PublishPress Blocks 3.7.0 - en to tr_TR translation catalogue (1706 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Blocks has everything you need to build professional websites with the Gutenberg editor.
tr_TR: PublishPress Blocks, Gutenberg editörü ile profesyonel web siteleri oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahiptir.

en: Posted on
tr_TR: Gönderildi

en: Updated on
tr_TR: Güncellendi

en: Posted
tr_TR: Gönderildi

en: ago
tr_TR: önce

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Read More
tr_TR: Daha Fazla Oku

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Pro'ya Yükselt

en: You're using PublishPress Blocks Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
tr_TR: PublishPress Blocks Ücretsiz'i kullanıyorsunuz. Pro versiyon daha fazla özellik ve destek sunar. %sPro'ya Yükselt%s

en: No permission!
tr_TR: İzin yok!

en: Invalid nonce token!
tr_TR: Geçersiz nonce jetonu!

en: Error: wrong data
tr_TR: Hata: yanlış veri

en: Error: can't edit this feature
tr_TR: Hata: bu özelliği düzenleyemezsiniz

en: Bad Request!
tr_TR: Geçersiz İstek!

en: Server error. Try again later!
tr_TR: Sunucu hatası. Lütfen daha sonra tekrar deneyin!

en: Cannot validate captcha
tr_TR: captcha doğrulanamıyor

en: Captcha validation error
tr_TR: Captcha doğrulama hatası

en: Website Contact
tr_TR: Web Sitesi İletişimi

en: You have received a contact from your website.
tr_TR: Web sitenizden bir iletişim aldınız.

en: Name
tr_TR: İsim

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Error while sending the form. Please try again.
tr_TR: Form gönderilirken hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Captcha validated
tr_TR: Captcha doğrulandı

en: Captcha is empty
tr_TR: Captcha boş

en: Dashboard
tr_TR: dashboard

en: Block Permissions
tr_TR: Blok İzinleri

en: Extra Blocks
tr_TR: Ekstra Bloklar

en: Block Styles
tr_TR: Blok Stilleri

en: Block Controls
tr_TR: Blok Kontrolleri

en: Block Usage
tr_TR: Blok Kullanımı

en: Reusable Blocks
tr_TR: Yeniden Kullanılabilir Bloklar

en: Auto Insert Blocks
tr_TR: Otomatik Blok Ekleme

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Blocks
tr_TR: Bloklar

en: This feature is disabled. In order to use, please enable back through %sDashboard%s.
tr_TR: Bu özellik devre dışı. Kullanmak için lütfen %sKontrol Paneli%s üzerinden etkinleştiriniz.

en: If you like %sPublishPress Blocks%s please leave us a %s rating. Thank you!
tr_TR: Eğer %sPublishPress Blokları%s beğendiyseniz, lütfen bize bir %s değerlendirme bırakın. Teşekkürler!

en: About PublishPress Blocks
tr_TR: PublishPress Blokları Hakkında

en: About
tr_TR: Hakkında

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

en: Contact the PublishPress team
tr_TR: PublishPress ekibiyle iletişime geçin

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: PublishPress Blocks logo
tr_TR: PublishPress Blokları logosu

en: %s saved successfully!
tr_TR: %s başarıyla kaydedildi!

en: %s can't be saved. Please try again.
tr_TR: %s kaydedilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Search blocks
tr_TR: Blokları ara

en: Enable or disable all blocks
tr_TR: Tüm blokları etkinleştir veya devre dışı bırak

en: To save this configuration, enable at least one block.
tr_TR: Bu yapılandırmayı kaydetmek için en az bir bloğu etkinleştirin.

en: Save Role Block Permissions
tr_TR: Rol Blok İzinlerini Kaydet

en: Save Permission for all Roles
tr_TR: Tüm Roller için İzni Kaydet

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Scan Block Usage
tr_TR: Blok Kullanımını Tara

en: Block Config
tr_TR: Blok Yapılandırması

en: Default configuration for this block is not available.
tr_TR: Bu blok için varsayılan yapılandırma mevcut değil.

en: Page not found. Go to %sDashboard%s
tr_TR: Sayfa bulunamadı. %sKontrol Paneli%s'ne gidin

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Type field not defined
tr_TR: Tür alanı tanımlanmamış

en: User registration is currently not allowed.
tr_TR: Kullanıcı kaydı şu anda izin verilmiyor.

en: Captcha must be checked!
tr_TR: Captcha kontrol edilmelidir!

en: Username or password is incorrect!
tr_TR: Kullanıcı adı veya şifre hatalı!

en: Reusable Block
tr_TR: Yeniden Kullanılabilir Blok

en: All Reusable Blocks
tr_TR: Tüm Yeniden Kullanılabilir Bloklar

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Reusable Block
tr_TR: Yeni Yeniden Kullanılabilir Blok Ekle

en: Edit Reusable Block
tr_TR: Yeniden Kullanılabilir Bloğu Düzenle

en: New Reusable Block
tr_TR: Yeni Yeniden Kullanılabilir Blok

en: View Reusable Block
tr_TR: Yeniden Kullanılabilir Bloğu Görüntüle

en: View Reusable Blocks
tr_TR: Yeniden Kullanılabilir Blokları Görüntüle

en: Search Reusable Blocks
tr_TR: Yeniden Kullanılabilir Blokları Ara

en: No reusable blocks found.
tr_TR: Hiçbir yeniden kullanılabilir blok bulunamadı.

en: No reusable blocks found in Trash.
tr_TR: Çöp Kutusunda hiç yeniden kullanılabilir blok bulunamadı.

en: Parent Reusable Block:
tr_TR: Üst Yeniden Kullanılabilir Blok:

en: Reusable Block Archives
tr_TR: Yeniden Kullanılabilir Blok Arşivleri

en: Reusable Block Categories
tr_TR: Yeniden Kullanılabilir Blok Kategorileri

en: Reusable Block Category
tr_TR: Yeniden Kullanılabilir Blok Kategorisi

en: Block Categories
tr_TR: Blok Kategorileri

en: All Block Categories
tr_TR: Tüm Blok Kategorileri

en: Edit Block Category
tr_TR: Blok Kategorisini Düzenle

en: View Block Category
tr_TR: Blok Kategorisini Görüntüle

en: Update Block Category
tr_TR: Blok Kategorisini Güncelle

en: Add New Block Category
tr_TR: Yeni Blok Kategorisi Ekle

en: New Block Category Name
tr_TR: Yeni Blok Kategorisi Adı

en: Parent Block Category
tr_TR: Üst Blok Kategorisi

en: Parent Block Category:
tr_TR: Üst Blok Kategorisi:

en: Search Block Categories
tr_TR: Blok Kategorilerini Ara

en: Popular Block Categories
tr_TR: Popüler Blok Kategorileri

en: Separate block categories with commas
tr_TR: Blok kategorilerini virgülle ayırın

en: Add or remove block categories
tr_TR: Blok kategorilerini ekleyin veya kaldırın

en: Choose from the most used block categories
tr_TR: En çok kullanılan blok kategorilerinden seçim yapın

en: No block categories found.
tr_TR: Hiç blok kategorisi bulunamadı.

en: Auto Insert Block
tr_TR: Otomatik Blok Ekle

en: Add New Rule
tr_TR: Yeni Kural Ekle

en: Add New Auto Insert Block
tr_TR: Yeni Otomatik Ekleme Bloğu Ekle

en: Edit Auto Insert Block
tr_TR: Otomatik Ekleme Bloğunu Düzenle

en: New Auto Insert Block
tr_TR: Yeni Otomatik Ekleme Bloğu

en: View Auto Insert Block
tr_TR: Otomatik Ekleme Bloğunu Görüntüle

en: Search Auto Insert Blocks
tr_TR: Otomatik Ekleme Bloklarını Ara

en: No auto insert blocks found
tr_TR: Otomatik ekleme bloğu bulunamadı

en: No auto insert blocks found in trash
tr_TR: Çöpte otomatik ekleme bloğu bulunamadı

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Targeting
tr_TR: Hedefleme

en: Block not found
tr_TR: Blok bulunamadı

en: Post Types: %s
tr_TR: Gönderi Türleri: %s

en: Authors: %s
tr_TR: Yazarlar: %s

en: January
tr_TR: Ocak

en: February
tr_TR: Şubat

en: March
tr_TR: Mart

en: April
tr_TR: Nisan

en: May
tr_TR: Mayıs

en: June
tr_TR: Haziran

en: July
tr_TR: Temmuz

en: August
tr_TR: Ağustos

en: September
tr_TR: Eylül

en: October
tr_TR: Ekim

en: November
tr_TR: Kasım

en: December
tr_TR: Aralık

en: Post Created in: %s
tr_TR: Gönderi Oluşturuldu: %s

en: Specific Post IDs: %s
tr_TR: Belirli Gönderi Kimlikleri: %s

en: Exclude Post IDs: %s
tr_TR: Hariç Tutulan Gönderi Kimlikleri: %s

en: None
tr_TR: Yok

en: Duplicate this auto insert rule
tr_TR: Bu otomatik ekleme kuralını kopyala

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Invalid request
tr_TR: Geçersiz istek

en: Security check failed
tr_TR: Güvenlik kontrolü başarısız oldu

en: You do not have permission to duplicate this item
tr_TR: Bu öğeyi kopyalamak için izniniz yok

en: Auto insert block duplicated successfully. <a href="%s">Edit the new rule</a>
tr_TR: Otomatik ekleme bloğu başarıyla kopyalandı. <a href="%s">Yeni kuralı düzenle</a>

en: Error duplicating auto insert block
tr_TR: Otomatik ekleme bloğunu kopyalarken hata

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Block Selection
tr_TR: Blok Seçimi

en: Position Settings
tr_TR: Pozisyon Ayarları

en: Targeting Options
tr_TR: Hedefleme Seçenekleri

en: Rule Settings
tr_TR: Kural Ayarları

en: You do not have any reusable blocks.
tr_TR: Herhangi bir yeniden kullanılabilir blok yok.

en: Click here to add new reusable block
tr_TR: Yeni bir yeniden kullanılabilir blok eklemek için buraya tıklayın

en: Select a reusable block...
tr_TR: Bir yeniden kullanılabilir blok seçin...

en: General
tr_TR: Genel

en: Beginning of post
tr_TR: Gönderinin başı

en: End of post
tr_TR: Gönderinin sonu

en: Paragraph
tr_TR: Paragraf

en: After Nth paragraph
tr_TR: Nth paragraftan sonra

en: Before Nth paragraph
tr_TR: Nth paragraftan önce

en: Heading
tr_TR: Başlık

en: After Nth heading
tr_TR: Nth başlıktan sonra

en: Before Nth heading
tr_TR: Nth başlıktan önce

en: Any Block
tr_TR: Herhangi Bir Blok

en: After Nth block
tr_TR: Nth bloktan sonra

en: Before Nth block
tr_TR: Nth bloktan önce

en: Specific Block
tr_TR: Belirli Blok

en: After specific Nth block
tr_TR: Belirli Nth bloktan sonra

en: Before specific Nth block
tr_TR: Belirli Nth bloktan önce

en: Insert Position
tr_TR: Ekleme Pozisyonu

en: The selected option requires the Pro version. Please select one of the general options or %1$sUpgrade to Pro%2$s.
tr_TR: Seçilen seçenek Pro sürümünü gerektiriyor. Lütfen genel seçeneklerden birini seçin veya %1$sPro'ya Yükselt%2$s.

en: Position Number
tr_TR: Pozisyon Numarası

en: Enter the number (e.g., 3 for "after 3rd heading").
tr_TR: Numarayı girin (örn. "3. başlıktan sonra" için 3).

en: Pro feature
tr_TR: Pro özelliği

en: Exclude from counting
tr_TR: Sayım dışı bırak

en: Image
tr_TR: Görüntü

en: List
tr_TR: Liste

en: Quote
tr_TR: Alıntı

en: Separator
tr_TR: Ayrıcı

en: Spacer
tr_TR: Ayrıcı

en: Selected blocks will not be counted when determining position.
tr_TR: Seçilen bloklar, pozisyon belirlenirken sayılmayacaktır.

en: Search Block
tr_TR: Arama Bloğu

en: Search and select blocks after this reusable block should be inserted.
tr_TR: Bu yeniden kullanılabilir bloktan sonra eklenmesi gereken blokları arayın ve seçin.

en: Search blocks...
tr_TR: Blokları ara...

en: Post Types
tr_TR: Gönderi Türleri

en: You can restrict this block insertion to only post with specific taxonomy terms.
tr_TR: Bu blok eklemesini, yalnızca belirli taxonomy terimlerine sahip gönderilere kısıtlayabilirsiniz.

en: Authors
tr_TR: Yazarlar

en: Only target posts from specific authors.
tr_TR: Yalnızca belirli yazarlardan hedef gönderileri seçin.

en: Search author...
tr_TR: Yazar ara...

en: Post Created in Months
tr_TR: Aylar İçinde Oluşturulan Gönderi

en: Target posts created in specific months of the year.
tr_TR: Yılın belirli aylarında oluşturulan hedef gönderiler.

en: Post Created in Years
tr_TR: Yıllara Göre Gönderi Oluşturuldu

en: Comma-separated list of years (e.g., 2023,2024,2025).
tr_TR: Virgülle ayrılmış yıl listesi (örn., 2023,2024,2025).

en: Target Posts
tr_TR: Hedef Gönderiler

en: Search and select posts or enter their IDs to limit this rules to specific posts.
tr_TR: Gönderileri arayın ve seçin veya bu kuralları belirli gönderilerle sınırlamak için kimliklerini girin.

en: Search posts...
tr_TR: Gönderileri ara...

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Enter comma-separated list of post IDs to include (e.g., 123,456,789).
tr_TR: Dahil etmek için virgülle ayrılmış gönderi kimliklerini girin (örn., 123,456,789).

en: Exclude Posts
tr_TR: Gönderileri Hariç Tut

en: Search and select posts or enter their IDs to exclude them from auto insert.
tr_TR: Gönderileri arayın ve seçin veya otomatik eklemeden hariç tutmak için kimliklerini girin.

en: Enter comma-separated post IDs to exclude (e.g., 123,456,789).
tr_TR: Hariç tutmak için virgülle ayrılmış gönderi kimliklerini girin (örn., 123,456,789).

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: This option decides which rule runs first if you have multiple rules targeting the same position in a post. For example, 9 will run before 10.
tr_TR: Bu seçenek, bir gönderinin aynı konumunu hedefleyen birden fazla kuralınız varsa hangi kuralın önce çalışacağını belirler. Örneğin, 9, 10'dan önce çalışacaktır.

en: Search terms...
tr_TR: Arama terimleri...

en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

en: Archive
tr_TR: Arşiv

en: Search
tr_TR: Ara

en: Accordion Settings
tr_TR: Akoriyon Ayarları

en: Bottom spacing
tr_TR: Alt boşluk

en: Initial Collapsed
tr_TR: Başlangıç Kapatılmış

en: Header Settings
tr_TR: Başlık Ayarları

en: Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengi

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Header Icon
tr_TR: Başlık İkonu

en: Plus
tr_TR: Artı

en: Plus Circle
tr_TR: Artı Daire

en: Plus Circle Outline
tr_TR: Artı Daire Kontürü

en: Plus Square Outline
tr_TR: Artı Kare Kontürü

en: Unfold Arrow
tr_TR: Açılma Ok

en: Horizontal Dots
tr_TR: Yatay Noktalar

en: Arrow Down
tr_TR: Aşağı Ok

en: Header Icon Color
tr_TR: Başlık İkon Rengi

en: Body Settings
tr_TR: Gövde Ayarları

en: Border Settings
tr_TR: Kenar Ayarları

en: Border Style
tr_TR: Kenar Stili

en: Solid
tr_TR: Düz

en: Dashed
tr_TR: Kesik

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Border Color
tr_TR: Kenar Rengi

en: Border Width
tr_TR: Kenar Genişliği

en: Border Radius
tr_TR: Kenar Yarıçapı

en: Text and Color
tr_TR: Metin ve Renk

en: Text Size
tr_TR: Metin Boyutu

en: Margin Settings
tr_TR: Margin Ayarları

en: Margin Top
tr_TR: Üst Margin

en: Margin Right
tr_TR: Sağ Margin

en: Margin Bottom
tr_TR: Alt Margin

en: Margin Left
tr_TR: Sol Margin

en: Padding Settings
tr_TR: Padding Ayarları

en: Padding Top
tr_TR: Üst Padding

en: Padding Right
tr_TR: Sağ Padding

en: Padding Bottom
tr_TR: Alt Padding

en: Padding Left
tr_TR: Sol Padding

en: Hover Settings
tr_TR: Hover Ayarları

en: Shadow Color
tr_TR: Gölge Rengi

en: Shadow H Offset
tr_TR: Gölge Y H Offset

en: Shadow V Offset
tr_TR: Gölge D V Offset

en: Shadow Blur
tr_TR: Gölge Bulanıklığı

en: Shadow Spread
tr_TR: Gölge Yayılması

en: Transition Speed
tr_TR: Geçiş Hızı

en: Click action
tr_TR: Tıklama eylemi

en: Action on click
tr_TR: Tıklama üzerindeki eylem

en: Open image in a lightbox
tr_TR: Resmi bir lightbox'ta aç

en: Open custom URL
tr_TR: Özel URL aç

en: Open link in a new tab
tr_TR: Bağlantıyı yeni sekmede aç

en: Image Size
tr_TR: Resim Boyutu

en: Full width
tr_TR: Tam genişlik

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Color
tr_TR: Renk

en: Title Color
tr_TR: Başlık Rengi

en: Subtitle Color
tr_TR: Alt Başlık Rengi

en: Overlay Color
tr_TR: Üst Katman Rengi

en: Text Alignment
tr_TR: Metin Hizalaması

en: Vertical Alignment
tr_TR: Dikey Hizalama

en: Top
tr_TR: Üst

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Horizontal Alignment
tr_TR: Yatay Hizalama

en: Left
tr_TR: Sol

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Text Settings
tr_TR: Metin Ayarları

en: Icon Settings
tr_TR: Simge Ayarları

en: Icon style
tr_TR: Simge stili

en: Pushpin
tr_TR: Düğme

en: Configuration
tr_TR: Yapılandırma

en: Flag
tr_TR: Bayrak

en: Star
tr_TR: Yıldız

en: Checkmark
tr_TR: Onay İşareti

en: Minus
tr_TR: Eksi

en: Play
tr_TR: Oynat

en: Arrow Right
tr_TR: Sağa Ok

en: X Cross
tr_TR: X Çarpı

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Circle
tr_TR: Daire

en: Icon color
tr_TR: Simge rengi

en: Icon Size
tr_TR: Simge Boyutu

en: Line Height
tr_TR: Satır Yüksekliği

en: Margin
tr_TR: Kenar Boşluğu

en: Padding
tr_TR: İç Boşluk

en: Table Settings
tr_TR: Tablo Ayarları

en: Max width
tr_TR: Maksimum genişlik

en: Video Settings
tr_TR: Video Ayarları

en: Open video in lightbox
tr_TR: Videoyu ışık kutusunda aç

en: Video Width
tr_TR: Video Genişliği

en: Video Height
tr_TR: Video Yüksekliği

en: Custom Height
tr_TR: Özel Yükseklik

en: Overlay color
tr_TR: Kaplama rengi

en: Play Button Settings
tr_TR: Oynatma Düğmesi Ayarları

en: Button Icon
tr_TR: Düğme İkonu

en: Filled Circle
tr_TR: Dolu Daire

en: Outline Circle
tr_TR: Çizgi Daire

en: Video Camera
tr_TR: Video Kamerası

en: Filled Square
tr_TR: Dolu Kare

en: Star Sticker
tr_TR: Yıldız Çıkartması

en: Button Size
tr_TR: Düğme Boyutu

en: Button Color
tr_TR: Buton Rengi

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Number of columns
tr_TR: Sütun Sayısı

en: Color Settings
tr_TR: Renk Ayarları

en: Header Color
tr_TR: Başlık Rengi

en: Count Up Color
tr_TR: Sayım Rengi

en: Description Color
tr_TR: Açıklama Rengi

en: Count Up Settings
tr_TR: Sayım Ayarları

en: Count Up Number Size
tr_TR: Sayım Rakamı Boyutu

en: Location Settings
tr_TR: Konum Ayarları

en: Latitude
tr_TR: Enlem

en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: Map Settings
tr_TR: Harita Ayarları

en: Zoom Level
tr_TR: Yakınlaştırma Seviyesi

en: Map style
tr_TR: Harita stili

en: Silver
tr_TR: Gümüş

en: Dark
tr_TR: Koyu

en: Night
tr_TR: Gece

en: Aubergine
tr_TR: Patlıcan

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Marker Settings
tr_TR: İşaretçi Ayarları

en: Marker Title
tr_TR: İşaretçi Başlığı

en: Marker Description
tr_TR: İşaretçi Açıklaması

en: Icon 1 Settings
tr_TR: Simge 1 Ayarları

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Icon Color
tr_TR: Simge Rengi

en: Icon Link
tr_TR: Simge Bağlantısı

en: Icon 2 Settings
tr_TR: Simge 2 Ayarları

en: Icon 3 Settings
tr_TR: Simge 3 Ayarları

en: Icon Alignment
tr_TR: Simge Hizalaması

en: Icon Space
tr_TR: Simge Boşluğu

en: Load minimized
tr_TR: Küçültülmüş yükle

en: Table of Contents header title
tr_TR: İçindekiler başlık başlığı

en: Anchor color
tr_TR: Bağlantı rengi

en: Table of Contents Alignment
tr_TR: İçindekiler Hizalaması

en: Tab Settings
tr_TR: Sekme Ayarları

en: Tabs Style
tr_TR: Sekme Stili

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Active Tab Settings
tr_TR: Etkin Sekme Ayarları

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Avatar Settings
tr_TR: Avatar Ayarları

en: Border Radius (%)
tr_TR: Kenar Yumuşaklığı (%)

en: Avatar Size
tr_TR: Avatar Boyutu

en: Name Color
tr_TR: İsim Rengi

en: Position Color
tr_TR: Pozisyon Rengi

en: Layout Settings
tr_TR: Düzen Ayarları

en: Number of Products
tr_TR: Ürün Sayısı

en: Text Label
tr_TR: Metin Etiketi

en: Name placeholder
tr_TR: İsim yer tutucu

en: Email placeholder
tr_TR: E-posta yer tutucu

en: Message placeholder
tr_TR: Mesaj yer tutucu

en: Submit label
tr_TR: Gönder etiket

en: Success text
tr_TR: Başarı metni

en: Error text
tr_TR: Hata metni

en: Input Color
tr_TR: Girdi Rengi

en: Submit Button Settings
tr_TR: Gönder Butonu Ayarları

en: Border and Text Color
tr_TR: Kenar ve Metin Rengi

en: Button Position
tr_TR: Buton Pozisyonu

en: Form Settings
tr_TR: Form Ayarları

en: Form style
tr_TR: Form stili

en: Alternative
tr_TR: Alternatif

en: Form width
tr_TR: Form genişliği

en: First Name placeholder
tr_TR: Ad yer tutucu

en: Last Name placeholder
tr_TR: Soyadı yer tutucu

en: Images Settings
tr_TR: Görsel Ayarları

en: Open image in lightbox
tr_TR: Resmi lightbox'ta aç

en: Open custom link
tr_TR: Özel bağlantıyı aç

en: Auto Height
tr_TR: Otomatik Yükseklik

en: Always show overlay
tr_TR: Her zaman örtüyü göster

en: Hover Color
tr_TR: Üzerine gelme Rengi

en: Columns Settings
tr_TR: Sütun Ayarları

en: Space between column
tr_TR: Sütunlar arasındaki boşluk

en: Vertical space when collapsed
tr_TR: Daraldığında dikey boşluk

en: Collapsed order RTL
tr_TR: Daraltılmış sıra RTL

en: Row Settings
tr_TR: Satır Ayarları

en: Vertical Align
tr_TR: Dikey Hizalama

en: Middle
tr_TR: Orta

en: Full Height
tr_TR: Tam Yükseklik

en: Columns Wrapped
tr_TR: Sütunlar Sarılı

en: Wrapper Tag
tr_TR: Sarmalayıcı Etiket

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Section
tr_TR: Bölüm

en: Main
tr_TR: Ana

en: Article
tr_TR: Makaleler

en: Aside
tr_TR: Yan

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Content Max Width
tr_TR: İçerik Maks Genişliği

en: Content Min Height
tr_TR: İçerik Min Yükseklik

en: Border style
tr_TR: Sınır stili

en: Column Settings
tr_TR: Sütun Ayarları

en: Text alignment
tr_TR: Metin hizalaması

en: Number of icons
tr_TR: Simge Sayısı

en: Container Settings
tr_TR: Konteyner Ayarları

en: Title Settings
tr_TR: Başlık Ayarları

en: Font Size (px)
tr_TR: Yazı Tipi Boyutu (px)

en: Line Height (px)
tr_TR: Satır Yüksekliği (px)

en: HTML Tag
tr_TR: HTML Etiketi

en: Your styles have been saved!
tr_TR: Stiliniz kaydedildi!

en: Style title
tr_TR: Stil başlığı

en: copy
tr_TR: kopyala

en: Bold
tr_TR: Kalın

en: Lighter
tr_TR: Açık

en: Underline
tr_TR: Altı Çizili

en: Overline
tr_TR: Üstü Çizili

en: Line Through
tr_TR: Üzerinden Çiz

en: Scale Up
tr_TR: Büyüt

en: Scale Down
tr_TR: Küçült

en: Lift Up
tr_TR: Yukarı Kaldır

en: Shift Right
tr_TR: Sağa Kaydır

en: Rotate
tr_TR: Döndür

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: Spacing
tr_TR: Boşluk

en: Padding Top (px)
tr_TR: Üst Dolgu (px)

en: Padding Right (px)
tr_TR: Sağ Dolgu (px)

en: Padding Bottom (px)
tr_TR: Alt Dolgu (px)

en: Padding Left (px)
tr_TR: Sol Dolgu (px)

en: Margin Top (px)
tr_TR: Üst Kenar Boşluğu (px)

en: Margin Right (px)
tr_TR: Sağ Kenar Boşluğu (px)

en: Margin Bottom (px)
tr_TR: Alt Kenar Boşluğu (px)

en: Margin Left (px)
tr_TR: Sol Kenar Boşluğu (px)

en: Border Top Width (px)
tr_TR: Üst Kenar Genişliği (px)

en: Border Right Width (px)
tr_TR: Sağ Kenar Genişliği (px)

en: Border Bottom Width (px)
tr_TR: Alt Kenar Genişliği (px)

en: Border Left Width (px)
tr_TR: Sol Kenar Genişliği (px)

en: Border Top Left Radius (px)
tr_TR: Üst Sol Kenar Yarıçapı (px)

en: Border Top Right Radius (px)
tr_TR: Üst Sağ Kenar Yarıçapı (px)

en: Border Bottom Right Radius (px)
tr_TR: Alt Sağ Kenar Yarıçapı (px)

en: Border Bottom Left Radius (px)
tr_TR: Alt Sol Kenar Yarıçapı (px)

en: Typography
tr_TR: Tipografi

en: Font
tr_TR: Yazı Tipi

en: Font Family
tr_TR: Yazı Tipi Ailesi

en: Font Style
tr_TR: Yazı Tipi Stili

en: Italic
tr_TR: İtalik

en: Oblique
tr_TR: Eğik

en: Font Weight
tr_TR: Yazı Tipi Ağırlığı

en: Text
tr_TR: Metin

en: Letter Spacing (px)
tr_TR: Harf Aralığı (px)

en: Text Align
tr_TR: Metin Hizalaması

en: Justify
tr_TR: Tam Kolla

en: Text Decoration
tr_TR: Metin Dekorasyonu

en: Text Transform
tr_TR: Metin Dönüşümü

en: Capitalize
tr_TR: Büyük Harfle Başlat

en: Uppercase
tr_TR: BÜYÜK HARF

en: Lowercase
tr_TR: Küçük Harf

en: Text Shadow
tr_TR: Metin Gölgesi

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Display & Position
tr_TR: Görüntüleme & Konum

en: Display
tr_TR: Görüntüle

en: Block
tr_TR: Blok

en: Inline
tr_TR: Satır İçi

en: Inline Block
tr_TR: Satır İçi Blok

en: Flex
tr_TR: Esnek

en: Grid
tr_TR: Izgara

en: Static
tr_TR: Statik

en: Relative
tr_TR: Göreli

en: Absolute
tr_TR: Kesin

en: Fixed
tr_TR: Sabit

en: Sticky
tr_TR: Yapışkan

en: Sizing
tr_TR: Boyutlandırma

en: Width (%)
tr_TR: Genişlik (%)

en: Height (px)
tr_TR: Yükseklik (px)

en: Max Width (px)
tr_TR: Maks Genişlik (px)

en: Min Width (px)
tr_TR: Min Genişlik (px)

en: Max Height (px)
tr_TR: Maks Yükseklik (px)

en: Min Height (px)
tr_TR: Min Yükseklik (px)

en: Flow
tr_TR: Akış

en: Float
tr_TR: Açık

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Both
tr_TR: Her İkisi

en: Overflow
tr_TR: Taşma

en: Visible
tr_TR: Görünür

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Scroll
tr_TR: Kaydır

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Border
tr_TR: Kenar

en: Left Border
tr_TR: Sol Kenar

en: Left Border Width (px)
tr_TR: Sol Kenar Genişliği (px)

en: Left Border Style
tr_TR: Sol Kenar Stili

en: Double
tr_TR: Çift

en: Left Border Color
tr_TR: Sol Kenar Rengi

en: Right Border
tr_TR: Sağ Kenar

en: Right Border Width (px)
tr_TR: Sağ Kenar Genişliği (px)

en: Right Border Style
tr_TR: Sağ Kenar Stili

en: Right Border Color
tr_TR: Sağ Kenar Rengi

en: Top Border
tr_TR: Üst Kenar

en: Top Border Width (px)
tr_TR: Üst Kenar Genişliği (px)

en: Top Border Style
tr_TR: Üst Kenar Stili

en: Top Border Color
tr_TR: Üst Kenar Rengi

en: Bottom Border
tr_TR: Alt Kenar

en: Bottom Border Width (px)
tr_TR: Alt Kenar Genişliği (px)

en: Bottom Border Style
tr_TR: Alt Kenar Stili

en: Bottom Border Color
tr_TR: Alt Kenar Rengi

en: Text Elements
tr_TR: Metin Elemanları

en: Blockquote
tr_TR: Alıntı

en: Padding (px)
tr_TR: İç Boşluk (px)

en: Margin (px)
tr_TR: Dış Boşluk (px)

en: Lists
tr_TR: Listeler

en: List Margin (px)
tr_TR: Liste Dış Boşluğu (px)

en: List Padding (px)
tr_TR: Liste İç Boşluğu (px)

en: Item Margin Bottom (px)
tr_TR: Öğe Alt Dış Boşluğu (px)

en: Item Text Color
tr_TR: Öğe Metin Rengi

en: Heading Elements
tr_TR: Başlık Elemanları

en: H1 Heading
tr_TR: H1 Başlığı

en: H2 Heading
tr_TR: H2 Başlığı

en: H3 Heading
tr_TR: H3 Başlığı

en: H4 Heading
tr_TR: H4 Başlığı

en: H5 Heading
tr_TR: H5 Başlığı

en: H6 Heading
tr_TR: H6 Başlığı

en: Heading Hover Effects
tr_TR: Başlık Üzerine Efektler

en: H1 Hover Color
tr_TR: H1 Üzerine Renk

en: H2 Hover Color
tr_TR: H2 Üzerine Renk

en: H3 Hover Color
tr_TR: H3 Üzerine Renk

en: Link Elements
tr_TR: Bağlantı Elemanları

en: Link Base Styles
tr_TR: Bağlantı Temel Stil

en: Link Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

en: Link Hover States
tr_TR: Bağlantı Üzerine Durumlar

en: Hover Text Decoration
tr_TR: Üzerine Metin Dekorasyonu

en: Hover Background
tr_TR: Üzerine Arkaplan

en: Hover Font Weight
tr_TR: Üzerine Yazı Ağırlığı

en: Links in Headings
tr_TR: Başlıklardaki Bağlantılar

en: H1 Link Color
tr_TR: H1 Bağlantı Rengi

en: H2 Link Color
tr_TR: H2 Bağlantı Rengi

en: H3 Link Color
tr_TR: H3 Bağlantı Rengi

en: H1 Link Hover Color
tr_TR: H1 Bağlantı Üzerine Renk

en: H2 Link Hover Color
tr_TR: H2 Bağlantı Üzerine Renk

en: Media Elements
tr_TR: Medya Elemanları

en: Images
tr_TR: Görseller

en: Border Radius (px)
tr_TR: Kenar Yarıçapı (px)

en: Border Width (px)
tr_TR: Kenar Genişliği (px)

en: Max Width (%)
tr_TR: Maks. Genişlik (%)

en: Box Shadow
tr_TR: Kutu Gölgesi

en: Image Hover Effects
tr_TR: Resim Üzerine Efektler

en: Hover Transform
tr_TR: Üzerine Gelince Dönüşüm

en: Hover Opacity
tr_TR: Üzerine Gelince Opaklık

en: Hover Filter
tr_TR: Üzerine Gelince Filtre

en: Grayscale
tr_TR: Gri Tonlama

en: Sepia
tr_TR: Sepya

en: Blur
tr_TR: Bulanıklık

en: Brightness
tr_TR: Parlaklık

en: Contrast
tr_TR: Kontrast

en: Hover Border Color
tr_TR: Üzerine Gelince Kenar Rengi

en: Videos
tr_TR: Videolar

en: Container Elements
tr_TR: Kapsayıcı Elemanlar

en: Div Containers
tr_TR: Div Kapsayıcılar

en: Sections
tr_TR: Bölümler

en: Container Hover Effects
tr_TR: Kapsayıcı Üzerine Gelince Efektler

en: Div Hover Background
tr_TR: Div Üzerine Gelince Arka Plan

en: Div Hover Shadow
tr_TR: Div Üzerine Gölgesi

en: Section Hover Background
tr_TR: Bölüm Üzerine Arka Planı

en: Interactive Elements
tr_TR: Etkileşimli Elemanlar

en: Buttons
tr_TR: Butonlar

en: Button Hover States
tr_TR: Buton Üzerine Durumları

en: Hover Text Color
tr_TR: Üzerine Metin Rengi

en: Hover Shadow
tr_TR: Üzerine Gölgesi

en: Form Inputs
tr_TR: Form Girdileri

en: Controls saved successfully!
tr_TR: Kontroller başarıyla kaydedildi!

en: Blocks saved successfully!
tr_TR: Bloklar başarıyla kaydedildi!

en: Settings saved successfully!
tr_TR: Ayarlar başarıyla kaydedildi!

en: Presets
tr_TR: Ön Ayarlar

en: Controls
tr_TR: Kontroller

en: Enable or disable controls for all blocks
tr_TR: Tüm bloklar için kontrolleri etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Save Blocks
tr_TR: Blokları Kaydet

en: Schedule
tr_TR: Program

en: Choose when to start showing and/or stop showing your blocks.
tr_TR: Bloklarınızı göstermeye başlama ve/veya göstermeyi durdurma zamanını seçin.

en: This block control is available on:
tr_TR: Bu blok kontrolü şu alanlarda mevcuttur:

en: Post
tr_TR: Gönderi

en: Widgets
tr_TR: Araçlar

en: Site Editor
tr_TR: Site Editörü

en: User roles
tr_TR: Kullanıcı rolleri

en: Choose which users can see your blocks.
tr_TR: Hangi kullanıcıların bloklarınızı görebileceğini seçin.

en: Device Type
tr_TR: Cihaz Türü

en: Choose the device type to show your blocks on.
tr_TR: Bloklarınızı göstermek için cihaz türünü seçin.

en: Device Width
tr_TR: Cihaz Genişliği

en: Choose the device width to show your blocks on.
tr_TR: Bloklarınızı göstermek için cihaz genişliğini seçin.

en: Term archives
tr_TR: Term arşivleri

en: Choose on which taxonomies and terms archive pages your blocks can be displayed.
tr_TR: Bloklarınızın hangi taxonomies ve terim arşiv sayfalarında görüntülenebileceğini seçin.

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Choose in which pages your blocks can be displayed.
tr_TR: Bloklarınızın hangi sayfalarda görüntülenebileceğini seçin.

en: Browser & Device
tr_TR: Tarayıcı & Cihaz

en: Choose which browsers and devices can see your blocks.
tr_TR: Hangi tarayıcıların ve cihazların bloklarınızı görebileceğini seçin.

en: Operating System
tr_TR: İşletim Sistemi

en: Choose which operating systems can see your blocks.
tr_TR: Hangi işletim sistemlerinin bloklarınızı görebileceğini seçin.

en: Cookie
tr_TR: Çerez

en: Show or hide blocks based on cookie values.
tr_TR: Çerez değerlerine göre blokları göster veya gizle.

en: User Meta
tr_TR: Kullanıcı Meta

en: Show or hide blocks based on user meta values.
tr_TR: Kullanıcı meta değerlerine göre blokları göster veya gizle.

en: Post Meta
tr_TR: Gönderi Meta

en: Show or hide blocks based on post meta values.
tr_TR: Gönderi meta değerlerine göre blokları göster veya gizle.

en: Query String
tr_TR: Sorgu Dizesi

en: Show or hide blocks based on URL query parameters.
tr_TR: URL sorgu parametrelerine göre blokları göster veya gizle.

en: Capabilities
tr_TR: Yetenekler

en: Show or hide blocks based on user capabilities.
tr_TR: Kullanıcı yeteneklerine göre blokları göster veya gizle.

en: Save Controls
tr_TR: Kontrolleri Kaydet

en: Loading presets...
tr_TR: Ön ayarları yükleniyor...

en: Accordion - PublishPress
tr_TR: Akkordeon - PublishPress

en: Button - PublishPress
tr_TR: Buton - PublishPress

en: Icon - PublishPress
tr_TR: Simge - PublishPress

en: Image - PublishPress
tr_TR: Resim - PublishPress

en: List - PublishPress
tr_TR: Liste - PublishPress

en: Table - PublishPress
tr_TR: Tablo - PublishPress

en: Tabs - PublishPress
tr_TR: Sekmeler - PublishPress

en: Columns - PublishPress
tr_TR: Sütunlar - PublishPress

en: Column - PublishPress
tr_TR: Sütun - PublishPress

en: Contact Form - PublishPress
tr_TR: İletişim Formu - PublishPress

en: Count Up - PublishPress
tr_TR: Sayım - PublishPress

en: Images Slider - PublishPress
tr_TR: Görüntü Kaydırıcı - PublishPress

en: Info Box - PublishPress
tr_TR: Bilgi Kutusu - PublishPress

en: Map - PublishPress
tr_TR: Harita - PublishPress

en: Newsletter - PublishPress
tr_TR: Bülten - PublishPress

en: Social Links - PublishPress
tr_TR: Sosyal Bağlantılar - PublishPress

en: Table of Contents - PublishPress
tr_TR: İçindekiler - PublishPress

en: Testimonial - PublishPress
tr_TR: Referans - PublishPress

en: Woo Products - PublishPress
tr_TR: Woo Ürünleri - PublishPress

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: No blocks available. Please go to a post edit (without saving either modifying anything). Then come back to Block Settings to see the blocks list.
tr_TR: Hiç blok mevcut değil. Lütfen bir yazı düzenlemeye gidin (hiçbir şeyi kaydetmeden veya değiştirerek). Ardından blok ayarlarına geri dönerek bloklar listesini görün.

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: block
tr_TR: blok

en: Add new style
tr_TR: Yeni stil ekle

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Example text with this style
tr_TR: Bu stil ile örnek metin

en: View Extended Preview
tr_TR: Genişletilmiş Önizlemeyi Görüntüle

en: Class name
tr_TR: Sınıf adı

en: This option help you identify specific custom styles in the list
                                                (usually set this same as the custom style's background color)
tr_TR: Bu seçenek, listede belirli özel stilleri tanımlamanıza yardımcı olur
                                                (genellikle bu, özel stilin arka plan rengi ile aynı ayarlanır)

en: Identification color
tr_TR: Tanımlama rengi

en: Style Builder
tr_TR: Stil Oluşturucu

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Hint: Use "Ctrl + Space" for auto completion
tr_TR: İpucu: Otomatik tamamlama için "Ctrl + Boşluk" tuşlarına basın

en: Headings
tr_TR: Başlıklar

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: Media
tr_TR: Medya

en: Containers
tr_TR: Kapsayıcılar

en: Interactive
tr_TR: Etkileşimli

en: Save styles
tr_TR: Stilleri kaydet

en: You can control who can use each block, including default WordPress blocks.
tr_TR: Varsayılan WordPress blokları dahil olmak üzere, her blok için kimin kullanabileceğini kontrol edebilirsiniz.

en: Enable extra blocks including content displays, sliders, buttons, icons, tabs, accordions, and more.
tr_TR: İçerik gösterimleri, kaydırıcılar, düğmeler, simgeler, sekmeler, akordiyonlar ve daha fazlası dahil olmak üzere ek blokları etkinleştirin.

en: You can add your own CSS styles for your blocks. Anyone editing posts can quickly add the styles to blocks.
tr_TR: Bloklarınız için kendi CSS stillerinizi ekleyebilirsiniz. Gönderi düzenleyen herkes, stilleri bloklara hızlıca ekleyebilir.

en: This feature adds display controls for blocks. You can schedule when blocks are shown, and add user role restrictions.
tr_TR: Bu özellik, bloklar için görüntüleme kontrolleri ekler. Blokların ne zaman gösterileceğini zamanlayabilir ve kullanıcı rolü kısıtlamaları ekleyebilirsiniz.

en: You can scan the posts on your website for blocks usage.
tr_TR: Web sitenizdeki gönderileri blok kullanımı için tarayabilirsiniz.

en: This feature enables a submenu to manage your Reusable Blocks.
tr_TR: Bu özellik, Yeniden Kullanılabilir Bloklarınızı yönetmek için bir alt menü etkinleştirir.

en: Automatically insert reusable blocks into posts based on position, categories, tags, and other criteria.
tr_TR: Pozisyona, kategorilere, etiketlere ve diğer kriterlere dayalı olarak gönderilere yeniden kullanılabilir blokları otomatik olarak ekleyin.

en: Core Blocks Features
tr_TR: Temel Bloklar Özellikleri

en: Add Google Fonts support to core blocks including paragraphs and headings.
tr_TR: Paragraflar ve başlıklar dahil olmak üzere temel bloklara Google Fonts desteği ekleyin.

en: Block Features
tr_TR: Blok Özellikleri

en: Maps
tr_TR: Haritalar

en: Email & Forms
tr_TR: E-posta & Formlar

en: Data Export
tr_TR: Veri Dışa Aktarma

en: License
tr_TR: Lisans

en: Select Role
tr_TR: Rol Seç

en: Disable all block adding
tr_TR: Tüm blok eklemeyi devre dışı bırak

en: Prevent users in %1s role from adding new block to posts.
tr_TR: %1s rolündeki kullanıcıların gönderilere yeni blok eklemesini engelle.

en: Disable the Pattern Directory
tr_TR: Desen Dizini'ni devre dışı bırak

en: Disable the pattern directory for users in %1s role.
tr_TR: %1s rolündeki kullanıcılar için desen dizinini devre dışı bırak.

en: Disable the Openverse
tr_TR: Openverse'i devre dışı bırak

en: Disable Openverse for users in %1s role.
tr_TR: %1s rolündeki kullanıcılar için Openverse'i devre dışı bırak.

en: Save Image Settings
tr_TR: Görüntü Ayarlarını Kaydet

en: Download Contacts Form data
tr_TR: İletişim Formu verilerini indir

en: Data stored through Contact form blocks.
tr_TR: İletişim formu blokları aracılığıyla saklanan veriler.

en: Download Newsletter Form data
tr_TR: Bülten Formu verilerini indir

en: Data stored through Newsletter form blocks.
tr_TR: Bülten formu blokları aracılığıyla saklanan veriler.

en: These email settings apply to messages sent through PublishPress Contact form block.
tr_TR: Bu e-posta ayarları PublishPress İletişim formu bloğu aracılığıyla gönderilen mesajlar için geçerlidir.

en: Sender name
tr_TR: Gönderen adı

en: Sender email
tr_TR: Gönderen e-posta

en: Email title
tr_TR: E-posta başlığı

en: Email receiver
tr_TR: E-posta alıcısı

en: Save Form Settings
tr_TR: Form Ayarlarını Kaydet

en: Display PublishPress branding
tr_TR: PublishPress markasını göster

en: PublishPress logo and links in the footer of the admin pages
tr_TR: Yönetici sayfalarının altbilgisinde PublishPress logosu ve bağlantıları

en: Enable blocks spacing
tr_TR: Blok boşluklarını etkinleştir

en: Vertical spacing between blocks
tr_TR: Bloklar arasında dikey boşluk

en: Blocks spacing
tr_TR: Blok boşlukları

en: Blocks icon color
tr_TR: Blok simgesi rengi

en: Apply in admin to blocks from PublishPress Blocks plugin.
tr_TR: PublishPress Blocks eklentisinden bloklara yönetici panelinde uygula.

en: Gutenberg editor width
tr_TR: Gutenberg editörü genişliği

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Enable columns visual guide
tr_TR: Sütunlar için görsel kılavuzu etkinleştir

en: Visual guide for PublishPress Blocks Columns block
tr_TR: PublishPress Blocks Sütun bloğu için görsel kılavuz

en: Remove autop
tr_TR: Autop'ı kaldır

en: Autop WordPress function is used to prevent unwanted paragraphs to be added
tr_TR: İstenmeyen paragrafların eklenmesini önlemek için Autop WordPress fonksiyonu kullanılır

en: Save General Settings
tr_TR: Genel Ayarları Kaydet

en: Open galleries in lightbox
tr_TR: Galeri görüntülerini lightbox'ta aç

en: Open gallery images as a lightbox style popup
tr_TR: Galeri görüntülerini lightbox tarzı açılır pencere olarak göster

en: Image caption
tr_TR: Görüntü açıklaması

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı

en: Overlay
tr_TR: Üst Üste

en: Display caption text on images loaded as lightbox in galleries.
tr_TR: Galeriye yüklenen ışık kutusu olarak görüntülerde başlık metnini göster.

en: Default thumbnail
tr_TR: Varsayılan küçük resim

en: Reset to default
tr_TR: Varsayılan ayarlarına sıfırla

en: Set the default post thumbnail to use in Content Display blocks for posts without featured image.
tr_TR: Öne çıkan görseli olmayan gönderiler için İçerik Gösterim bloklarında kullanılacak varsayılan gönderi küçük resmini ayarlayın.

en: Google API key
tr_TR: Google API anahtarı

en: How to create a Google API Key
tr_TR: Google API Anahtarı nasıl oluşturulur

en: A Google API key is required to use the Map block without any warning.
tr_TR: Herhangi bir uyarı olmadan Harita bloğunu kullanmak için bir Google API anahtarı gereklidir.

en: Save Maps Settings
tr_TR: Harita Ayarlarını Kaydet

en: Use the Google reCAPTCHA to avoid spam in PublishPress Blocks forms. Get credentials for your domain by registering %shere%s.
tr_TR: PublishPress Blokları formlarında spam önlemek için Google reCAPTCHA kullanın. Alan adınız için %shere%s kaydolarak kimlik bilgilerini alın.

en: Enable reCAPTCHA
tr_TR: reCAPTCHA'yı Etkinleştir

en: Site key
tr_TR: Site anahtarı

en: required
tr_TR: gerekli

en: Secret key
tr_TR: Gizli anahtar

en: Language
tr_TR: Dil

en: Auto detect
tr_TR: Otomatik tespit

en: Language codes list
tr_TR: Dil kodları listesi

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Light
tr_TR: Aydınlık

en: Invisible
tr_TR: Görünmez

en: We strongly recommend not using Invisible reCAPTCHA if you have more than 1 Newsletter or Contact forms block in a page.
tr_TR: Bir sayfada 1'den fazla Bülten veya İletişim formu bloğu varsa, Görünmez reCAPTCHA kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

en: Save reCAPTCHA Settings
tr_TR: reCAPTCHA Ayarlarını Kaydet

en: Countdown
tr_TR: Geri Sayım

en: Easily create a customizable countdown.
tr_TR: Özelleştirilebilir bir geri sayım oluşturun.

en: Pricing Table
tr_TR: Fiyatlandırma Tablosu

en: Easily create a customizable pricing table.
tr_TR: Özelleştirilebilir bir fiyatlandırma tablosu oluşturun.

en: Feature
tr_TR: Özellik

en: Use block to create a list inside the Feature List" block.
tr_TR: Özellik Listesi bloğu içinde bir liste oluşturmak için bloğu kullanın.

en: Feature List
tr_TR: Özellik Listesi

en: Gutenberg is not detected! Activate it or
tr_TR: Gutenberg tespit edilmedi! Aktif edin veya

en: Install Gutenberg Now!
tr_TR: Gutenberg'i Şimdi Yükleyin!

en: We require at least Gutenberg version
tr_TR: En az Gutenberg sürümüne ihtiyacımız var

en: Please update Gutenberg then comeback later!
tr_TR: Lütfen Gutenberg'i güncelleyin, sonra tekrar gelin!

en: Change date
tr_TR: Tarihi değiştir

en: M
tr_TR: P

en: W
tr_TR: S

en: F
tr_TR: C

en: AM
tr_TR: ÖÖ

en: PM
tr_TR: ÖS

en: PublishPress Blocks Pro supports Timezone configuration.
tr_TR: PublishPress Blokları Pro, Zaman Dilimi yapılandırmasını destekler.

en: Icon List
tr_TR: Simge Listesi

en: Search icons
tr_TR: Simge ara

en: Style
tr_TR: Stil

en: Filled
tr_TR: Dolu

en: Outlined
tr_TR: Çerçeveli

en: Rounded
tr_TR: Kenarları yuvarlak

en: Two-Tone
tr_TR: İki Tonlu

en: Sharp
tr_TR: Keskin

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Notice
tr_TR: Duyuru

en: This accordion block has been replaced by a new and better one.
                                     This block will be removed in a future version.
                                     Please transform this to an Accordion Item block
                                     and drag them into new Adv. Accordion block as soon as possible.
tr_TR: Bu akordeon bloğu yeni ve daha iyi bir blok ile değiştirilmiştir.
                                     Bu blok gelecekteki bir sürümde kaldırılacaktır.
                                     Lütfen bunu bir Akordeon Öğesi bloğuna dönüştürün
                                     ve mümkün olan en kısa sürede yeni İleri Düzey Akordeon bloğuna sürükleyin.

en: Define space to next block. This will override Block spacing option (Frontend view only)
tr_TR: Sonraki bloğa alan tanımlayın. Bu, Blok aralığı seçeneğini geçersiz kılacaktır (sadece Önizleme görünümü)

en: Header Icon Style
tr_TR: Başlık Simge Stili

en: Body Color Settings
tr_TR: Gövde Renk Ayarları

en: Border width
tr_TR: Kenar genişliği

en: Border radius
tr_TR: Kenar yarıçapı

en: Accordions State
tr_TR: Akordeonların Durumu

en: Make all accordions collapsed by default, enable this setting to apply to all accordions.
tr_TR: Tüm akordeonları varsayılan olarak kapalı yapın, bu ayarı tüm akordeonlara uygulamak için etkinleştirin.

en: Enter header…
tr_TR: Başlık girin…

en: Accordion (deprecated) - PublishPress
tr_TR: Akordeon (kullanımdan kaldırıldı) - PublishPress

en: Create a sliding accordion display for your content.
tr_TR: İçeriğiniz için kaydırmalı bir akordeon görüntüsü oluşturun.

en: accordion
tr_TR: akordeon

en: list
tr_TR: liste

en: faq
tr_TR: sss

en: Define space between each accordion (Frontend view only)
tr_TR: Her akordeon arasında boşluk tanımlayın (Sadece Ön Uç görünümü)

en: Make all accordions collapsed by default.
tr_TR: Tüm akordeonları varsayılan olarak kapalı yapın.

en: Expand All
tr_TR: Tümünü Genişlet

en: Make all accordions expanded by default.
tr_TR: Tüm akordeonları varsayılan olarak açık yapın.

en: Header Tag
tr_TR: Başlık Etiketi

en: Accordion Item - PublishPress
tr_TR: Akordeon Öğesi - PublishPress

en: Header text
tr_TR: Başlık metni

en: Advanced Accordion
tr_TR: Gelişmiş Akordeon

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: advanced accordion
tr_TR: gelişmiş akordeon

en: Groove
tr_TR: Girinti

en: Ridge
tr_TR: Yükseklik

en: Inset
tr_TR: İçte

en: Outset
tr_TR: Dışta

en: Advanced Button
tr_TR: Gelişmiş Buton

en: Add text…
tr_TR: Metin ekle…

en: Button link
tr_TR: Buton bağlantısı

en: Link URL
tr_TR: Bağlantı URL'si

en: Open in new tab
tr_TR: Yeni sekmede aç

en: Text/Color
tr_TR: Metin/Renk

en: Text size
tr_TR: Metin boyutu

en: Margin top
tr_TR: Üst kenar boşluğu

en: Margin right
tr_TR: Sağ kenar boşluğu

en: Margin bottom
tr_TR: Alt kenar boşluğu

en: Margin left
tr_TR: Sol kenar boşluğu

en: Padding top
tr_TR: Üst iç boşluk

en: Padding right
tr_TR: Sağ iç boşluk

en: Padding bottom
tr_TR: Alt iç boşluk

en: Padding left
tr_TR: Sol iç boşluk

en: Hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde

en: Shadow
tr_TR: Gölge

en: Opacity (%)
tr_TR: Opaklık (%)

en: Transition speed (ms)
tr_TR: Geçiş hızı (ms)

en: Shadow H offset
tr_TR: Gölge H kaydırma

en: Shadow V offset
tr_TR: Gölge V kaydırma

en: Shadow blur
tr_TR: Gölge bulanıklığı

en: Shadow spread
tr_TR: Gölge yayılması

en: Display icon
tr_TR: Simge görüntüle

en: Icon Library (Material Icon)
tr_TR: Simge Kütüphanesi (Materyal Simge)

en: Icon Selection
tr_TR: Simge Seçimi

en: Icon Size (px)
tr_TR: Simge Boyutu (px)

en: Icon Position
tr_TR: Simge Pozisyonu

en: Icon Spacing (px)
tr_TR: Simge ile metin arasındaki boşluk (px)

en: Spacing between icon and text
tr_TR: Simge ile metin arasındaki boşluk

en: PublishPress Blocks Pro supports icons in buttons.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, butonlarda simgeleri destekler.

en: Button block with more options and styles.
tr_TR: Daha fazla seçenek ve stil içeren buton bloğu.

en: button
tr_TR: buton

en: advanced button
tr_TR: gelişmiş buton

en: link
tr_TR: bağlantı

en: Squared
tr_TR: Kare

en: Squared Outline
tr_TR: Kare Çizgi

en: Advanced Icon
tr_TR: Gelişmiş Simge

en: Icon Count
tr_TR: Simge Sayısı

en: Number of Icons
tr_TR: Simge Sayısı

en: Icon Style
tr_TR: Simge Stili

en: Stacked
tr_TR: Yığılmış

en: Icon Background
tr_TR: Simge Arka Planı

en: Border Size(px)
tr_TR: Kenar Boyutu(px)

en: Border Radius(%)
tr_TR: Kenar Yarıçapı(%)

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Link Target
tr_TR: Bağlantı Hedefi

en: Same Window
tr_TR: Aynı Pencere

en: New Window
tr_TR: Yeni Pencere

en: Title for Accessibility
tr_TR: Erişilebilirlik için Başlık

en: Unit
tr_TR: Birim

en: Icon block with more options and styles.
tr_TR: Daha fazla seçenek ve stil ile simge bloğu.

en: icon
tr_TR: simge

en: advanced icon
tr_TR: gelişmiş simge

en: Advanced Image
tr_TR: Gelişmiş Görüntü

en: Change image
tr_TR: Görüntüyü değiştir

en: Remove image
tr_TR: Görüntüyü kaldır

en: Enter URL…
tr_TR: URL girin…

en: Open link in new tab
tr_TR: Bağlantıyı yeni sekmede aç

en: Focal Point Picker
tr_TR: Odağı Seçici

en: Overlay opacity default
tr_TR: Overlay opaklık varsayılan

en: Overlay opacity hover
tr_TR: Üst katman opaklığı üzerine gelir

en: Open media library
tr_TR: Medya kütüphanesini aç

en: Enter title…
tr_TR: Başlık girin…

en: Enter subtitle…
tr_TR: Alt başlık girin…

en: Image/photo block with more options and styles.
tr_TR: Daha fazla seçenek ve stil ile resim/fotoğraf bloğu.

en: image
tr_TR: resim

en: advanced image
tr_TR: gelişmiş resim

en: photo
tr_TR: fotoğraf

en: box
tr_TR: kutu

en: Checkmark 2
tr_TR: Onay işareti 2

en: Checkmark 3
tr_TR: Onay işareti 3

en: Minus 2
tr_TR: Eksi 2

en: Plus 2
tr_TR: Artı 2

en: Arrow right
tr_TR: Sağa ok

en: Arrow right 2
tr_TR: Sağa ok 2

en: X Cross 2
tr_TR: X Çarpı 2

en: Info 2
tr_TR: Bilgi 2

en: Advanced List
tr_TR: Gelişmiş Liste

en: Refresh this list when it conflict with other lists styles
tr_TR: Diğer listelerin stilleri ile çeliştiğinde bu listeyi yenileyin

en: List icon
tr_TR: Liste simgesi

en: Icon size
tr_TR: Simge boyutu

en: Line height
tr_TR: Satır yüksekliği

en: List block with custom icons and styles.
tr_TR: Özel simgeler ve stillerle liste bloğu.

en: advanced list
tr_TR: gelişmiş liste

en: List item
tr_TR: Liste öğesi

en: Type a list item
tr_TR: Bir liste öğesi yazın

en: List item - PublishPress
tr_TR: Liste öğesi - PublishPress

en: Insert a list item inside List block.
tr_TR: Liste bloğu içine bir liste öğesi ekleyin.

en: At least 1 row of current section must present.
tr_TR: Mevcut bölümde en az 1 satır bulunmalıdır.

en: Cannot select multi cells from difference section!
tr_TR: Farklı bir bölümden birden fazla hücre seçilemez!

en: Advanced Table
tr_TR: Gelişmiş Tablo

en: Column Count
tr_TR: Sütun Sayısı

en: Row Count
tr_TR: Satır Sayısı

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Hint: Hold CTRL key for multi cells selection. Hold SHIFT key for range cells selection.
tr_TR: İpucu: Birden fazla hücre seçimi için CTRL tuşunu basılı tutun. Aralık hücreleri seçimi için SHIFT tuşunu basılı tutun.

en: Add Row Before
tr_TR: Satır Ekle Önce

en: Add Row After
tr_TR: Satır Ekle Sonra

en: Delete Row
tr_TR: Satırı Sil

en: Add Column Before
tr_TR: Sütun Ekle Önce

en: Add Column After
tr_TR: Sütun Ekle Sonra

en: Delete Column
tr_TR: Sütunu Sil

en: Split Merged Cells
tr_TR: Birleştirilmiş Hücreleri Ayır

en: Merge Cells
tr_TR: Hücreleri Birleştir

en: Border Top
tr_TR: Üst Kenar

en: Border Right
tr_TR: Sağ Kenar

en: Border Bottom
tr_TR: Alt Kenar

en: Border Left
tr_TR: Sol Kenar

en: Border All
tr_TR: Tüm Kenarlar

en: Border None
tr_TR: Kenarsız

en: Border Vertical
tr_TR: Dikey Kenar

en: Border Horizontal
tr_TR: Yatay Kenar

en: Border Inner
tr_TR: İç Kenar

en: Border Outer
tr_TR: Dış Kenar

en: Align left
tr_TR: Sola Hizala

en: Align center
tr_TR: Ortaya Hizala

en: Align right
tr_TR: Sağa Hizala

en: Align justify
tr_TR: Yasla

en: Align top
tr_TR: Üstte Hizala

en: Align middle
tr_TR: Ortada Hizala

en: Align bottom
tr_TR: Altta Hizala

en: Edit Table
tr_TR: Tabloyu Düzenle

en: Refresh table (Use this after using undo or redo)
tr_TR: Tabloyu yenile (Geri al veya yinelemeden sonra bunu kullanın)

en: Max width (px)
tr_TR: Maks. genişlik (px)

en: Set this to 0 to make max-width is 100%
tr_TR: Maks. genişliği %100 yapmak için bunu 0 olarak ayarlayın

en: Fixed width table cells
tr_TR: Sabit genişlikli tablo hücreleri

en: Table header
tr_TR: Tablo başlığı

en: Table footer
tr_TR: Tablo altlığı

en: Border collapsed
tr_TR: Sınır çökertildi

en: Cell Settings
tr_TR: Hücre Ayarları

en: Horizontal Align
tr_TR: Yatay Hizalama

en: Table block with more styles and functions.
tr_TR: Daha fazla stil ve işlev ile tablo bloğu.

en: table
tr_TR: tablo

en: advanced table
tr_TR: gelişmiş tablo

en: cell
tr_TR: hücre

en: data
tr_TR: veri

en: Stripes
tr_TR: Çizgiler

en: Tab 1
tr_TR: Sekme 1

en: Tab 2
tr_TR: Sekme 2

en: Tab 3
tr_TR: Sekme 3

en: Tab Header
tr_TR: Sekme Başlığı

en: desktop
tr_TR: masaüstü

en: mobile
tr_TR: mobil

en: Advanced Tabs
tr_TR: Gelişmiş Sekmeler

en: Tabs Settings
tr_TR: Sekme Ayarları

en: Initial Open Tab
tr_TR: Başlangıç Açık Sekme

en: Tab Colors
tr_TR: Sekme Renkleri

en: Active Tab Background Color
tr_TR: Aktif Sekme Arka Plan Rengi

en: Active Tab Text Color
tr_TR: Aktif Sekme Metin Rengi

en: Body Colors
tr_TR: Gövde Renkleri

en: Title…
tr_TR: Başlık…

en: HTML Anchor
tr_TR: HTML Bağlantısı

en: Move back
tr_TR: Geri git

en: Move forward
tr_TR: İleri git

en: Duplicate tab
tr_TR: Sekmeyi kopyala

en: Remove tab
tr_TR: Sekmeyi kaldır

en: Add tab
tr_TR: Sekme ekle

en: Create horizontal or vertical tabs to display your content.
tr_TR: İçeriğinizi görüntülemek için yatay veya dikey sekmeler oluşturun.

en: tabs
tr_TR: sekme

en: advanced tabs
tr_TR: gelişmiş sekmeler

en: cards
tr_TR: kartlar

en: Tab Item - PublishPress
tr_TR: Sekme Öğesi - PublishPress

en: tab
tr_TR: sekme

en: Advanced Video
tr_TR: Gelişmiş Video

en: Change image preview
tr_TR: Görüntü önizlemesini değiştir

en: Remove image preview
tr_TR: Görüntü önizlemesini kaldır

en: Open video in light box
tr_TR: Videoyu ışık kutusunda aç

en: Lightbox offers additional display options.
tr_TR: Işık kutusu ek görüntüleme seçenekleri sunar.

en: Autoplay
tr_TR: Otomatik oynatma

en: Loop
tr_TR: Döngü

en: Muted
tr_TR: Sesi kapalı

en: Playback Controls
tr_TR: Oynatma Kontrolleri

en: Play inline
tr_TR: Satır içi oynat

en: Video preloading
tr_TR: Video ön yükleme

en: Metadata
tr_TR: Meta veriler

en: Video width
tr_TR: Video genişliği

en: Video height
tr_TR: Video yüksekliği

en: Custom height
tr_TR: Özel yükseklik

en: Play Button Color
tr_TR: Oynatma Düğmesi Rengi

en: Play Button
tr_TR: Oynatma Düğmesi

en: Play Button Size
tr_TR: Oynatma Düğmesi Boyutu

en: Select image preview
tr_TR: Görüntü önizlemesini seç

en: Youtube/Vimeo video URL/ID…
tr_TR: Youtube/Vimeo video URL'si/ID'si…

en: Fetch video content
tr_TR: Video içeriğini al

en: Load local video
tr_TR: Yerel videoyu yükle

en: Current Video
tr_TR: Mevcut Video

en: Wrong video URL/ID. Please try another.
tr_TR: Yanlış video URL'si/ID'si. Lütfen başka bir tane deneyin.

en: Not selected yet.
tr_TR: Henüz seçilmedi.

en: Add more options and styles for videos in your Media Library.
tr_TR: Medya Kütüphanenizdeki videolar için daha fazla seçenek ve stil ekleyin.

en: advanced video
tr_TR: gelişmiş video

en: embed
tr_TR: göm

en: media
tr_TR: medya

en: One column
tr_TR: Bir sütun

en: Two columns; equal split
tr_TR: İki sütun; eşit bölme

en: Two columns; two-thirds, one-third split
tr_TR: İki sütun; üçte iki, üçte bir bölme

en: Two columns; one-third, two-thirds split
tr_TR: İki sütun; üçte bir, üçte iki bölme

en: Two columns; one-quarter, three-quarters split
tr_TR: İki sütun; dörtte bir, dörtte üç bölümü

en: Two columns; three-quarters, one-quarter split
tr_TR: İki sütun; dörtte üç, dörtte bir bölümü

en: Two columns; one-fifth, four-fifths split
tr_TR: İki sütun; beşte bir, beşte dört bölümü

en: Two columns; four-fifths, one-fifth split
tr_TR: İki sütun; beşte dört, beşte bir bölümü

en: Three columns; equal split
tr_TR: Üç sütun; eşit bölümü

en: Three columns; wider one-half left column
tr_TR: Üç sütun; daha geniş olan sol sütun

en: Three columns; wider one-half right column
tr_TR: Üç sütun; daha geniş olan sağ sütun

en: Three columns; wider one-half center column
tr_TR: Üç sütun; daha geniş olan orta sütun

en: Three columns; wider three-fifths center column
tr_TR: Üç sütun; daha geniş olan üçte beş orta sütun

en: Three columns; wider three-fifths left column
tr_TR: Üç sütun; daha geniş olan üçte beş sol sütun

en: Three columns; wider three-fifths right column
tr_TR: Üç sütun; daha geniş üçte beş sağ sütun

en: Three columns; wider four-sixths center column
tr_TR: Üç sütun; daha geniş dörtte altı orta sütun

en: Four columns; equal split
tr_TR: Dört sütun; eşit paylaştırma

en: Four columns; wider one-half left column
tr_TR: Dört sütun; daha geniş yarım sol sütun

en: Four columns; wider one-half right column
tr_TR: Dört sütun; daha geniş yarım sağ sütun

en: Four columns; wider two-fifths right column
tr_TR: Dört sütun; daha geniş beşte iki sağ sütun

en: Four columns; wider two-fifths left column
tr_TR: Dört sütun; daha geniş beşte iki sol sütun

en: Five columns; equal split
tr_TR: Beş sütun; eşit paylaştırma

en: Six columns; equal split
tr_TR: Altı sütun; eşit paylaştırma

en: Three: 100 - 1/2 - 1/2
tr_TR: Üç: 100 - 1/2 - 1/2

en: Three: 1/2 - 1/2 - 100
tr_TR: Üç: 1/2 - 1/2 - 100

en: Four: Two Columns
tr_TR: Dört: İki Sütun

en: Six: Two Columns
tr_TR: Altı: İki Sütun

en: Six: Three Columns
tr_TR: Altı: Üç Sütun

en: Columns Manager
tr_TR: Sütun Yöneticisi

en: Choose a columns layout
tr_TR: Bir sütun düzeni seçin

en: Vertical Align Top
tr_TR: Dikey Hizala Üst

en: Vertical Align Middle
tr_TR: Dikey Hizala Orta

en: Vertical Align Bottom
tr_TR: Dikey Hizala Alt

en: Inner Columns Full Height
tr_TR: İç Sütunlar Tam Yükseklik

en: Columns Manager
tr_TR: Sütun Yöneticisi

en: Responsive Settings
tr_TR: Duyarlı Ayarlar

en: Space between columns
tr_TR: Sütunlar arasındaki boşluk

en: Collapsed Order RTL
tr_TR: Çökmüş Sıra RTL

en:  Padding
tr_TR:   Dolgu

en:  Margin
tr_TR:  Kenar Boşluğu

en: If your columns overflow they available space, they will be placed on a new line.
tr_TR: Sütunlarınız mevcut alanı aşarsa, yeni bir satıra yerleştirilecektir.

en: Content Max Height
tr_TR: İçerik Maksimum Yükseklik

en: Create flexible layouts for your content with advanced options and styles.
tr_TR: İçeriğiniz için gelişmiş seçenekler ve stillerle esnek düzenler oluşturun.

en: columns
tr_TR: sütunlar

en: columns manager
tr_TR: sütun yöneticisi

en: row
tr_TR: satır

en: layout
tr_TR: düzen

en: Available:
tr_TR: Mevcut:

en: Set to 0 = auto. This will override predefine layout styles. Recommend for experience users!
tr_TR: 0 olarak ayarlayın = otomatik. Bu, önceden tanımlı düzen stillerini geçersiz kılacaktır. Deneyimli kullanıcılar için önerilir!

en: Border radius (px)
tr_TR: Kenar yarıçapı (px)

en:  text alignment
tr_TR:  metin hizalaması

en: Unit (px)
tr_TR: Birim (px)

en: Column in row.
tr_TR: Satırdaki sütun.

en: Contact Form
tr_TR: İletişim Formu

en: We strongly recommend to enable Google reCAPTCHA to avoid spam.
tr_TR: Spam'ı önlemek için Google reCAPTCHA'yı etkinleştirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

en: You can enable it in Settings
tr_TR: Ayarlar'da etkinleştirebilirsiniz

en: Email sender
tr_TR: E-posta gönderen

en: An email will be sent to the admin email (by default) whenever a contact form is submitted. You can change it in
tr_TR: Bir iletişim formu gönderildiğinde, admin e-posta adresine (varsayılan olarak) bir e-posta gönderilecektir. Bunu

en: settings
tr_TR: ayarlar

en: Name input placeholder
tr_TR: İsim girişi yer tutucu

en: Email input placeholder
tr_TR: E-posta girişi yer tutucu

en: Message input placeholder
tr_TR: Mesaj girişi yer tutucu

en: Submit text
tr_TR: Gönder metni

en: Empty field warning text
tr_TR: Boş alan uyarı metni

en: Submit success text
tr_TR: Gönderim başarı metni

en: Background color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Text color
tr_TR: Metin rengi

en: Border color
tr_TR: Kenar rengi

en: Border and Text
tr_TR: Kenar ve Metin

en: Background
tr_TR: Arka plan

en: Button border radius
tr_TR: Buton kenar yarıçapı

en: Button position
tr_TR: Buton pozisyonu

en: Fastest way to create a contact form for your page.
tr_TR: Sayfanız için bir iletişim formu oluşturmanın en hızlı yolu.

en: contact
tr_TR: iletişim

en: Container - PublishPress
tr_TR: Konteyner - PublishPress

en: Block for containing other blocks.
tr_TR: Diğer blokları içeren blok.

en: container
tr_TR: konteyner

en: Count Up
tr_TR: Sayım Yukarı

en: Counter Number Size
tr_TR: Sayı Boyutu

en: Counter Up Symbol
tr_TR: Sayım Yukarı Sembolü

en: After
tr_TR: Sonra

en: Before
tr_TR: Önce

en: Use toggle buttons above to define symbol placement before/after the number (toggle on is after).
tr_TR: Sayıdan önce/sonra sembol yerleşimini tanımlamak için yukarıdaki anahtar düğmelerini kullanın (açık ise sonradır).

en: Enter text…
tr_TR: Metin girin…

en: Create an animated display for important numbers.
tr_TR: Önemli sayılar için animasyonlu bir görüntü oluşturun.

en: numbers
tr_TR: sayılar

en: count
tr_TR: say

en: increase
tr_TR: arttır

en: Select a block style
tr_TR: Bir blok stili seçin

en: Block styles
tr_TR: Blok stilleri

en: This option let you add custom styles for the current block.
tr_TR: Bu seçenek, mevcut blok için özel stiller eklemenizi sağlar.

en: PublishPress Blocks Settings
tr_TR: PublishPress Blokları Ayarları

en: Inherit from global settings
tr_TR: Küresel ayarlardan devral

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Disable
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Original
tr_TR: Orijinal

en: These settings will override the PublishPress Blocks global settings.
tr_TR: Bu ayarlar, PublishPress Blokları küresel ayarlarını geçersiz kılacaktır.

en: Editor width
tr_TR: Editör genişliği

en: Change your editor width
tr_TR: Editör genişliğinizi değiştirin

en: Columns Visual Guide
tr_TR: Sütunlar Görsel Kılavuzu

en: Border to materialize PublishPress Blocks Column block
tr_TR: PublishPress Blokları Sütun bloğunu somutlaştırmak için kenarlık

en: Images Slider
tr_TR: Görüntü Kaydırıcı

en: Image Slider Block
tr_TR: Görüntü Kaydırıcı Bloğu

en: No images selected. Adding images to start using this block.
tr_TR: Hiçbir görüntü seçilmedi. Bu bloğu kullanmaya başlamak için görüntü ekleyin.

en: Add images
tr_TR: Görüntü ekle

en: Image Settings
tr_TR: Görüntü Ayarları

en: Auto height
tr_TR: Otomatik yükseklik

en: Enable RTL
tr_TR: RTL'yi etkinleştir

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Move Left
tr_TR: Sola hareket et

en: Move Right
tr_TR: Sağa hareket et

en: Add image
tr_TR: görüntü ekle

en: Display your images in a slider.
tr_TR: Görüntülerinizi bir kaydırıcıda görüntüleyin.

en: slide
tr_TR: slayt

en: gallery
tr_TR: galeri

en: photos
tr_TR: fotoğraflar

en: Info Box
tr_TR: Bilgi Kutusu

en: Font Size
tr_TR: Yazı Tipi Boyutu

en: info
tr_TR: bilgi

en: Click to change logo
tr_TR: Logoyu değiştirmek için tıklayın

en: Site logo
tr_TR: Site logosu

en: Text…
tr_TR: Metin…

en: Register…
tr_TR: Kaydol…

en: Welcome text…
tr_TR: Hoş geldin metni…

en: Username label…
tr_TR: Kullanıcı adı etiketi…

en: Password label…
tr_TR: Şifre etiketi…

en: Remember me…
tr_TR: Beni hatırla…

en: Login…
tr_TR: Giriş yap…

en: Lost password…
tr_TR: Şifremi unuttum…

en: Back…
tr_TR: Geri…

en: Email label…
tr_TR: E-posta etiketi…

en: Login/Register Form
tr_TR: Giriş/Kayıt Formu

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Switch View
tr_TR: Görünümü Değiştir

en: Form State
tr_TR: Form Durumu

en: Initial Form
tr_TR: Başlangıç Formu

en: Form that show on load.
tr_TR: Yüklenirken gösterilecek form.

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Register
tr_TR: Kayıt

en: Redirect After Login
tr_TR: Girişten Sonra Yönlendir

en: Current Page
tr_TR: Geçerli Sayfa

en: Custom redirect link
tr_TR: Özel yönlendirme bağlantısı

en: Form Width (px)
tr_TR: Form Genişliği (px)

en: Show Logo
tr_TR: Logoyu Göster

en: Logo Width (px)
tr_TR: Logo Genişliği (px)

en: Show input field icon
tr_TR: Girdi alanı simgesini göster

en: Show register/header link
tr_TR: Kayıt/başlık bağlantısını göster

en: Header color
tr_TR: Başlık rengi

en: Show lost password link
tr_TR: Şifremi unuttum bağlantısını göster

en: Input placeholder
tr_TR: Girdi yer tutucu

en: Login input placeholder
tr_TR: Giriş girdi yer tutucu

en: Username input placeholder
tr_TR: Kullanıcı adı girdi yer tutucu

en: Use in register form
tr_TR: Kayıt formunda kullan

en: Text/Input Color
tr_TR: Metin/Girdi Rengi

en: Input background color
tr_TR: Girdi arka plan rengi

en: Input color
tr_TR: Girdi rengi

en: Submit Button Hover
tr_TR: Gönder Butonu Üzerine Gelme

en: Hover Colors
tr_TR: Üzerine Gelme Renkleri

en: Shadow color
tr_TR: Gölge rengi

en: Registration Form
tr_TR: Kayıt Formu

en: Registration for your website is currently disabled, enable it in WordPress General settings to use registration form
tr_TR: Web siteniz için kayıt şu anda devre dışı, kayıt formunu kullanmak için WordPress Genel ayarlarında etkinleştirin

en: Welcome back
tr_TR: Tekrar Hoş Geldiniz

en: Username or Email
tr_TR: Kullanıcı adı veya E-posta

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Remember me
tr_TR: Beni Hatırla

en: LOGIN
tr_TR: GİRİŞ YAP

en: REGISTER
tr_TR: KAYIT OL

en: Don't have an account?
tr_TR: Hesabınız yok mu?

en: Register now
tr_TR: Şimdi kayıt ol

en: Register new account
tr_TR: Yeni hesap kaydet

en: Lost your password?
tr_TR: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Login and Register - PublishPress
tr_TR: Giriş ve Kayıt - PublishPress

en: Create a login form for your post/page.
tr_TR: Gönderiniz/ sayfanız için bir giriş formu oluşturun.

en: No matching address found!
tr_TR: Eşleşen adres bulunamadı!

en: Map
tr_TR: Harita

en: Map settings
tr_TR: Harita ayarları

en: Address
tr_TR: Adres

en: Use Lat/Lng
tr_TR: Enlem/Boylam kullan

en: Enter address…
tr_TR: Adresi girin…

en: Fetch Location
tr_TR: Konumu Al

en: Current
tr_TR: Mevcut

en: Location
tr_TR: Konum

en: Use Address
tr_TR: Adres Kullan

en: Enter latitude…
tr_TR: Enlem girin…

en: Enter longitude…
tr_TR: Boylam girin…

en: Zoom level
tr_TR: Yakınlaştırma seviyesi

en: Marker Icon (27x43 px)
tr_TR: İşaretçi İkonu (27x43 px)

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Choose icon
tr_TR: Simgeyi seçin

en: Marker icon
tr_TR: İşaretçi simgesi

en: Enter custom title…
tr_TR: Özel başlık girin…

en: Marker description
tr_TR: İşaretçi açıklaması

en: Enter custom description…
tr_TR: Özel açıklama girin…

en: Open marker tooltip
tr_TR: İşaretçi ipucunu aç

en: Map styles
tr_TR: Harita stilleri

en: Custom map style is recommended for experienced users only.
tr_TR: Özel harita stili yalnızca deneyimli kullanıcılar için önerilmektedir.

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Custom code
tr_TR: Özel kod

en: Invalid JSON
tr_TR: Geçersiz JSON

en: Paste your custom map styles in json format into the text field. You can create your own map styles by follow one of these links:
tr_TR: Özel harita stillerinizi JSON formatında metin alanına yapıştırın. Bu bağlantılardan birini takip ederek kendi harita stillerinizi oluşturabilirsiniz:

en: Enter your json code here…
tr_TR: JSON kodunuzu buraya girin…

en: No API Key Provided!
tr_TR: API Anahtarı Sağlanmadı!

en: Add Google API Key in Settings
tr_TR: Ayarlar'da Google API Anahtarı ekleyin

en: Display a location using Google Maps.
tr_TR: Google Haritalar kullanarak bir konum görüntüle.

en: google map
tr_TR: google haritası

en: location
tr_TR: konum

en: address
tr_TR: adres

en: Newsletter
tr_TR: Bülten

en: Newsletter Settings
tr_TR: Bülten Ayarları

en: Form width (px)
tr_TR: Form genişliği (px)

en: First Name input placeholder
tr_TR: Ad girişi yer tutucu

en: Last Name input placeholder
tr_TR: Soyad girişi yer tutucu

en: First Name
tr_TR: Ad

en: Last Name
tr_TR: Soyad

en: Fastest way to create a newsletter form for your page.
tr_TR: Sayfanız için bir bülten formu oluşturmanın en hızlı yolu.

en: newsletter
tr_TR: bülten

en: You need to fill all fields!
tr_TR: Tüm alanları doldurmanız gerekiyor!

en: Email is valid.
tr_TR: E-posta geçerli.

en: Use a valid email address!
tr_TR: Geçerli bir e-posta adresi kullanın!

en: Submitted with success!
tr_TR: Başarıyla gönderildi!

en: Theme Settings
tr_TR: Tema Ayarları

en: Preset
tr_TR: Ön ayar

en: Selecting or resetting a preset will override your current design configuration.
tr_TR: Bir ön ayarı seçmek veya sıfırlamak mevcut tasarım yapılandırmanızı geçersiz kılacaktır.

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for accordions.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, akordeonlar için birkaç önceden oluşturulmuş tasarımı destekler.

en: Font Weight + Style
tr_TR: Yazı Tipi Ağırlığı + Stil

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in accordions.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, akordeonlarda Google Fonts'u destekler.

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in buttons.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, butonlarda Google Fonts'u destekler.

en: Link rel
tr_TR: Bağlantı rel

en: PublishPress Blocks Pro includes nofollow and noreferrer support.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, nofollow ve noreferrer desteği içerir.

en: Font Settings
tr_TR: Yazı Tipi Ayarları

en: Force styling
tr_TR: Stil zorla

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid your font being overridden
tr_TR: Bu, yazı tipinizin geçersiz kılınmasını önlemek için ön uçta CSS'ye !important ekler

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts for paragraphs and headings.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, paragraflar ve başlıklar için Google Fonts'u destekler.

en: PublishPress Blocks Pro support Text alignment for Count Up block.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, Sayım Bloğu için Metin hizalamasını destekler.

en: Header & Description
tr_TR: Başlık & Açıklama

en: Header size
tr_TR: Başlık boyutu

en: Description size
tr_TR: Açıklama boyutu

en: PublishPress Blocks Pro supports Custom header and description size for Count Up block.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, Sayım Bloğu için Özel başlık ve açıklama boyutunu destekler.

en: Want more features in your %s blocks?
tr_TR: %s bloklarınızda daha fazla özellik ister misiniz?

en: PublishPress Blocks Pro supports different heading sizes for the image text.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, resim metni için farklı başlık boyutlarını destekler.

en: Autoplay Speed
tr_TR: Otomatik Oynatma Hızı

en: Change interval between slides in miliseconds.
tr_TR: Slaytlar arasındaki aralığı milisaniye cinsinden değiştirin.

en: PublishPress Blocks Pro supports AutoPlay and custom speed for slides.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, slaytlar için Otomatik Oynatma ve özel hız desteği sunar.

en: Tag
tr_TR: Etiket

en: Disable this if you want to include the Title as alt attribute without displaying the title over the image.
tr_TR: Bunu, başlığı resmin üzerinde göstermeden alt öznitelik olarak dahil etmek istiyorsanız devre dışı bırakın.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide titles.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, slayt başlıkları için birden fazla stil seçeneği sunar.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide text.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, slayt metni için birden fazla stil seçeneği sunar.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom colors for the list text.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, liste metni için özel renkler destekler.

en: Slider View Autoplay
tr_TR: Kaydırıcı Görünümü Otomatik Oynatma

en: PublishPress Blocks Pro supports autoplay speed control for the slider view.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, kaydırıcı görünümü için otomatik oynatma hız kontrolü destekler.

en: Line height (em)
tr_TR: Satır yüksekliği (em)

en: Color (hover)
tr_TR: Renk (üzerine gelindiğinde)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the content display.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, içerik görüntüleme için birden fazla stil seçeneği sunar.

en: Featured Image
tr_TR: Öne Çıkan Görsel

en: Custom image size
tr_TR: Özel resim boyutu

en: auto
tr_TR: oto

en: Image width
tr_TR: Resim genişliği

en: Uncheck "auto" to set a custom width
tr_TR: Özel bir genişlik belirlemek için "oto" seçeneğini işaretini kaldırın

en: Image height
tr_TR: Resim yüksekliği

en: Uncheck "auto" to set a custom height
tr_TR: Özel bir yükseklik belirlemek için "oto" seçeneğini işaretini kaldırın

en: Force custom size
tr_TR: Özel boyutu zorla

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid custom size being overridden. Disable if breaks the layout.
tr_TR: Bu, özel boyutun geçersiz kılınmasını önlemek için ön uçta CSS'ye !important ekler. Düzeni bozuyorsa devre dışı bırakın.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom image options.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro özel resim seçeneklerini destekler.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the info display.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro bilgi görüntüleme için birden fazla stil seçeneğini destekler.

en: Color for links
tr_TR: Bağlantılar için renk

en: Color for links (hover)
tr_TR: Bağlantılar için renk (üzerine gelindiğinde)

en: Tags and Categories
tr_TR: Etiketler ve Kategoriler

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the taxonomy display.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro taksonomi görüntüleme için birden fazla stil seçeneğini destekler.

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Read more link
tr_TR: Daha fazla oku bağlantısı

en: Text Decoration (hover)
tr_TR: Metin Dekorasyonu (üzerine gelindiğinde)

en: Text Color (hover)
tr_TR: Metin Rengi (üzerine gelindiğinde)

en: Background Color (hover)
tr_TR: Arka Plan Rengi (üzerine gelindiğinde)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the read more display.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro daha fazla oku görüntüleme için birden fazla stil seçeneğini destekler.

en: Border Color (hover)
tr_TR: Kenar Rengi (üzerine gelindiğinde)

en: Enable padding
tr_TR: Boşluk kullanılsın

en: Accordion
tr_TR: Akordeon

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Content Display
tr_TR: İçerik Görüntüleme

en: Button
tr_TR: Buton

en: Testimonial
tr_TR: Referans

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for tabs.
tr_TR: PublishPress Blokları Pro, sekmeler için birkaç önceden oluşturulmuş tasarımı destekler.

en: Spacing below
tr_TR: Alt boşluk

en: You can set a negative spacing below that depends on border width
tr_TR: Kenar genişliğine bağlı olarak altında negatif bir boşluk ayarlayabilirsiniz

en: Spacing on the right
tr_TR: Sağ boşluk

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in tabs.
tr_TR: PublishPress Blokları Pro, sekmelerde Google Yazı Tiplerini destekler.

en: PublishPress Blocks Pro supports text alignment for testimonials.
tr_TR: PublishPress Blokları Pro, referanslar için metin hizalamasını destekler.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom sizes for names, job positions, and descriptions.
tr_TR: PublishPress Blokları Pro, isimler, iş pozisyonları ve açıklamalar için özel boyutları destekler.

en: The leading post on top, the rest in 2 columns below
tr_TR: Önde gelen yazı üstte, geri kalan 2 sütunda aşağıda

en: The leading post on top, the rest in 3 columns below
tr_TR: Önde gelen yazı üstte, geri kalan 3 sütunda aşağıda

en: The leading post on top, the rest in 4 columns below
tr_TR: Önde gelen yazı üstte, geri kalan 4 sütunda aşağıda

en: The leading post on top, the rest in 5 columns below
tr_TR: Önde gelen yazı üstte, geri kalan 5 sütunda aşağıda

en: All posts in 2 columns grid
tr_TR: Tüm yazılar 2 sütunlu ızgarada

en: All posts in 3 columns grid
tr_TR: Tüm yazılar 3 sütunlu ızgarada

en: All posts in 4 columns grid
tr_TR: Tüm yazılar 4 sütunlu ızgarada

en: All posts in 5 columns grid
tr_TR: Tüm yazılar 5 sütunlu ızgarada

en: The leading post in the left, 1 post in the right
tr_TR: Önde gelen yazı solda, 1 yazı sağda

en: The leading post in the left, 2 posts in the right
tr_TR: Önde gelen yazı solda, 2 yazı sağda

en: The leading post in the left, 3 posts in the right
tr_TR: Önde gelen yazı solda, 3 yazı sağda

en: The leading post in the left, 4 posts in the right
tr_TR: Önde gelen yazı solda, 4 yazı sağda

en: The leading post in the left, 5 posts in the right
tr_TR: Önde gelen yazı solda, 5 yazı sağda

en: The leading post in the right, 1 post in the left
tr_TR: Sağdaki önde gelen gönderi, solda 1 gönderi

en: The leading post in the right, 2 posts in the left
tr_TR: Sağdaki önde gelen gönderi, solda 2 gönderi

en: The leading post in the right, 3 posts in the left
tr_TR: Sağdaki önde gelen gönderi, solda 3 gönderi

en: The leading post in the right, 4 posts in the left
tr_TR: Sağdaki önde gelen gönderi, solda 4 gönderi

en: The leading post in the right, 5 posts in the left
tr_TR: Sağdaki önde gelen gönderi, solda 5 gönderi

en: The leading post on top, the rest of posts below
tr_TR: Üstteki önde gelen gönderi, alttaki diğer gönderiler

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 1 post in the right
tr_TR: Üstteki önde gelen gönderi, altta 1 solda ve 1 sağda olmak üzere 2 sütun

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 2 posts in the right
tr_TR: Üstteki önde gelen gönderi, altta 1 solda ve 2 sağda olmak üzere 2 sütun

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 3 posts in the right
tr_TR: Üstteki önde gelen gönderi, altta 1 solda ve 3 sağda olmak üzere 2 sütun

en: For all posts
tr_TR: Tüm gönderiler için

en: For the first post
tr_TR: İlk gönderi için

en: For the first 2 posts
tr_TR: İlk 2 gönderi için

en: For the first 3 posts
tr_TR: İlk 3 gönderi için

en: For the first 4 posts
tr_TR: İlk 4 gönderi için

en: For the first 5 posts
tr_TR: İlk 5 gönderi için

en: Slider View Settings
tr_TR: Kaydırıcı Görünüm Ayarları

en: Headline
tr_TR: Başlık

en: Frontpage View Settings
tr_TR: Ana Sayfa Görünüm Ayarları

en: Boxed
tr_TR: Kutu

en: Space between columns and rows
tr_TR: Sütunlar ve satırlar arasındaki boşluk

en: Newspaper View Settings
tr_TR: Gazete Görünüm Ayarları

en: Masonry View Settings
tr_TR: Masonry Görünüm Ayarları

en: Post Settings
tr_TR: Post Ayarları

en: Post Type
tr_TR: post type

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: To enable filters, clear Advanced Filters > Display these posts only
tr_TR: Filtreleri etkinleştirmek için, Gelişmiş Filtreler > Bu gönderileri yalnızca göster seçeneğini işaretleyin

en: Show content with these Categories
tr_TR: Bu Kategoriler ile içeriği göster

en: Show content with these Tags
tr_TR: Bu Etiketler ile içeriği göster

en: Type a tag
tr_TR: Bir etiket yazın

en: Show content with these
tr_TR: Bu içerikleri göster

en: Author
tr_TR: Yazar

en: All
tr_TR: Hepsi

en: Only shows posts written by the user viewing the block
tr_TR: Sadece bloğu görüntüleyen kullanıcı tarafından yazılan gönderileri gösterir

en: Exclude current post
tr_TR: Mevcut gönderiyi hariç tut

en: If this post is listed in the block, you can exclude it.
tr_TR: Bu gönderi blokta listelenmişse, onu hariç tutabilirsiniz.

en: Exclude these posts
tr_TR: Bu gönderileri hariç tut

en: Search by title
tr_TR: Başlığa göre ara

en: Offset the first posts
tr_TR: İlk gönderileri kaydır

en: Advanced Filters
tr_TR: Gelişmiş Filtreler

en: Display these posts only
tr_TR: Bu gönderileri yalnızca göster

en: Search Posts
tr_TR: Gönderileri Ara

en: Enter Post IDs
tr_TR: Gönderi Kimliklerini Girin

en: Enter post IDs separated by commas (e.g., 123, 456, 789)
tr_TR: Gönderi kimliklerini virgülle ayırarak girin (örneğin, 123, 456, 789)

en: PublishPress Blocks Pro supports filters for content.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, içerik için filtreleri destekler.

en: Display Settings
tr_TR: Görüntü Ayarları

en: Columns (Tablet)
tr_TR: Sütunlar (Tablet)

en: Columns (Mobile)
tr_TR: Sütunlar (Mobil)

en: Display Featured Image
tr_TR: Öne Çıkan Görseli Göster

en: Enable Placeholder Image
tr_TR: Yer Tutucu Görseli Etkinleştir

en: If a post doesn't have a featured image, the placeholder image will be displayed instead
tr_TR: Bir gönderinin öne çıkan görseli yoksa, yer tutucu görseli gösterilecektir

en: Image opacity
tr_TR: Görsel opaklığı

en: Display Caption
tr_TR: Altyazıyı Göster

en: Display Post Author
tr_TR: Gönderi Yazarını Göster

en: Display Post Date
tr_TR: Gönderi Tarihini Göster

en: Created Date
tr_TR: Oluşturulma Tarihi

en: Updated Date
tr_TR: Güncellenme Tarihi

en: Post Date Format
tr_TR: Gönderi Tarih Formatı

en: Display Post Time
tr_TR: Gönderi Saatini Göster

en: Custom Date Format
tr_TR: Özel Tarih Formatı

en: e.g., j F (for "9 July")
tr_TR: örn., j F (için "9 Temmuz")

en: Use PHP date format. Leave empty for default.
tr_TR: PHP tarih formatını kullanın. Varsayılan için boş bırakın.

en: Show Date Prefix
tr_TR: Tarih Ön Eki Göster

en: Absolute Created Date Prefix
tr_TR: Kesin Oluşturulma Tarihi Ön Eki

en: For absolute dates (e.g., "Posted on 9 July")
tr_TR: Kesin tarihler için (örn., "9 Temmuz'da Yayınlandı")

en: Absolute Updated Date Prefix
tr_TR: Kesin Güncellenme Tarihi Ön Eki

en: For absolute dates (e.g., "Updated on 9 July")
tr_TR: Kesin tarihler için (örn., "9 Temmuz'da Güncellendi")

en: Relative Created Date Prefix
tr_TR: Göreli Oluşturulma Tarihi Ön Eki

en: For relative dates (e.g., "Posted 2 hours ago")
tr_TR: Göreli tarihler için (örn., "2 saat önce Yayınlandı")

en: Relative Updated Date Prefix
tr_TR: Göreli Güncellenme Tarihi Ön Eki

en: For relative dates (e.g., "Updated 2 hours ago")
tr_TR: Göreli tarihler için (örn., "2 saat önce Güncellendi")

en: PublishPress Blocks Pro supports changing date prefix, and setting Custom Date Format.
tr_TR: PublishPress Blokları Pro, tarih ön ekini değiştirmeyi ve Özel Tarih Formatı ayarlamayı destekler.

en: Display Comment Counts
tr_TR: Yorum Sayılarını Göster

en: Display Category
tr_TR: Kategoriyi Göster

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show & Link
tr_TR: Göster & Bağlantı

en: Display Tags
tr_TR: Etiketleri Göster

en: Display these taxonomies
tr_TR: Bu taksonomileri göster

en: Link above taxonomies
tr_TR: Yukarıdaki taksonomilere bağlantı

en: Display Read More Link
tr_TR: Daha Fazla Oku Bağlantısını Göster

en: Read more text
tr_TR: Daha fazla metin oku

en: Display Post Excerpt
tr_TR: Gönderi Özeti Göster

en: First Post text as Excerpt
tr_TR: İlk Gönderi metni olarak Özet

en: Display some part of first text found in post as excerpt.
tr_TR: Gönderide bulunan ilk metnin bir kısmını özet olarak göster.

en: Post Text Excerpt length
tr_TR: Gönderi Metni Özeti uzunluğu

en: Text after title
tr_TR: Başlıktan sonraki metin

en: Include text/HTML after title
tr_TR: Başlıktan sonraki metin/HTML dahil et

en: Text before read more
tr_TR: Daha fazla oku öncesi metin

en: Include text/HTML before read more
tr_TR: Daha fazla oku öncesi metin/HTML dahil et

en: Info Section Layout
tr_TR: Bilgi Bölümü Düzeni

en: Info Section Order
tr_TR: Bilgi Bölümü Sırası

en: Author, Date, Comments
tr_TR: Yazar, Tarih, Yorumlar

en: Date, Author, Comments
tr_TR: Tarih, Yazar, Yorumlar

en: Author, Comments, Date
tr_TR: Yazar, Yorumlar, Tarih

en: Date, Comments, Author
tr_TR: Tarih, Yorumlar, Yazar

en: Comments, Author, Date
tr_TR: Yorumlar, Yazar, Tarih

en: Comments, Date, Author
tr_TR: Yorumlar, Tarih, Yazar

en: Info Separator
tr_TR: Bilgi Ayırıcı

en: Space
tr_TR: Boşluk

en: Character(s) to separate info items
tr_TR: Bilgi öğelerini ayırmak için karakter(ler)

en: Hide Separators
tr_TR: Ayırıcıları Gizle

en: Remove Date Separator
tr_TR: Tarih Ayırıcısını Kaldır

en: Removes the automatic dash before date when not first element
tr_TR: İlk öğe değilse tarihten önceki otomatik tireyi kaldırır

en: PublishPress Blocks Pro supports reorder of Author, Date, Comments, changing or hidding their separators.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, Yazar, Tarih, Yorumlar ayırıcılarının sırasını değiştirme veya gizleme desteği sunar.

en: Reorder Sections
tr_TR: Bölümleri Yeniden Sırala

en: Sections order
tr_TR: Bölüm sırası

en: When the image in desktop floats next to the content, or is displayed as background, the image order is ignored. Also the image order in mobile can be ignored for some views.
tr_TR: Masaüstündeki resim içerik ile yan yana yüzer veya arka plan olarak görüntülenirse, resim sırası dikkate alınmaz. Ayrıca, mobilde bazı görünümler için resim sırası dikkate alınmayabilir.

en: PublishPress Blocks Pro supports reordering the items in the display.
tr_TR: PublishPress Blocks Pro, görüntülemede öğelerin sırasını değiştirmeyi destekler.

en: Content Display Block
tr_TR: İçerik Görüntüleme Bloğu

en: No posts found! Try to change filters or publish posts.
tr_TR: Hiç gönderi bulunamadı! Filtreleri değiştirmeyi veya gönderi yayınlamayı deneyin.

en: Grid View
tr_TR: Izgara Görünümü

en: List View
tr_TR: Liste Görünümü

en: Slider View
tr_TR: Kaydırıcı Görünümü

en: Frontpage View
tr_TR: Ana Sayfa Görünümü

en: Newspaper View
tr_TR: Gazete Görünümü

en: Masonry View
tr_TR: Masonluk Görünümü

en: Post Image
tr_TR: Gönderi Resmi

en: Content Display - PublishPress
tr_TR: İçerik Görüntüleme - PublishPress

en: Displays your content in grid, list, slider, frontpage, newspaper, and masonry views with beautiful layouts and styles.
tr_TR: İçeriğinizi güzel düzenler ve stillerle ızgara, liste, kaydırıcı, ana sayfa, gazete ve masonluk görünümlerinde görüntüler.

en: recent posts
tr_TR: son gönderiler

en: latest posts
tr_TR: son gönderiler

en: posts slide
tr_TR: gönderi kaydırması

en: posts grid
tr_TR: gönderi ızgarası

en: posts
tr_TR: gönderiler

en: pages
tr_TR: sayfalar

en: Created: Newest to oldest
tr_TR: Oluşturuldu: En yeni en eskiye

en: Created: Oldest to newest
tr_TR: Oluşturuldu: En eski en yeniye

en: Modified: Newest to oldest
tr_TR: Değiştirildi: En yeni en eskiye

en: Modified: Oldest to newest
tr_TR: Değiştirildi: En eski en yeniye

en: Post ID Descending
tr_TR: Gönderi ID Azalan

en: Post ID Ascending
tr_TR: Gönderi ID Artan

en: Randomize
tr_TR: Rastgele

en: Comments, decreasing order
tr_TR: Yorumlar, azalan sırada

en: Comments, increasing order
tr_TR: Yorumlar, artan sırada

en: Series order
tr_TR: Seri sırası

en: Order by
tr_TR: Sırala

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Number of items
tr_TR: Öğe sayısı

en: Search Bar
tr_TR: Arama Çubuğu

en: Search Bar State
tr_TR: Arama Çubuğu Durumu

en: Search Icon Settings
tr_TR: Arama İkonu Ayarları

en: Search icon on the right
tr_TR: Sağda arama ikonu

en: Search icon
tr_TR: Arama ikonu

en: Search Input Settings
tr_TR: Arama Girişi Ayarları

en: Search placeholder
tr_TR: Arama yer tutucu

en: Search Button Settings
tr_TR: Arama Düğmesi Ayarları

en: Show submit button
tr_TR: Gönder butonunu göster

en: Search button on the left
tr_TR: Solda arama düğmesi

en: Affect both input and button.
tr_TR: Hem giriş hem de butonu etkiler.

en: Search Bar - PublishPress
tr_TR: Arama Çubuğu - PublishPress

en: Easy to create a search bar for your site.
tr_TR: Web siteniz için bir arama çubuğu oluşturmak kolaydır.

en: Classic
tr_TR: Klasik

en: Social Links
tr_TR: Sosyal Bağlantılar

en: Add item
tr_TR: Öğe ekle

en: Remove selected item
tr_TR: Seçilen öğeyi kaldır

en: Preset Icons
tr_TR: Ön Ayarlı İkonlar

en: Type here to search…
tr_TR: Aramak için buraya yazın…

en: Custom icon
tr_TR: Özel ikon

en: Upload/Choose
tr_TR: Yükle/Seç

en: Preset Icon Color
tr_TR: Ön Ayar Simge Rengi

en: Icons settings
tr_TR: Simge ayarları

en: Icon space
tr_TR: Simge alanı

en: Social link icon
tr_TR: Sosyal bağlantı simgesi

en: Social link:
tr_TR: Sosyal bağlantı:

en: Enter social link…
tr_TR: Sosyal bağlantıyı girin…

en: Create a styling display of links to your social media profiles.
tr_TR: Sosyal medya profillerinize bağlantıların stilini oluşturun.

en: social icons
tr_TR: sosyal simgeler

en: shares
tr_TR: paylaşımlar

en: icon link
tr_TR: simge bağlantısı

en: Insert Table of Contents
tr_TR: İçindekiler Tablosu Ekle

en: After manually changing the anchor, remember to refresh Table of Contents block to make the links work!
tr_TR: Bağlantıyı manuel olarak değiştirdikten sonra, bağlantıların çalışması için İçindekiler Tablosu bloğunu güncellemeyi unutmayın!

en: Table of Contents
tr_TR: İçindekiler Tablosu

en: Your current post/page has no headings. Try add some headings and update this block later
tr_TR: Mevcut gönderiniz/sayfanız başlık içermiyor. Lütfen bazı başlıklar ekleyin ve bu bloğu daha sonra güncelleyin.

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Table of Contents
tr_TR: İçindekiler Tablosunu Güncelle

en: Table of Contents settings
tr_TR: İçindekiler Tablosu ayarları

en: Anchor Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

en: Show the table of contents of current post/page.
tr_TR: Mevcut gönderinin/sayfanın içindekiler tablosunu göster.

en: summary
tr_TR: özet

en: table of content
tr_TR: içindekiler tablosu

en: table of contents
tr_TR: içindekiler

en: New Tab
tr_TR: Yeni Sekme

en: Enter your content.
tr_TR: İçeriğinizi girin.

en: Filler text (also placeholder text or dummy text) is text that shares some characteristics of a real written text, but is random or otherwise generated.
tr_TR: Doldurma metni (aynı zamanda yer tutucu metin veya sahte metin) gerçek yazılı bir metnin bazı özelliklerini paylaşan, ancak rastgele veya başka bir şekilde üretilen metindir.

en: Tabs (deprecated) - PublishPress
tr_TR: Sekmeler (kullanımdan kaldırıldı) - PublishPress

en: Testimonial Settings
tr_TR: Referans Ayarları

en: Slider view
tr_TR: Kaydırıcı görünümü

en: Range in Normal view is 1-3, and in Slider view is 4-10.
tr_TR: Normal görünümde aralık 1-3, Kaydırıcı görünümde ise 4-10'dur.

en: Items to show
tr_TR: Gösterilecek öğeler

en: Items to scroll
tr_TR: Kaydırılacak öğeler

en: Slider Settings
tr_TR: Kaydırıcı Ayarları

en: Center mode
tr_TR: Orta mod

en: Pause on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde duraklat

en: Auto play
tr_TR: Otomatik oynatma

en: Autoplay speed (ms)
tr_TR: Otomatik oynatma hızı (ms)

en: Infinite Loop
tr_TR: Sonsuz Döngü

en: Show dots
tr_TR: Noktaları göster

en: Show arrows
tr_TR: Okları göster

en: Arrow size
tr_TR: Ok boyutu

en: Arrow border size
tr_TR: Ok kenarlık boyutu

en: Arrow border radius (%)
tr_TR: Ok kenarlık yarıçapı (%)

en: Slider Colors
tr_TR: Kaydırıcı Renkleri

en: Arrow and Border Color
tr_TR: Ok ve Kenarlık Rengi

en: Dots Color
tr_TR: Nokta Rengi

en: Display Avatar
tr_TR: Avatarı Göster

en: Avatar Colors
tr_TR: Avatar Renkleri

en: Avatar Position
tr_TR: Avatar Pozisyonu

en: right
tr_TR: sağ

en: Text Colors
tr_TR: Metin Renkleri

en: Click to change avatar
tr_TR: Avatarı değiştirmek için tıklayın

en: Show default avatar
tr_TR: Varsayılan avatarı göster

en: Block for creating personal or team/group information.
tr_TR: Kişisel veya takım/grup bilgileri oluşturmak için blok.

en: testimonial
tr_TR: referans

en: personal
tr_TR: kişisel

en: about
tr_TR: hakkında

en: Normal View
tr_TR: Normal Görünüm

en: Woo Products
tr_TR: Woo Ürünleri

en: Products Settings
tr_TR: Ürün Ayarları

en: Product Status
tr_TR: Ürün Durumu

en: Featured
tr_TR: Öne Çıkan

en: On Sale
tr_TR: İndirimde

en: Selected
tr_TR: Seçilen

en: Order
tr_TR: Sıra

en: Newest to oldest
tr_TR: En yenilerden en eskilere

en: Oldest to newest
tr_TR: En eskilerden en yenilere

en: Price: high to low
tr_TR: Fiyat: yüksekten düşüğe

en: Price: low to high
tr_TR: Fiyat: düşükten yükseğe

en: Highest Rating first
tr_TR: En yüksek puanlılar önce

en: Most sale first
tr_TR: En çok satılanlar önce

en: Title: Alphabetical
tr_TR: Başlık: Alfabetik

en: Title: Alphabetical reversed
tr_TR: Başlık: Ters alfabetik

en: Add to cart
tr_TR: Sepete Ekle

en: No products found.
tr_TR: Ürün bulunamadı.

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Woo Products Block
tr_TR: Woo Ürünler Bloğu

en: WooCommerce has not been detected, make sure WooCommerce is installed and activated.
tr_TR: WooCommerce tespit edilmedi, lütfen WooCommerce'in yüklü ve etkin olduğundan emin olun.

en: Try again
tr_TR: Tekrar dene

en: Listing your products in a easy way.
tr_TR: Ürünlerinizi kolay bir şekilde listeleme.

en: products list
tr_TR: ürünler listesi

en: price list
tr_TR: fiyat listesi

en: Changes saved!
tr_TR: Değişiklikler kaydedildi!

en:  Error: changes can't be saved.
tr_TR: Hata: değişiklikler kaydedilemez.

en: Edit block
tr_TR: Blok düzenle

en: default config
tr_TR: varsayılan yapılandırma

en: Schedule #%d
tr_TR: Program #%d

en: Now
tr_TR: Şimdi

en: Start showing
tr_TR: Gösterimi başlat

en: Never
tr_TR: Asla

en: Stop showing
tr_TR: Gösterimi durdur

en: Recurring
tr_TR: Tekrarlayan

en: If Recurring is enabled, this block will be displayed every year between the selected dates.
tr_TR: Tekrarlama etkinleştirildiğinde, bu blok seçilen tarihler arasında her yıl gösterilecektir.

en: On these days (optional)
tr_TR: Bu günlerde (isteğe bağlı)

en: Between these times (optional)
tr_TR: Bu saatler arasında (isteğe bağlı)

en: From
tr_TR: Başlangıç

en: To
tr_TR: Bitiş

en: "To" time should be after "From" time!
tr_TR: "Bitiş" zamanı "Başlangıç" zamanından sonra olmalıdır!

en: Timezone
tr_TR: Saat Dilimi

en: All %s terms
tr_TR: Tüm %s terimleri

en: Selected %s terms
tr_TR: Seçilen %s terimleri

en: WordPress settings timezone
tr_TR: WordPress ayarları saat dilimi

en: Choose when to start showing and/or stop showing this block.
tr_TR: Bu bloğun gösterilmeye ne zaman başlayacağını ve/veya ne zaman gösterilmeyi durduracağını seçin.

en: Add Another Schedule
tr_TR: Başka Bir Program Ekle

en: Choose which users can see this block.
tr_TR: Bu bloğu kimin görebileceğini seçin.

en: Show to everyone
tr_TR: Herkese göster

en: Hide from everyone
tr_TR: Herkesten gizle

en: Show to logged in users
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcılara göster

en: Show to logged out users
tr_TR: Giriş yapmamış kullanıcılara göster

en: Show to the selected user roles
tr_TR: Seçilen kullanıcı rollerine göster

en: Hide from the selected user roles
tr_TR: Seçilen kullanıcı rollerinden gizle

en: Select user roles
tr_TR: Kullanıcı rollerini seçin

en: Please select at least one user role.
tr_TR: Lütfen en az bir kullanıcı rolü seçin.

en: Set minimum and maximum screen widths for this block to display.
tr_TR: Bu bloğun görüntülenmesi için minimum ve maksimum ekran genişliklerini ayarlayın.

en: Minimum width (px)
tr_TR: Minimum genişlik (px)

en: No minimum
tr_TR: Minimum yok

en: Maximum width (px)
tr_TR: Maksimum genişlik (px)

en: No maximum
tr_TR: Maksimum yok

en: Choose which devices this block should be visible on.
tr_TR: Bu bloğun hangi cihazlarda görünmesi gerektiğini seçin.

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Mobile
tr_TR: Mobil

en: Browser
tr_TR: Tarayıcı

en: Choose which browsers can see this block.
tr_TR: Bu bloğu hangi tarayıcıların görebileceğini seçin.

en: Select Browsers
tr_TR: Tarayıcıları Seçin

en: Search browsers
tr_TR: Tarayıcıları ara

en: Approach
tr_TR: Yaklaşım

en: Show to selected browsers
tr_TR: Seçilen tarayıcılara göster

en: Hide from selected browsers
tr_TR: Seçilen tarayıcılardan gizle

en: Choose which operating systems can see this block.
tr_TR: Bu bloğu hangi işletim sistemlerinin görebileceğini seçin.

en: Select Operating Systems
tr_TR: İşletim Sistemlerini Seçin

en: Search operating systems
tr_TR: İşletim sistemlerini ara

en: Show to selected OS
tr_TR: Seçilen OS'ye göster

en: Hide from selected OS
tr_TR: Seçilen OS'ten gizle

en: Show or hide block based on cookie values.
tr_TR: Blokları çerez değerlerine göre göster veya gizle.

en: Cookie Name
tr_TR: Çerez Adı

en: Condition
tr_TR: Koşul

en: Value
tr_TR: Değer

en: Show block when condition matches
tr_TR: Koşul eşleştiğinde bloğu göster

en: Hide block when condition matches
tr_TR: Koşul eşleştiğinde bloğu gizle

en: Show or hide block based on user meta values.
tr_TR: Kullanıcı meta değerlerine göre bloğu göster veya gizle.

en: Meta Key
tr_TR: Meta Anahtarı

en: Show or hide block based on post meta values.
tr_TR: Gönderi meta değerlerine göre bloğu göster veya gizle.

en: Show or hide block based on URL query parameters.
tr_TR: URL sorgu parametrelerine göre bloğu göster veya gizle.

en: Query Parameters
tr_TR: Sorgu Parametreleri

en: Enter query parameter names, one per line
tr_TR: Sorgu parametre adlarını girin, her biri bir satıra

en: Logic
tr_TR: Mantık

en: All parameters must be present
tr_TR: Tüm parametreler mevcut olmalıdır

en: Any parameter must be present
tr_TR: Herhangi bir parametre mevcut olmalıdır

en: Show or hide block based on user capabilities.
tr_TR: Kullanıcı yeteneklerine göre bloğu göster veya gizle.

en: Select Capabilities
tr_TR: Yetenekleri Seç

en: Search capabilities
tr_TR: Yetenekleri ara

en: Show to users with selected capabilities
tr_TR: Seçilen yeteneklere sahip kullanıcılara göster

en: Hide from users with selected capabilities
tr_TR: Seçilen yeteneklere sahip kullanıcılardan gizle

en: Show for selected terms
tr_TR: Seçilen terimler için göster

en: Hide for selected terms
tr_TR: Seçilen terimler için gizle

en: Select taxonomies
tr_TR: Taxonomileri Seç

en: Search taxonomies
tr_TR: Taxonomileri Ara

en: Filter terms
tr_TR: Terimleri Filtrele

en: Search terms
tr_TR: Terimleri Ara

en: Use this filter to apply only to some terms.
tr_TR: Bu filtreyi yalnızca bazı terimler için uygulamak için kullanın.

en: Choose in which pages this block can be displayed.
tr_TR: Bu bloğun hangi sayfalarda görüntülenebileceğini seçin.

en: Show on the selected pages
tr_TR: Seçilen sayfalarda göster

en: Hide on the selected pages
tr_TR: Seçilen sayfalarda gizle

en: Select pages
tr_TR: Sayfaları Seç

en: Manage Presets
tr_TR: Ön Ayarları Yönet

en: Select Presets
tr_TR: Ön Ayarları Seç

en: Search presets
tr_TR: Ön ayarları ara

en: Preset Logic
tr_TR: Ön Ayar Mantığı

en: Show if ANY preset matches
tr_TR: HERHANGİ bir ön ayar eşleşiyorsa göster

en: Show if ALL presets match
tr_TR: TÜM ön ayarlar eşleşiyorsa göster

en: Custom Rules
tr_TR: Özel Kurallar

en: Failed to create sample presets
tr_TR: Örnek ön ayarları oluşturma başarısız oldu

en: Failed to load presets
tr_TR: Ön ayarları yükleme başarısız oldu

en: User Roles
tr_TR: Kullanıcı Rolleri

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Never modified
tr_TR: Asla değiştirilmedi

en: Invalid date
tr_TR: Geçersiz tarih

en: No presets yet
tr_TR: Henüz ön ayar yok

en: You have not created any preset.
tr_TR: Herhangi bir ön ayar oluşturmadınız.

en: Preset Title
tr_TR: Ön Ayar Başlığı

en: Enter preset name
tr_TR: Ön ayar adını girin

en: Control Sets
tr_TR: Kontrol Setleri

en: Show the block if any control set applies. Each set can contain multiple rules.
tr_TR: Herhangi bir kontrol seti uygulanıyorsa bloğu gösterin. Her set birden fazla kural içerebilir.

en: Add Control Set
tr_TR: Kontrol Seti Ekle

en: Deleting...
tr_TR: Siliniyor...

en: Delete Preset
tr_TR: Ön Ayarı Sil

en: Are you sure you want to delete preset?
tr_TR: Ön ayarı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Delete Preset.
tr_TR: Evet, Ön Ayarı Sil.

en: No, Cancel
tr_TR: Hayır, İptal et

en: No, Cancel.
tr_TR: Hayır, İptal et.

en: Saving...
tr_TR: Kaydediliyor...

en: Save Preset
tr_TR: Ön Ayarı Kaydet

en: Cancel
tr_TR: İptal et

en: Control Set
tr_TR: Kontrol Seti

en: Show the block if any rule applies. Rules are evaluated with AND logic.
tr_TR: Herhangi bir kural uygulanıyorsa bloğu gösterin. Kurallar VE mantığı ile değerlendirilir.

en: Add Rule
tr_TR: Kural Ekle

en: Delete Set
tr_TR: Küme Sil

en: Are you sure you want to delete set?
tr_TR: Küme silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Delete Set.
tr_TR: Evet, Küme Sil.

en: AND
tr_TR: VE

en: No rules added yet. Add rules to define when this block should be visible.
tr_TR: Henüz kural eklenmedi. Bu blok ne zaman görünmelidir tanımlamak için kurallar ekleyin.

en: Remove Rule
tr_TR: Kuralı Kaldır

en: Are you sure you want to remove rule?
tr_TR: Kuralı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Yes, Remove Rule.
tr_TR: Evet, Kuralı Kaldır.

en: Configuration for this rule type is missing.
tr_TR: Bu kural türü için yapılandırma eksik.

en: Show to selected user roles
tr_TR: Seçilen kullanıcı rolleri için göster

en: Hide from selected user roles
tr_TR: Seçilen kullanıcı rollerinden gizle

en: Search roles
tr_TR: Rolleri ara

en: Show when condition matches
tr_TR: Koşul eşleştiğinde göster

en: Hide when condition matches
tr_TR: Koşul eşleştiğinde gizle

en: Select Archive Types
tr_TR: Arşiv Türlerini Seç

en: Search archive types
tr_TR: Arşiv türlerini ara

en: Show on selected archives
tr_TR: Seçilen arşivlerde göster

en: Hide from selected archives
tr_TR: Seçilen arşivlerden gizle

en: Select Pages
tr_TR: Sayfaları Seç

en: Search pages
tr_TR: Sayfaları Ara

en: Show on selected pages
tr_TR: Seçilen sayfalarda göster

en: Hide from selected pages
tr_TR: Seçilen sayfalardan gizle

en: Category Archives
tr_TR: Kategori Arşivleri

en: Tag Archives
tr_TR: Etiket Arşivleri

en: Date Archives
tr_TR: Tarih Arşivleri

en: Author Archives
tr_TR: Yazar Arşivleri

en: Edit Cancelled
tr_TR: Düzenleme İptal Edildi

en: Edit cancelled. Select another preset to edit or create a new one.
tr_TR: Düzenleme iptal edildi. Düzenlemek için başka bir ön ayar seçin veya yeni bir tane oluşturun.

en: Preset Saved!
tr_TR: Ön Ayar Kaydedildi!

en: Preset saved successfully! Choose another preset to edit or create a new one.
tr_TR: Ön ayar başarıyla kaydedildi! Düzenlemek için başka bir ön ayar seçin veya yeni bir tane oluşturun.

en: Preset Deleted
tr_TR: Ön Ayar Silindi

en: Preset deleted. Select another preset to edit or create a new one.
tr_TR: Ön ayar silindi. Düzenlemek için başka bir ön ayar seçin veya yeni bir tane oluşturun.

en: Action Completed
tr_TR: Eylem Tamamlandı

en: Operation completed. You can continue editing presets or create new ones.
tr_TR: İşlem tamamlandı. Ön ayarları düzenlemeye devam edebilir veya yenilerini oluşturabilirsiniz.

en: Select a Preset to Edit
tr_TR: Düzenlemek için Bir Ön Ayar Seçin

en: Choose a preset from the list to edit its rules, or create a new preset to get started.
tr_TR: Kurallarını düzenlemek için listeden bir ön ayar seçin veya başlayıp yeni bir ön ayar oluşturun.

en: No Presets Yet
tr_TR: Henüz Ön Ayar Yok

en: Create your first preset to start managing block visibility rules.
tr_TR: Blok görünürlük kurallarını yönetmeye başlamak için ilk ön ayarınızı oluşturun.

en: Samples Created!
tr_TR: Örnekler Oluşturuldu!

en: Preset samples created successfully! Choose a preset to edit or create a new one.
tr_TR: Ön ayar örnekleri başarıyla oluşturuldu! Düzenlemek için bir ön ayar seçin veya yenisini oluşturun.

en: Manage Your Presets
tr_TR: Ön Ayarlarınızı Yönetin

en: Select a preset to edit or create a new one to control block visibility.
tr_TR: Blok görünürlüğünü kontrol etmek için düzenlemek üzere bir ön ayar seçin veya yenisini oluşturun.

en: Create New Preset
tr_TR: Yeni Ön Ayar Oluştur

en: Generate Samples
tr_TR: Örnekler Oluştur

en: Total Presets
tr_TR: Toplam Ön Ayarlar

en: Rules Created
tr_TR: Oluşturulan Kurallar

en: Conditional Visibility
tr_TR: Koşullu Görünürlük

en: Control when blocks appear based on user roles, devices, schedules, and more
tr_TR: Blokların kullanıcı rolleri, cihazlar, programlar ve daha fazlasına göre ne zaman görüneceğini kontrol edin

en: User Targeting
tr_TR: Kullanıcı Hedefleme

en: Show or hide content to specific user roles, logged-in status, or capabilities
tr_TR: Belirli kullanıcı rollerine, giriş durumu veya yeteneklere göre içeriği gösterin veya gizleyin

en: Scheduling
tr_TR: Zamanlama

en: Set time-based rules to display content only during specific periods
tr_TR: İçeriği yalnızca belirli dönemlerde görüntülemek için zaman tabanlı kurallar ayarlayın

en: Add New Preset
tr_TR: Yeni Ön Ayar Ekle

en: Generate Sample Preset
tr_TR: Örnek Ön Ayar Oluştur

en: Welcome to Block Control Presets
tr_TR: Blok Kontrol Ön Ayarlarına Hoş Geldiniz

en: This screen allows you to create powerful visibility rules for your blocks.
tr_TR: Bu ekran, bloklarınız için güçlü görünürlük kuralları oluşturmanıza olanak tanır.

en: These preset rules are available when you're writing posts.
tr_TR: Bu ön ayar kuralları, gönderi yazarken mevcuttur.

en: Create Your First Preset
tr_TR: İlk Ön Ayarınızı Oluşturun

en: Generate Sample Presets
tr_TR: Örnek Ön Ayarlar Oluştur

en: Block Control Presets
tr_TR: Blok Kontrol Ön Ayarları

en: Welcome to Block Usage
tr_TR: Blok Kullanımına Hoş Geldiniz

en: This screen allows you to search for and find any usage of blocks on your site.
tr_TR: Bu ekran, sitenizdeki blokların kullanımını aramanıza ve bulmanıza olanak tanır.

en: Blocks Found
tr_TR: Bulunan Bloklar

en: Posts Scanned
tr_TR: Tarayıcıdan Geçen Yazılar

en: Last Scan
tr_TR: Son Tarama

en: Scan Content
tr_TR: İçeriği Tara

en: Find all blocks used across your posts, pages, and custom post types
tr_TR: Yazılarınızda, sayfalarınızda ve özel yazı türlerinizde kullanılan tüm blokları bulun

en: Usage Analytics
tr_TR: Kullanım Analitiği

en: See detailed statistics about block usage and locations
tr_TR: Blok kullanımı ve konumları hakkında ayrıntılı istatistikleri görün

en: Quick Navigation
tr_TR: Hızlı Navigasyon

en: Jump directly to posts containing specific blocks for editing
tr_TR: Düzenleme için belirli blokları içeren yazılara doğrudan atlayın

en: locations
tr_TR: konumlar

en: instances
tr_TR: örnekler

en: Name:
tr_TR: Ad:

en: Description:
tr_TR: Açıklama:

en: Category:
tr_TR: Kategori:

en: Locations:
tr_TR: Konumlar:

en: Total instances:
tr_TR: Toplam örnekler:

en: Edit Post
tr_TR: Yazıyı Düzenle

en: View Post
tr_TR: Gönderiyi Görüntüle

en: Blocks in this post:
tr_TR: Bu gönderideki bloklar:

en: No blocks found in this post.
tr_TR: Bu gönderide hiç blok bulunamadı.

en: This block was not found in any posts.
tr_TR: Bu blok hiçbir gönderide bulunamadı.

en: Last scan:
tr_TR: Son tarama:

en: No scan history available for this block.
tr_TR: Bu blok için tarama geçmişi mevcut değil.

en: Click the Scan button to check for usage.
tr_TR: Kullanımı kontrol etmek için Tarama butonuna tıklayın.

en: Failed to load data from local storage. Please refresh the page.
tr_TR: Yerel depolama alanından veri yüklenemedi. Lütfen sayfayı yenileyin.

en: Initializing scan...
tr_TR: Tarama başlatılıyor...

en: Processing posts (%1$s/%2$s)
tr_TR: Gönderiler işleniyor (%1$s/%2$s)

en: Batch scan failed
tr_TR: Toplu tarama başarısız oldu

en: Scan completed successfully!
tr_TR: Tarama başarıyla tamamlandı!

en: Scan failed:
tr_TR: Tarama başarısız oldu:

en: Failed to clear data. Please try again.
tr_TR: Verileri temizleme başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Limit Scan to Post Types:
tr_TR: Tarama Sınırlaması Gönderi Türlerine:

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Show Empty Blocks
tr_TR: Boş Blokları Göster

en: Clear All Data
tr_TR: Tüm Verileri Temizle

en: Scan data is stored in your browser to improve performance and handle large datasets. This keeps your WordPress database clean. Click to permanently delete all stored data.
tr_TR: Tarama verileri, performansı artırmak ve büyük veri setlerini işlemek için tarayıcınızda saklanır. Bu, WordPress veritabanınızı temiz tutar. Tüm saklanan verileri kalıcı olarak silmek için tıklayın.

en: blocks
tr_TR: bloklar

en: instance
tr_TR: örnek

en: Instances:
tr_TR: Örnekler:

en: Not found in any posts
tr_TR: Hiçbir gönderide bulunamadı

en: No scan history
tr_TR: Tarama geçmişi yok

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Error Loading blocks data...
tr_TR: Blok verileri yüklenirken hata oluştu...
