Preset Logic
sv-SE: Förinställningslogik

en: Show if ANY preset matches
sv-SE: Visa om NÅGON förinställning matchar

en: Show if ALL presets match
sv-SE: Visa om ALLA förinställningar matchar

en: Custom Rules
sv-SE: Anpassade regler

en: Failed to create sample presets
sv-SE: Misslyckades med att skapa exempel på förinställningar

en: Failed to load presets
sv-SE: Misslyckades med att ladda förinställningar

en: User Roles
sv-SE: Användarroller

en: Page
sv-SE: Sida

en: Never modified
sv-SE: Aldrig modifierad

en: Invalid date
sv-SE: Ogiltigt datum

en: No presets yet
sv-SE: Inga förinställningar ännu

en: You have not created any preset.
sv-SE: Du har inte skapat någon förinställning.

en: Preset Title
sv-SE: Titel på förinställning

en: Enter preset name
sv-SE: Ange namn på förinställning

en: Control Sets
sv-SE: Kontrolluppsättningar

en: Show the block if any control set applies. Each set can contain multiple rules.
sv-SE: Visa blocket om någon kontrolluppsättning gäller. Varje uppsättning kan innehålla flera regler.

en: Add Control Set
sv-SE: Lägg till kontrolluppsättning

en: Deleting...
sv-SE: Raderar...

en: Delete Preset
sv-SE: Ta bort förinställning

en: Are you sure you want to delete preset?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort förinställningen?

en: Yes, Delete Preset.
sv-SE: Ja, ta bort förinställning.

en: No, Cancel
sv-SE: Nej, avbryt

en: No, Cancel.
sv-SE: Nej, avbryt.

en: Saving...
sv-SE: Sparar...

en: Save Preset
sv-SE: Spara förinställning

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

en: Control Set
sv-SE: Kontrolluppsättning

en: Show the block if any rule applies. Rules are evaluated with AND logic.
sv-SE: Visa blocket om någon regel gäller. Regler utvärderas med OCH-logik.

en: Add Rule
sv-SE: Lägg till regel

en: Delete Set
sv-SE: Ta bort uppsättning

en: Are you sure you want to delete set?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort uppsättningen?

en: Yes, Delete Set.
sv-SE: Ja, ta bort uppsättning.

en: AND
sv-SE: OCH

en: No rules added yet. Add rules to define when this block should be visible.
sv-SE: Inga regler har lagts till än. Lägg till regler för att definiera när denna block ska vara synlig.

en: Remove Rule
sv-SE: Ta bort regel

en: Are you sure you want to remove rule?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort regeln?

en: Yes, Remove Rule.
sv-SE: Ja, ta bort regel.

en: Configuration for this rule type is missing.
sv-SE: Konfiguration för denna regeltipo saknas.

en: Show to selected user roles
sv-SE: Visa för valda användarroller

en: Hide from selected user roles
sv-SE: Dölj från valda användarroller

en: Search roles
sv-SE: Sök roller

en: Show when condition matches
sv-SE: Visa när villkoret matchar

en: Hide when condition matches
sv-SE: Dölj när villkoret matchar

en: Select Archive Types
sv-SE: Välj arkivtyper

en: Search archive types
sv-SE: Sök arkivtyper

en: Show on selected archives
sv-SE: Visa på valda arkiv

en: Hide from selected archives
sv-SE: Dölj från valda arkiv

en: Select Pages
sv-SE: Välj sidor

en: Search pages
sv-SE: Sök sidor

en: Show on selected pages
sv-SE: Visa på valda sidor

en: Hide from selected pages
sv-SE: Dölj från valda sidor

en: Category Archives
sv-SE: Kategoriarkiv

en: Tag Archives
sv-SE: Taggarkiv

en: Date Archives
sv-SE: Datumarkiv

en: Author Archives
sv-SE: Författararkiv

en: Edit Cancelled
sv-SE: Redigera avbruten

en: Edit cancelled. Select another preset to edit or create a new one.
sv-SE: Redigering avbruten. Välj en annan förinställning att redigera eller skapa en ny.

en: Preset Saved!
sv-SE: Förinställning sparad!

en: Preset saved successfully! Choose another preset to edit or create a new one.
sv-SE: Förinställning sparad framgångsrikt! Välj en annan förinställning att redigera eller skapa en ny.

en: Preset Deleted
sv-SE: Förinställning raderad

en: Preset deleted. Select another preset to edit or create a new one.
sv-SE: Förinställning raderad. Välj en annan förinställning att redigera eller skapa en ny.

en: Action Completed
sv-SE: Åtgärd slutförd

en: Operation completed. You can continue editing presets or create new ones.
sv-SE: Operation slutförd. Du kan fortsätta redigera förinställningar eller skapa nya.

en: Select a Preset to Edit
sv-SE: Välj en förinställning att redigera

en: Choose a preset from the list to edit its rules, or create a new preset to get started.
sv-SE: Välj en förinställning från listan för att redigera dess regler, eller skapa en ny förinställning för att komma igång.

en: No Presets Yet
sv-SE: Inga förinställningar än

en: Create your first preset to start managing block visibility rules.
sv-SE: Skapa din första förinställning för att börja hantera blocksynlighetsregler.

en: Samples Created!
sv-SE: Exempel skapade!

en: Preset samples created successfully! Choose a preset to edit or create a new one.
sv-SE: Förinställda prover skapades framgångsrikt! Välj en förinställning att redigera eller skapa en ny.

en: Manage Your Presets
sv-SE: Hantera Dina Förinställningar

en: Select a preset to edit or create a new one to control block visibility.
sv-SE: Välj en förinställning att redigera eller skapa en ny för att kontrollera blocksynlighet.

en: Create New Preset
sv-SE: Skapa Ny Förinställning

en: Generate Samples
sv-SE: Generera Prov

en: Total Presets
sv-SE: Totalt Antal Förinställningar

en: Rules Created
sv-SE: Regler Skapade

en: Conditional Visibility
sv-SE: Villkorlig Synlighet

en: Control when blocks appear based on user roles, devices, schedules, and more
sv-SE: Kontrollera när block visas baserat på användarroller, enheter, scheman och mer

en: User Targeting
sv-SE: Användarmålgrupp

en: Show or hide content to specific user roles, logged-in status, or capabilities
sv-SE: Visa eller dölja innehåll för specifika användarroller, inloggningsstatus eller kapabiliteter

en: Scheduling
sv-SE: Schemaläggning

en: Set time-based rules to display content only during specific periods
sv-SE: Ställ in tidsbaserade regler för att visa innehåll endast under specifika perioder

en: Add New Preset
sv-SE: Lägg till Ny Förinställning

en: Generate Sample Preset
sv-SE: Generera Provförinställning

en: Welcome to Block Control Presets
sv-SE: Välkommen till Blockkontrollens Förinställningar

en: This screen allows you to create powerful visibility rules for your blocks.
sv-SE: Denna skärm låter dig skapa kraftfulla synlighetsregler för dina block.

en: These preset rules are available when you're writing posts.
sv-SE: Dessa förinställda regler är tillgängliga när du skriver inlägg.

en: Create Your First Preset
sv-SE: Skapa Din Första Förinställning

en: Generate Sample Presets
sv-SE: Generera Provförinställningar

en: Block Control Presets
sv-SE: Blockkontrollpresets

en: Welcome to Block Usage
sv-SE: Välkommen till Blockanvändning

en: This screen allows you to search for and find any usage of blocks on your site.
sv-SE: Denna skärm låter dig söka efter och hitta all användning av block på din webbplats.

en: Blocks Found
sv-SE: Hittade block

en: Posts Scanned
sv-SE: Skannade inlägg

en: Last Scan
sv-SE: Senaste skanning

en: Scan Content
sv-SE: Skanna innehåll

en: Find all blocks used across your posts, pages, and custom post types
sv-SE: Hitta alla block som används i dina inlägg, sidor och anpassade inläggstyper

en: Usage Analytics
sv-SE: Användningsanalys

en: See detailed statistics about block usage and locations
sv-SE: Se detaljerad statistik om blockanvändning och platser

en: Quick Navigation
sv-SE: Snabbnavigering

en: Jump directly to posts containing specific blocks for editing
sv-SE: Hoppa direkt till inlägg som innehåller specifika block för redigering

en: locations
sv-SE: platser

en: instances
sv-SE: instanser

en: Name:
sv-SE: Namn:

en: Description:
sv-SE: Beskrivning:

en: Category:
sv-SE: Kategori:

en: Locations:
sv-SE: Platser:

en: Total instances:
sv-SE: Totala instanser:

en: Edit Post
sv-SE: Redigera inlägg

en: View Post
sv-SE: Visa inlägg

en: Blocks in this post:
sv-SE: Block i detta inlägg:

en: No blocks found in this post.
sv-SE: Inga block hittades i detta inlägg.

en: This block was not found in any posts.
sv-SE: Detta block hittades inte i några inlägg.

en: Last scan:
sv-SE: Senaste skanning:

en: No scan history available for this block.
sv-SE: Ingen skanningshistorik tillgänglig för detta block.

en: Click the Scan button to check for usage.
sv-SE: Klicka på Skanna-knappen för att kontrollera användning.

en: Failed to load data from local storage. Please refresh the page.
sv-SE: Misslyckades med att ladda data från lokal lagring. Vänligen uppdatera sidan.

en: Initializing scan...
sv-SE: Initierar skanning...

en: Processing posts (%1$s/%2$s)
sv-SE: Bearbetar inlägg (%1$s/%2$s)

en: Batch scan failed
sv-SE: Batchskanning misslyckades

en: Scan completed successfully!
sv-SE: Skanning slutförd framgångsrikt!

en: Scan failed:
sv-SE: Skanning misslyckades:

en: Failed to clear data. Please try again.
sv-SE: Misslyckades med att rensa data. Vänligen försök igen.

en: Limit Scan to Post Types:
sv-SE: Begränsa skanning till inläggstyper:

en: Show Empty Blocks
sv-SE: Visa tomma block

en: Clear All Data
sv-SE: Rensa all data

en: Scan data is stored in your browser to improve performance and handle large datasets. This keeps your WordPress database clean. Click to permanently delete all stored data.
sv-SE: Skanningsdata lagras i din webbläsare för att förbättra prestanda och hantera stora datamängder. Detta håller din WordPress-databas ren. Klicka för att permanent ta bort all lagrad data.

en: blocks
sv-SE: block

en: instance
sv-SE: instans

en: Instances:
sv-SE: Instanser:

en: Not found in any posts
sv-SE: Inte hittad i några inlägg

en: No scan history
sv-SE: Ingen skanningshistorik

en: Details
sv-SE: Detaljer

en: Error Loading blocks data...
sv-SE: Fel vid inläsning av blockdata...
